Kakva sramota HEP-a i Vlade. Tvrde da su nam na plinu uštedjeli 370 milijuna eura, a ušteda je 305 milijuna eura manja

Opravdavajući gubitke i tvrdeći da afere zapravo nema, javnosti su prezentirali dramatično pogrešne brojeve

21.03.2023., Zagreb - Potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uredjenja, graditeljstva i drzavne imovine Branko Bacic odrzao je konferenciju za medije u Ministarstvu nakon koje ce zajedno sa ministrom znanosti i obrazovanja Radovanom Fuchsom, gradonacelnikom Zagreba Tomislavom Tomasevicem, ministricom kulture i medija Ninom Obuljen Korzinek i dekanom Agronomskog fakulteta Ivicom Kisicem krenuo u obilazak lokacija obnove nakon potresa u Zagrebu. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić jučer je opravdavao HEP-ove gubitke na viškovima plina u lipnju i prezentirao podatke o uštedama na cijeni plina koje je ostvario HEP kupujući jeftinije plin od Ine zahvaljujući Vladinoj uredbi.

„Zahvaljujući toj odluci, HEP je u osam, devet mjeseci kupovao domaći plin koji INA crpi, po cijeni od 47 eura, kada je cijena na tržištu išla i do 400 eura. Time je HEP uštedio oko 370 milijuna eura”, rekao je Bačić. Tvrdio je kako, dakle, u aferi koja danima trese državu uopće nije riječ o gubicima nego u, citiramo, “smanjenju uštede s 370 na 360 milijuna eura”.

Brojke se ne poklapaju

No ta brojka ne poklapa se s tablicom koju su iz HEP-a dostavili i Vladi i saborskom Odboru za gospodarstvo koji danas raspravlja o plinskoj aferi, objavila su 24sata.

U toj HEP-ovoj tablici navedene su tržišne cijene plina. Cijena plina na nizozemskoj burzi TTF kretala se od listopada do lipnja između 192 i 225 eura za megavatsat. Kada se kupljena količina pomnoži s tim cijenama i usporedi s istom količinom kupljenom po reguliranoj cijeni od 41 i 47 eura, dolazi se do uštede od 370 milijuna eura.

privatni arhiv

Međutim, cijena plina od listopada do lipnja padala je na burzi. To pokazuje i službeni graf koji je objavio novinar Ivan Panđić, ističući kako je lani u prosincu prosječna cijena bila oko 115 eura, ali se ove godine drastično snizila.

Od siječnja do kraja lipnja, prosječna mjesečna cijena plina na TTF burzi bila je između 64 i 32 eura za megavatsat. Kada se pomnože prosječne mjesečne cijene s količinama kupljenim od Ine, rezultat je HEP-ova ušteda oko 65 milijuna eura. Ta je svota 305 milijuna eura manja nego ušteda kojom se pohvalio Bačić pozivajući se na HEP-ove tablice.

Naveli cijene kad je bilo najeftinije

Logično je pitanje zašto je HEP naveo znatno više cijene od onih koje su bile na burzi po mjesecima? U HEP-ovom obrazloženju koje dostavljaju Vladi i odboru primjetna je i šlampavost u kojem piše da je uzeta cijena na dan 15. 2023. godine. Iako, valjda, treba pisati 2022.

Ukratko, HEP je naveo cijene kao da je sav plin kupovao na dan 15. rujna 2022., po cijenama za koje se tada plin prodavao mjesecima unaprijed. A one su taj dan bile iznimno visoke. Kada se za referentnu jedinicu računa uzme najveća moguća cijena – ušteda se čini puno veća. Vjerojatno će saborski Odbor za gospodarstvo postaviti pitanje i oko ovih brojki koje im je HEP dostavio.