Čini se da Berlusconi planira veliki povratak. S Renzijem želi spriječiti Pokret pet zvjezdica da dođe na vlast

Mogao bi pomoći premijeru da ostane na vlasti

Italy's former Prime Minister Silvio Berlusconi (R) looks on as he leaves his Rome residence, the Palazzo Graziaoli, on February 25, 2012. Berlusconi faces a verdict on bribery charges today in one of four trials against a once dominant presence in Italian politics who is increasingly harried by legal woes in his old age. The hearing opened in Milan with the defence's final arguments, after which judges will retire to consider the verdict. Lawyers said they were expecting the verdict to come in the late afternoon or evening. Prosecutors have requested a five-year prison term for Berlusconi, who protests his innocence, but he is unlikely to see the inside of a cell even if convicted because the case is about to expire under a statute of limitations. Sentencing guidelines in Italy are also very lenient for over-70s and the larger-than-life billionaire is 75 years old. AFP PHOTO / ANDREAS SOLARO / AFP PHOTO / ANDREAS SOLARO
FOTO: AFP

Silvio Berlusconi planira povratak u politiku kako bi podržao talijanskog premijera Mattea Renzija ako njegov referendum o ustavnim promjenama ne dobije podršku talijanskih glasača, tvrdi jedan visoki dužnosnik u Berlusconijevoj stranci.

“Bivši talijanski premijer razmatra podršku Renziju i pomoći će mu da progura izbornu reformu u parlamentu, naravno, u slučaju da premijer ostane na dužnosti nakon referenduma koji se treba održati 4. prosinca”, kazao je visokorangirani član stranke Forza Italia, koji napominje da će Renziju trebati glasovi Berlusconijeve grupe u Gornjem domu za izglasavanje izborne reforme, piše Bloomberg.

Protiv ustavnih promjena

Premijer Matteo Renzi predložio je održavanje referenduma o ustavnim promjenama kojima bi se drastično ograničila moć Gornjeg doma talijanskog parlamenta i smanjio broj zastupnika sa 315 na 100, a reforma bi dotaknula i preklapajuća zaduženja pokrajinskih i saveznih vlada, zbog kojih je gotovo nemoguće provesti reforme. Ako se talijanski birači na referendumu izjasne protiv reformi, Renzi je najavio svoju ostavku.

“Berlusconi će svejedno zatražiti prijevremene izbore u prvim mjesecima sljedeće godine, a Renzi će morati prihvatiti Berlusconijeve prijedloge ako želi da suradnja uspije”, kazao je.

Osamdesetogodišnji milijarder se protivio Renzijevom planu Ustavne reforme (o kojoj će se za mjesec dana odlučivati na referendumu) koji podrazumijeva ograničenje ovlasti i onemogućava Senat u izglasavanju nepovjerenja Vladi, smatrajući da bi u takvim okolnostima uloga premijera postala previše moćna. Međutim, njihov zajednički interes su izmjene izbornog zakona koje će omogućiti koalicije i spriječiti dolazak Pokreta pet zvjezdica na vlast.

Savez protiv Pokreta pet zvjezdica

Savez Renzija i Berlusconija blokirao bi sve snažniji populistički Pokret pet zvjezdica, koji se prema posljednjim anketama nalazi odmah iza Demokratske stranke premijera Renzija.

Popularnost Pokreta pet zvjezdica talijanskog komičara Beppea Grilla, koji jednako žestoko mrzi talijanski establišment i Europsku uniju te najavljuje izlazak iz EU i vraćanje lire, u Italiji uživa priličnu podršku. Financijska tržišta su nervozna od same pomisli na potencijalnu političku neizvjesnost koja bi mogla uslijediti ako Renzijev referendum ne prođe, kao i na mogućnost da će Pokret pet zvjezdica pokušati iskoristiti takvu situaciju u svoju korist.

“Postoji vrlo izvjesna mogućnost da će Renzi i Berlusconi formirati pakt za implementaciju izborne reforme”, ocijenio je Francesco Galietti, šef konzultantske kuće Policy Sonar u razgovoru s Bloombergom. “Moraju promijeniti izborni sustav i učiniti ga pogodnijim za koalicije – to je jedini način da zadrže Pokret pet zvjezdica podalje od vlasti.”

