Časnik JNA koji je '92. MiG-om srušio helikopter europskih promatrača neće u hrvatski zatvor

Javio je kontroli leta da vidi cilj i doslovno mu je operativni časnik naredio: 'Oderi ga'

FOTO: screenshot HRT

Županijski sud u Varaždinu ponovno je odlučio obustaviti izdržavanje kazne u Hrvatskoj bivšem majoru i pilotu JNA Emiru Šišiću, osuđenom na 20 godina zatvora jer je 1992. srušio helikopter u kojem je poginulo petero europskih mirovnih promatrača, piše u četvrtak Večernji list.

Prvi put takvu je odluku varaždinski sud donio još 2018. jer je smatrao da je za izdržavanje kazne nastupila zastara budući je prošlo 25 godina pravomoćnosti presude. Tužiteljstvo se žalilo, smatrajući da djelo za koje je Šišić osuđen ne zastarijeva, no varaždinski sud je ovih dana ponovo donio odluku da se izdržavanje Šišićeve kazne u Hrvatskoj obustavlja.

Kako je sud obrazložio odluku?

Ovaj put ta je odluka nešto drugačije obrazložena. Sud je, među ostalim, naveo da je Šišiću za isto djelo sudila i Italija u kojoj je bio osuđen na 15 godina zatvora. Iz Županijskog državnog odvjetništva u Varaždinu potvrđeno nam je da su prije par dana uložili žalbu na ovo sudsko rješenje kojim traže njegovo ukidanje. “Rješenje je podnijeto zbog bitne povrede odredaba kaznenog postupka”, poručuju.

Prije odluke, varaždinski sud je tražio uvid u sudske spise u Italiji, BiH i Srbiji iz kojih je ustanovio da je Šišić, nakon uhićenja u Mađarskoj, bio u ekstradicijskom pritvoru, da je kaznu izdržavao do svibnja 2008., da je cijela kazna istekla u svibnju 2013., te da je protekao i rok uvjetnog otpusta. Osim toga, sud je usporedbom presuda koje su izrekli sudovi u Varaždinu i Rimu utvrdio da se radi o istom događaju, nakon čeka je odlučio i drugi put obustaviti Šišićevo izdržavanje kazne uz obrazloženje da se nekome za isto djelo ne može suditi dva puta.

Nije suđen za ratni zločin

Cijela ta stvar bi možda drukčije završila za Šišića da je bio optužen za ratni zločin koji ne zastarijeva. No njega se teretilo za višestruko ubojstvo i avionsku nesreću. Šišić je 1992. u Varaždinu u odsutnosti osuđen na 20 godina zatvora. Na tu se presudu žalio, a Vrhovni je sud žalbu odbio pa je 1993. presuda postala pravomoćna.

Šišić je po tjeralici 2001. uhićen u Mađarskoj koja ga je izručila Italiji, gdje je osuđen na 15 godina zatvora. Srbija je od Italije tražila da joj ga izruči radi izdržavanja kazne, a Talijani su na to pristali u studenom 2006., nakon što su dobili garanciju srpskih vlasti da Šišiću neće biti umanjena kazna niti će biti pušten na slobodu.

Premješten je u zatvor u Srijemskoj Mitrovici, iz kojeg je dvije godine poslije pušten na uvjetnu slobodu, što je izazvalo burnu reakciju Talijana koji su se smatrali izigranima. Prema srpskom zakonu, Šišić je imao pravo na uvjetni otpust, a sud je smatrao da domaće zakonodavstvo ima prednost pred garancijama koje su dali Talijanima, podsjeća Večernji list.

Što se točno dogodilo u Podrutama?

Helikopter Promatračke misije Europske ekonomske zajednice oborio je MiG 21 bivše JNA raketom zrak-zrak 7. siječnja u Podrutama blizu Novog Marofa i u njemu su poginula četiri talijanska i jedan francuski časnik koji su nadzirali prekid vatre u Hrvatskoj.

“Šišić je bio pripadnik 125. eskadrile 117. lovačkog avijaciskog puka stacioniranog na uzletištu Željava kod Bihaća. Tog je dana bio u sustavu ‘dežurne pare’, odnosno dva su aviona MiG – 21 bila spremna za polijetanje po nalogu operativnog centra. Poletio je samo Šišić, a dežurni časnik u OC podpukovnik Dobrivoje Opačić je Šišiću dao nalog da leti u zonu u okolici Varaždina. Dao mu je pravac i visinu leta, a Šišić je helikoptere sustigao kod Novog Marofa.

Javio je kontroli leta da vidi cilj i doslovno mu je operativni časnik naredio: ‘Oderi ga'”, ispričao je svojevremeno za Jutarnji list Varaždinac Danijel Borović, u to vrijeme pripadnik ratnog zrakoplovstva JNA koji je također bio stacioniran na uzletištu Željava. Borović je manje od mjesec dana kasnije s avionom MIG-21 prebjegao u Hrvatsku, a tijekom suđenja Šišiću bio je jedan od svjedoka.