Capak nakon Znanstvenog savjeta: Uvođenje covid-potvrda u zdravstvo je uspjelo. Uskoro počinjemo razgovor o njihovom proširenju

Beroš i Capak su se obratili medijima nakon sastanka Znanstvenog savjeta

FOTO: Screenshot RTL

Znanstveni savjet Vlade jutros se sastao nakon gotovo tri mjeseca – njihovo posljednje okupljanje bilo je krajem srpnja. Nakon sastanka, novinarima su se obratili ministar zdravstva Vili Beroš i ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak, koji je sinoć rekao da se razmatra proširenje covid-potvrda.

Govorili su o trenutnoj epidemiološkoj situaciji i rastu zaraženih. Danas je u Hrvatskoj zabilježen 1741 novi slučaj, što je za 70 posto više nego prošlog tjedna, a preminula je 21 osoba. Na respiratoru je 128 osoba. Beroš je rekao da su od jučer na respiratoru 22 nova pacijenta od kojih 17 nije cijepljeno. Istaknuo je da su među preminulima četiri osobe cijepljene te da se radi o starijim ljudima s komorbiditetima. Naglasio je da je 78,20 djelatnika u zdravstvu imuno zaštićeno, bilo preboljenjem ili cijepljenjem.

O sastanku Znanstvenog savjeta rekao je da im se “uvijek vesele”, jer uvijek nešto novo čuju o znanstvenim spoznajama vezanima za pandemiju.

‘Lauc je krivo shvaćen’

Beroš je naglasio kako su najviše razgovarali o trećoj dozi te da su svi članovi znanstvenog savjeta suglasni s preporukama HZJZ-a oko davanja treće doze. Istaknuo je kako su složni da treba smanjiti različita tumačenja i preporuke za cijepljenje. “Imamo različite teorije u medijima i šire, i o cijepljenju i o nuspojavama. Svi su znanstvenici suglasni da je cjepivo jedini izlazak iz krize, ali naravno da se pritom moraju poštivati osnovne epidemiološke mjere”, rekao je.

Naglasio je kako je Miroslav Radman govorio o raznim mutacijama virusa, Igor Rudan o novim znanstvenim podacima u literaturi, a zatim se osvrnuo na Gordana Lauca, člana Znanstvenog savjeta kojeg zbog njegovih izjava često kritiziraju liječničke udruge. HUBOL se jučer oštro obrušio na Lauca zbog izjave u kojoj povezuje cjepivo s porastom smrtnosti, nazvavši to potezom “zlonamjerne i bešćutne neznalice”.

“Lauc je na neki način govorio o svojim recentnim izjavama koje su dijelom krivo prenesene. To smo isto na neki način razriješili. Govorio je o mogućoj korelaciji, a ne o jasno uzročno-posljedičnoj vezi između smrtnosti i cijepljenja. Razjasnio je to tumačenje. Zagovornik je cijepljenja i suglasan je s ostalim članovima Savjeta da je cijepljenje najbolji izlaz iz krize”, rekao je Beroš. Naglasio je i kako su necijepljeni “rezervoar” za širenje virusa i razvijanje mutacija. Naglasio je kako i cijepljeni mogu širiti virus, ali da je ta mogućnost daleko manja.

Proširenje covid potvrda

Capak je rekao kako trenutno ne postoji plan za proširenje korištenja covid-potvrda, međutim, istaknuo je da zemlje u okruženju i zapadne Europe sve šire koriste covid-potvrde kao jednu vrstu pritiska na necijepljene.

“Oni koji su cijepljeni imaju određene prednosti kod korištenja određenih usluga, što je jedna vrsta relativnog pritiska na necijepljene da ostvare tu prednost. Mi nemamo nikakav plan u ovom trenutku, ali vrlo je izvjesno da ćemo o tome uskoro razgovarati”, naglasio je.

Smatra da je uvođenje obveznih covid potvrda u zdravstveni i socijalni sustav uspjelo. “Gotovo da nemamo nikakvih problema oko poštivanja toga i rekao bih da će skoro doći vrijeme kada ćemo početi razgovarati o eventualnom proširenju”, istaknuo je.

Uvođenje novih mjera

Beroš je naglasio kako prate udio cijepljenih i necijepljenih po svim kategorijama, te da su na Savjetu govorili i o opsegu cijepljenih po dobnim skupinama. Istaknuo je da su se svi složili kako je cijepljenjem potrebno zaštititi najstarije. “Preko 72 posto naših sugrađana preko 65 godina je cijepljeno što nam jasno određuju marginu po kojoj moramo djelovati, a to je 240.000 onih koji još nisu cijepljeni”, rekao je Beroš i apelirao na starije od 65 godina da se raspitaju o prednostima i nuspojava cijepljenja i pozvao ih da se cijepe.

“Znate tko uvijek razmišlja o novim mjerama? Jedino struka”, rekao je Beroš odgovarajući na pitanje o mogućim novim mjerama zbog rasta novozaraženih prebacujući pitanje na Capaka, koji je rekao da je “balansirani pristup najbolji”.

“Treba reći da smo u prethodna tri tjedna imali stagnaciju porasta i prerano je govoriti imamo li stvarno jedan ozbiljni rast koji bi zahtijevao neke dodatne mjere. Razmotrit ćemo jesu li potrebne kada vidimo situaciju”, naglasio je Capak.

‘Politika se ne miješa’

Beroš je dodao da mjere donose jedino na temelju epidemioloških pokazatelja. “Ovih se dana u svjetskim medijima raspravlja kako se javno mijenje okreće zaštiti gospodarstva. Mi u Hrvatskoj pokušavamo od prvog pacijenta balansirati mjere kako bi osigurali maksimalnu zaštitu zdravlja, a isto tako i određenu gospodarsku aktivnost. U tome smo uspijevali. Politika se tu ne miješa kad je riječ o sagledavanju ovih elemenata”, naglasio je.

Istaknuo je kako ni covid potvrda nije politička mjera napomenuvši kako će o eventualnom širenju njihovog korištenja odlučivati epidemiološka slika, status i okolnosti širenja epidemije, kao i pojava novih sojeva.

‘Cijepit ću se treći put’

Capak je naglasio da će za treću dozu covid-potvrde vrijediti godinu dana, a Beroš je istaknuo da je neupitno da će se i sam cijepiti trećom dozom. “Stav struke je da je dobrodošlo što imamo različita cjepiva. Prvi put sam se cijepio AstraZenecom, a stav struke je da je bolje docjepljivati se mRNA cjepivima. Za mene nema dileme, cijepit ću se treći put i to će vjerojatno biti Pfizer ili neko drugo takvo cjepivo”, rekao je.

“To je ta kombinacija koja će vrlo vjerojatno polučiti bolji imunološki odgovor”, dodao je Beroš poručivši kako to treba znanstveno potvrditi, za što je potrebno vremena.

Capak je rekao i kako se zdravstveni radnici moraju testirati nakon kontakta sa zaraženima ako su i cijepljeni. “Ne znači da ako je cijepljen da je oslobođen testiranja”, napomenuo je Capak, a nadovezao se Beroš: “Nema apsolutne sigurnosti, ali ako dođe do nekih novih spoznaja, prilagodit ćemo se istog trenutka.”