Povratak s margine

Pakt Renzija i Berlusconija, koji je u lipnju ove godine bio na operaciji srca, mogao bi izvući Berlusconija s političke margine. U razdoblju nakon Drugog svjetskog rata, Berlusconi ima najduži premijerski staž u Italiji, no njegova vladavina okaljana je raznim optužbama za povezanost s mafijom i nemoralno ponašanje.

Osim toga, Berlusconi je 2013. godine osuđen za poreznu prijevaru i zbog toga je izgubio svoje mjesto u Gornjem domu. Osuđen je na deset mjeseci rada za opće dobro i trenutno mu je zabranjena kandidatura za obavljanje javnih dužnosti. Na tu se odluku Berlusconi žalio Europskom sudu za ljudska prava.

“Berlusconi je vrlo zabrinut zbog Pokreta pet zvjezdica – doživljava ih kao kanal za sve razumljive frustracije koje su Talijani nakupili”, kaže Deborah Bergamini, glasnogovornica Forza Italia. “Ali ako dođu na vlast, kao što je to bio slučaj u Rimu, postat će vidljivo potpuno nerazumijevanje funkcioniranja vlasti. Mjesecima će se samo međusobno svađati.”

Podrška za izmjene izbornog zakona

Berlusconi je spremnost za suradnju otkrio na sastanku s predsjednikom Sergiom Mattarellom prošloga mjeseca, piše list La Republicca. Berlusconi je navodno kazao šefu države da “neće automatski zahtijevati ostavku vlade ako Talijani na referendumu odbiju predložene reforme”, te da bi Forza Italia mogla pomoći da predložene izmjene izbornog zakona prođu u parlamentu.

Iako je Renzi inicijalno obećao da će podnijeti ostavku ako referendum padne, u posljednjim je intervjuima prestao spominjati to obećanje. “Imam mnogo samopouzdanja, neki ljudi kažu i previše, no svjestan sam da je moja osobna sudbina mnogo manje važna od ustavne reforme, koja je važna za budućnost naše djece”, kazao je Renzi u srijedu za Radio 24.

Bivši Renzijev savjetnik i izvršni direktor Luxottica Grupe, Andrea Guerra, je za list La Stampa u petak izjavio da bi referendum mogao proći. “No u tom slučaju”, smatra Guerra, “premijer bi morao presložiti vladu i stvoriti novi meritokratski i agilniji tim koji će biti otvoreniji svijetu.”

Neizvjestan ishod referenduma

Ipak, ankete pokazuju da je onih glasača koji se protive ustavnoj reformi nešto više. Prema istraživanju Ixe Instituta, objavljenom u četvrtak, 39 posto ispitanika se protivi reformi, dok se 37,5 posto izjasnilo “za”. Mattarella će vjerojatno zatražiti od Renzija da ostane na poziciji kako bi proveo izbornu reformu, tvrde visoki dužnosnici premijerove Demokratske stranke.

S vrlo tankom višestranačkom većinom u Gornjem domu, premijer će za osiguravanje podrške za izmjene izbornog zakona trebati pomoć. Iako je Berlusconi tijekom kampanje bio gotovo neprimjetan, u petak je nazočio svečanom kretanju povorke od 15 legendarnih Fiata 500 na mjesec dana dugu turneju kojom pozivaju Talijane da na referendumu zaokruže “ne”.

Koalicije su bolje od paralize

“Berlusconi bi mogao postati odlučujući čimbenik ovoga procesa – ostavio bi Renzija na vlasti i popločao put prema izbornoj reformi”, ocijenio je analitičar Galietti iz Policy Sonara. “To bi smirilo investitore, jer je mnogo bolja opcija omogućiti koaliranje nego imati različite sustave u Donjem i Gornjem domu, što može paralizirati vladu.”

Renzi i Berlusconi, koji kontrolira investicijsku kuću Fininvest, još su 2014. godine dogovorili savez čiji su glavni ciljevi bili preustroj Gornjeg doma i novi izborni zakon. Sporazum je propao nakon godinu dana, nakon što je Berlusconijev tim napao Renzija da se nije s njima konzultirao oko izbora Mattarelle za predsjednika.