Kanada tvrdi da je na obali pronašla (bezopasnu) radijaciju iz Fukušime

Nuklearka u Fukušimi stradala je 2011. u tsunamiju i otad curi u ocean

Nuklearka u Fukušimi
FOTO: Wikipedia

Potvrđeno je da je uz obalu Kanade zabilježeno zračenje koje proizvodi tsunamijem pogođena nuklearka Fukušima u Japanu, unatoč naporima Japanaca da spriječe širenje. No, razine zračenja preniske su da ljudima budu prijetnja, kažu znanstvenici. Tragovi cezija-134 i cezija-137 otkriveni su u uzorcima prikupljenim 19. veljače u vodama u blizini otoka Vancouver u Britanskoj Kolumbiji, veli Kern Buesseler s oceanografskog instituta Woods Hole, piše RT.

Najveće ispuštanje radioaktivnih tvari u povijesti

“Moramo pažljivo pratiti što se događa s oceanom, jer to je svakako najveće ispuštanje radioaktivnih tvari u oceane u povijesti”, ističu iz tog instituta. Ipak, vele da su razine vrlo niske – rendgen zuba izložit će osobu 1.000 puta većoj radijaciji nego kupanje na obali Vancouvera svaki dan tijekom cijele godine. Zračenje na obali Fukušime odmah nakon ožujka 2011., kad se dogodila katastrofa, bilo je milijun puta veće no ovo danas u Kanadi.

Desetljeća za saniranje posljedica

Očitanja slična kanadskima zabilježena su lani oko 160 km od obale sjeverne Kalifornije. Otad nije bilo drugih izvješća iz nadležnih američkih ureda. Fukušima je najgora nuklearna nesreća u povijesti nakon Černobila 1986. godine i trebat će desetljeća da se prestanu osjećati njene posljedice.

U toj je nesreći raseljeno oko 160 tisuća ljudi. Otad se tvrtka TEPCO bori s curenjima radioaktivne vode iz nuklearke. Dosad je iskušala niz različitih metoda njena zaustavljanja, no nijedna nije bila potpuno uspješna pa tvrtka, u čijem je vlasništvu nuklearka, i dalje traži najbolji način.