Novac blokiran u zadnji tren. Škugori navodno pripremali prebaciti 472 milijuna kuna u Švicarsku, čak su i bili u Zürichu

Izlazi sve više intrigantnih detalja iz istrage velike pljačke u Ini

28.08.2022., Zagreb - Uhiceni u akciji policije i USKOK-a zbog sumnje u malverzacije s prirodnim plinom dolaze na Zupanijski sud. Damir Skugor, direktor Inina Sektora za trgovinu prirodnim plinom. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Dva dana nakon uhićenja petero osumnjičenih za malverzacije s preprodajom plina na štetu Ine – većoj od milijardu kuna – izlaze novi detalji o njihovim pokušajima da prikriju nelegalnu zaradu od 850 milijuna kuna. Gotovo pola milijarde kuna tih sredstava, koji su bili na računu uhićenog Dane Škugora, njegov sin i direktor u Ini Damir Škugor planirao je prebaciti u švicarsku banku, ali nije stigao prije uhićenja, javljaju 24 sata.

Istražitelji, koji su krenuli s istragom nakon što je Ured za sprječavanje pranja novca upalio “alarm” upravo zbog ogromnog iznosa na računu umirovljenika, provodili su mjere tajnog praćenja i prisluškivanja osumnjičenih. Među brojnim sastancima koje su snimili, zabilježili su i da je Dane Škugor, 11. srpnja ove godine, od jednog muškarca tražio tehničke savjete o otvaranju računa i prijenosu novca u švicarsku banku UBS.

Škugor mlađi, za kojeg Uskok tvrdi da je organizirao zločinačko udruženje, kupio je povratne karte za dvije osobe za 21. srpnja. S ocem je otputovao u Zürich, a istražitelji su navodno zaključili da je “životno i logično” da je taj put bio priprema za prebacivanje 472 milijuna u švicarsku banku. Sredstva od preprodaje plina na računima svih osumnjičenih blokirao je Ured za sprječavanje pranja novca.

Kupovali nekretnine

Nelegalnu zaradu od gotovo 850 milijuna osumnjičeni su stekli tako što je Damir Škugor sredio da tvrtka OMS upravljanje, u vlasništvu Gorana Husića i Josipa Šurjaka, kupuje plin, preko Plinare istočne Slavonije (PIS-a) i neposredno od Ine, po fiksnoj cijeni od 19,46 eura po megavatsatu, a zatim su ga preprodavali inozemnom kupcu po cijenama do 210 eura.

Dio te zarade pokušali su prikriti ulaganjem u kupnju nekretnina, vozila i ulaganja u fondove, naveli su Uskok i Porezna uprava. Škugor stariji tako je u listopadu 2021. za 150.000 eura kupio kuću u Šibeniku, u Ulici Slobodana Macure. Njegov sin, dok su se odvijale malverzacije s plinom u Ini, pak je kupio skupocjenu vilu u Petrovoj ulici, koja je djelo čuvenog zagrebačkog arhitekta Antuna Ulricha i nalazi se na popisu zagrebačkih kulturnih dobara.

Njihov suosumnjičenik Husić u spomenutom je razdoblju, kako je izvijestio Uskok, otvorio račune u više banaka i uložio gotovo 14,4 milijuna kuna i 1,65 milijuna eura u kupnju i opremanje nekretnina u Zagrebu i Biogradu na Moru, kupnju automobila te ulaganja u fondove, kako bi ostvario dobit od tih ulaganja i pritom “stečenim sredstvima zametnuo trag i neistinito prikazao da proizlaze iz zakonitog izvora”.

‘Imam nešto para viška’

Istražitelji su Husića ovog ljeta snimili kako se hvali svojim poslovnim modelom, piše Jutarnji list. “Imam nešto para viška… Ne točim u ono u čemu je otplata na predugi rok, bolje da se pare vrte. Na dugom roku se svašta može zakomplicirati, bolje što kraći rok, makar i manje para”, kazao je navodno Husić.

Snimljen je, navodno, i razgovor s partnerom u tvrtki OMS upravljanje i šefom HOK-a Josipom Šurjakom, s kojim je raspravljao o širenju trgovine plinom na austrijsko tržište. “Mi raspolažemo izuzetnom količinom sredstava pa smo konkurentni”, rekao je Husić. Snimljeni su i kako planiraju nastava poslovanja s PIS-om, s kojim su navodno zaključili novi ugovor do listopada 2023. po istim, za njih, povoljnim uvjetima od 19,46 eura po megavatsatu. U snimljenim razgovorima utvrđeno je da su “svjesni” da su istovremeno cijene plina “otišle u nebo”.

Njihova tvrtka plin, koji su jeftino kupili od Ine, neslužbeno se doznaje, prodavala švicarskoj tvrtki DXT, čije je središte u Luksembergu. Navodno je od te iste tvrtke ove godine plin kupovala i Ina i to po tržišnim cijenama. No, ministar gospodarstva Davor Filipović večeras je za RTL kazao da su mu iz Uprave Ine rekli da to nije istina, ali da on to ne može “decidirano tvrditi”.