Cijene plina potonule na razine od prije invazije na Ukrajinu

Cijena je krajem kolovoza bila rekordna

A picture taken on August 3, 2022 shows a view of an installation on the floating LNG factory in the port of Rotterdam. - The LNG plant stores liquefied natural gas (LNG) and converts it back into gas for delivery to the Dutch gas grid in Rotterdam. (Photo by Sem van der Wal / ANP / AFP) / Netherlands OUT
FOTO: AFP/Ilustrativna fotografija

Cijene plina na referentnoj europskoj burzi, nizozemskom TTF-u, spustile su se u prvim danima nove godine na najnižu razinu od kraja prošlogodišnjeg siječnja zahvaljujući blagoj zimi koja je smanjila potrošnju i punim skladištima. U srijedu nakon podneva plinom se u terminskim ugovorima na TTF-u trgovalo po cijeni od 68,96 eura za megavatsat.

Jutros se nakratko spustila na 67 eura, najnižu razinu od kraja predratnog siječnja 2022. Ruska invazija na Ukrajinu počela je 24. veljače. Trenutno je više nego upola niža no što je bila na početku prosinca.

TTF je virtualna burza plina, osnovana 2003. godine. Procvat je doživjela nakon liberalizacije europskog tržišta plina, a zahvaljujući trgovini ukapljenim plinom preotela je britanskom NBD-u titulu referentnog europskog tržišta, navodi Wikipedia.

Cijena je krajem kolovoza bila rekordna

Krajem kolovoza cijena plina na TTF-u dosegnula je rekordnih 345 eura za megavatsat, nakon što je Rusija znatno smanjila isporuke zbog radova na održavanju plinovoda. Cijena je ponovno zamjetno ojačala na kraju rujna, nakon obustave isporuka ruskog plina zbog oštećenja plinovoda Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2 u eksplozijama čiji uzrok još nije objavljen.

Europske vlade pripisale su ih sabotaži, a Danska, Njemačka i Norveška provele su istragu, ali nisu objavile rezultate.

Pad cijena plina na nizozemskoj burzi od početka prosinca povezan je s neuobičajeno blagom zimom u Europi, koja smanjuje potražnju, ali i punim skladištima. Vlade su ih punile u ljeto, kada su cijene zbog straha za opskrbu bile iznad 100 eura za megavatsat.