Čini se da imamo prvo priznanje u pljački stoljeća. Šefica slavonske plinare u Uskoku utopila Ininog direktora

Doznalo se i kojoj su inozemnoj firmi navodno preprodavali jeftino kupljen plin

28.08.2022., Zagreb - Uhiceni u akciji policije i USKOK-a zbog sumnje u malverzacije s prirodnim plinom dolaze na Zupanijski sud. predsjednica uprave tvrtke Plinara istocne Slavonije Marija Ratkic Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Peteročlano “zločinačko udruženje” u aferi Ina, uhićeno u subotu, oštetilo je tu naftnu kompaniju, kako tvrde istražitelji, za više od milijardu kuna tako što su jeftino kupljeni plin za višestruko veće cijene preprodavali, zaradivši tako gotovo 850 milijuna kuna. Petorki je sinoć određen istražni zatvor, a polako se saznaje kako su se branili tijekom ispitivanja te novi detalji njihovog sumnjivog poslovanja.

Jedna od osumnjičenih, Marija Ratkić, direktorica Plinare istočne Slavonije (PIS), preko koje je prodavan jeftin plin, priznala je krivnju za sve što joj se stavlja na teret, neslužbeno doznaju 24 sata i RTL. Ratkić, kojoj jedinoj nije sjeo višemilijunski iznos na račun, ustvrdila je da je sve radila po nalogu svog nadređenog, direktora u Ini Damira Škugora, kako tvrdi Uskok, pokretača zločinačkog udruženja.

Time je demantirala Škugora, koji se jučer branio da je poslovna politika Ine bilo prodavati plin po fiksnoj cijeni, a da su je kupci preprodavali po varijabilnoj, a da on ne zna kome i po kojoj cijeni je PIS prodavao plin. Tvrdio je i da su cijene fiksirale Inine službe te da je po istima plin prodavan i drugima. I Ina je demantirala Škugora: u priopćenju su ustvrdili da Uprava i Nadzorni odbor nisu odlučivali o ugovorima, nego da ih je potpisivao on, uz supotpis svog zamjenika.

Ina kupovala svoj plin od tvrtke kojoj su ga osumnjičeni prodavali?

Ratkić je u svom iskazu konstatirala da je PIS, koji je inače distributer plina, jedino tvrtki OMS upravljanje u vlasništvu dvojice osumnjičenih – Gorana Husića i Josipa Šurjaka – prodavao plin i to po cijeni koju je odredio Škugor uz maržu od oko pola eura za megavatsat. Uskok je izvijestio kako je ta tvrtka, preko PIS-a i neposredno od Ine, kupovala plin za 19,46 eura po megavatsatu, a preprodavala ga i do 11 puta skuplje.

Inače, kako javljaju 24 sata i RTL, OMS upravljanje je plin, kupljen znatno ispod tržišne cijene, preprodavao švicarskoj tvrtki sa sjedištem u Luksemburgu DXT, po cijenama od 69,6 eura do 210 eura po megavatsatu, a neslužbeno doznaju da je ove godine od te iste tvrtke Ina kupovala plin i to po tržišnim cijenama. Ministar gospodarstva Davor Filipović u emisiji RTL Danas rekao je da su mu u Ininoj Upravi demantirali tu informaciju.

“To nije istina, pitao sam Upravu i tako su mi jutros rekli. Ne mogu decidirano tvrditi, ali informacija koju imam, koju sam danas čuo od Uprave je da nije bilo takve situacije”, rekao je Filipović.