Cijene plina u Europi jutros eksplodirale za 30 posto

Kremlj je za zatvaranje plinovoda okrivio europske političare

A employee works near gas pipes at the gas compressor station of Bulgartransgaz in Ihtiman, on May 5, 2022, a week after the halt of Russian gas supply to Bulgaria. - The halt of Russian gas has left companies -- big and small -- scrambling as they fear insecure deliveries and rising prices. Since its invasion of Ukraine soured its international relations, Moscow insists Gazprom customers must pay in rubles rather than US dollars or euros, leading the Russian energy giant to cut deliveries to Bulgaria and Poland on April 27. (Photo by Nikolay DOYCHINOV / AFP)
FOTO: AFP

Cijene plina u Europi porasle su danas za čak 30 posto, javlja Reuters. Do strelovitog rasta dolazi nakon što je Rusija objavila da će Sjeverni tok 1, jedan od njenih glavnih plinovoda za opskrbu Europom, ostati zatvoren na neodređeno vrijeme. Potaknulo je to nove strahove o nestašici plina u Europskoj uniji ove zime.

“Referentna cijena plina porasla je na čak 272 eura po megavat satu (MWh) kada se tržište otvorilo nakon što je Rusija u petak rekla da curenje opreme plinovoda Sjeverni tok 1 znači da će ostati zatvoren nakon prošlotjednog trodnevnog prekida održavanja”, prenosi Reuters. Naknadno se stabilizirala na 256 eura za megavat sat, no u odnosu na isto lanjsko razdoblje viša je gotovo pet puta.

Kremlj okrivio europske političare

Ruski Gazprom objavio je u petak da do daljnjeg neće slati plin u Europu Sjevernim tokom 1 budući da je utvrđeno da na glavnoj plinskoj turbini na kompresorskoj stanici Portovaja u blizini Sankt Peterburga curi ulje.

Kremlj je za zatvaranje plinovoda okrivio europske političare, rekavši da su njihove ekonomske sankcije Rusiji spriječile Gazpromovo održavanje plinovoda. “Ako Europljani apsolutno apsurdno donesu odluku da odbiju servisirati svoju opremu, odnosno opremu koja pripada Gazpromu, ali koju su ugovorom dužni servisirati, to nije krivnja Gazproma”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.

Europa je, pak, Moskvu optužila da energente koristi kao oružje u znak odmazde za zapadne sankcije.

Oglasio se Zelenski

Sjeverni tok, koji prolazi ispod Baltičkog mora do Njemačke, povijesno je isporučivao oko trećinu plina koji je Rusija izvozila u Europu, ali je već radio na samo 20% kapaciteta prije nego što su tokovi prošlog tjedna zaustavljeni zbog održavanja.

Strahove od nestašice plina i sve većih troškova života komentirao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski za The Sunday Times, rekavši da je to “neusporedivo s prijetnjom koju predstavlja Vladimir Putin”. Za ruskog predsjednika je rekao da “ide stopama Adolfa Hitlera”.

„Do plina je teško doći – sve je teže zamijeniti čak i najmanju količinu koja ne stiže iz Rusije”, kazao je viši suradnik za sirovine Aurora Energy Researcha Jacob Mandel. „Trenutno ima dosta prostora za zamjenu (ruskog) plina uvezenim LNG-om, ali kada zahladi i kada potražnja u Europi i Aziji ove zime počne rasti, količina LNG-a koji će Europa moći uvesti bit će ograničena”, dodao je Mandel.