Čini se da je BiH jedina europska država u kojoj ne strahuju od energetske krize: 'Nema nikakvih naznaka'

Plin i ugljen stižu redovno, vlastita proizvodnja je jaka, cijene su i dalje relativno niske

Hungarian regional controller Gyoergy Kallo opens a gas cock as eximines the pressure in the pipe at the main base of the bigest Hungarian gas importer the 'MOL' company near village Vecses, close to Hungarian capital Budapest 02 January 2006 as Hungary noted a 40-percent drop in gas supplies at its border with Ukraine Monday. Hungary will cut gas supplies to Serbia-Montenegro and Bosnia by 40 percent, after Budapest saw its own supplies fall by 40 percent as a result of the Russian-Ukrainian price dispute.  Russian gas giant Gazprom cut supplies Sunday to Ukraine -- a major transit country for the delivery of Russian gas to Europe -- after Kiev refused to pay four times the current price for Russian gas in 2006.  AFP PHOTO ATTILA KISBENEDEK (Photo by Attila KISBENEDEK / AFP)
FOTO: AFP

Opskrba električnom energijom i plinom u BiH predstojeće zimske sezone neće biti problem osim u slučaju ekstremne potrošnje i obustave dostave plina iz Rusije za što sada nema nikakvih naznaka, kazali su čelni ljudi Elektroprivrede BiH i tvrtke Energoinvest, kako ih u srijedu citira sarajevski “Dnevni avaz”.

Dok europske države strahuju kako će osigurati dostatne količine struje i plina za predstojeću zimsku sezonu, u BiH su uvjereni kako se mogu osloniti na svoje izvore električne energije, ali i na dobavu plina uz posredovanje Gazproma jer Rusija BiH do sada nije uvrstila na popis neprijateljskih država.

Ni suša im nije naštetila

Direktor Elektroprivrede BiH Admir Andelija kazao je kako suša nije posebice utjecala na proizvodnju električne energije iz hidroelektrana, a isporuke ugljena za termoelektrane teku redovito.

U odnosu na 2021. kada je u svim pogonima Elektroprivrede BiH proizvedeno 6677 GWh električne energije, ove je godine ta proizvodnja povećana jer su temeljem posebne odluke vlasti Federacije BiH, ponovo stavljena u pogon dva bloka termoelektrane u Tuzli.

Elektroprivreda BiH iz ugljena još uvijek proizvodi do 75 posto ukupne količine električne energije. “Dobili smo priliku proizvesti dodatnih blizu 900 GWh struje u ovoj godini”, kazao je Andelija.

Struja i dalje jeftina

Pojasnio je kako je time omogućeno da građani Federacije BiH nastave plaćati oko 32 eura za MWh struje unatoč činjenici da je ona na svjetskim burzama vrtoglavo poskupjela.

U Elektroprivredi BiH ipak su zabrinuti mogućnošću da veći broj kućanstava naglo počne koristiti struju za grijanje jer bi to, uz postojeće cijene, prouzročilo značajne financijske gubitke s obzirom na činjenicu da su vlasti odlučne kontrolirati cijene ne bi li zaštitile standard građana.

U opskrbi plinom BiH i dalje u cijelosti ovisi o Rusiji jer ima samo jedan izvor dobave i to preko plinske mreže Srbije.

Nema naznaka problema

Na temelju dugogodišnjeg ugovora plin od Gazproma kupuje sarajevski Energoinvest, a njegova direktorica Bisera Hadžialjević kazala je kako za sada ne postoje naznake problema u opskrbi. “Mislim da nema bojazni kako neće biti plina tijekom ove zime. Što se cijena tiče, to je već teže pitanje jer cijena ovisi o onome što Gazprom definira tijekom svakog kvartala”, kazala je Hadžialjević.

Projekt povezivanja plinske mreže BiH s onom u Hrvatskoj preko tzv. južne interkonekcije odnosno Posušja i Zagvozda, a time i s terminalom za ukapljeni plin na Krku, i dalje je blokiran. Dva su razloga za to. Tvrtka BH Gas čije je sjedište u Sarajevu odbija dati suglasnost da plinskom mrežom na teritoriju Hercegovine upravlja posebni operater. Vlasti Republike Srpske istodobno uvjetuju konačnu suglasnost na taj projekt dopuštenjem za gradnju još jednog plinovoda kojim bi se RS uz već postojeći plinovod još jednim krakom povezala s plinskom mrežom u Srbiji.

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik ranije je s Gazpromom dogovorio da taj projekt financira Rusija.