Čini se da je onaj potpuni manijak iz Charlestona planirao napasti koledž

Roof je ubio 9 ljudi u crkvi pištoljem kojeg je dobio za 21. rođendan

FOTO: Facebook

Ubojica iz Charlestona prvo je planirao napad na koledž, kazali su prijatelji 21-godišnjeg napadača koji je u crkvi u Charlestonu pobio devet crnih vjernika, prenijeli su Washington Post i NBC News.

Prema Washington Postu Christon Scriven, crni susjed bijelog ubojice Dylanna Roofa, kazao je da je nedavno Roof kazao kako bi želio otvoriti vatru na školu. U drugom trenutku Roof je govorio o napadu na College of Charleston. “Moja je reakcija tada bila ‘govoriš gluposti'”, kazao je Scriven za Post. “Ne mislim da je uvijek pri sebi.”

Scriven je za NBC News kazao da je Roof promijenio plan nakon što je zaključio da je koledž teže napasti jer je u njega teže ući. “On je samo u srijedu rekao da će se sve dogoditi”, rekao je Scriven za NBC News.

Obitelji žrtava mu opraštaju

Na saslušanju u sudnici u Charlestonu, obitelji žrtava su putem video veze, izjavile da opraštaju ubojici. Kako prenosi The Post and Courier, Felicia Sanders, majka jedne od žrtava je rekla: “U srijedu navečer smo te primili otvorenih ruku. Neka se Bog smiluje tvojoj duši.”. Članovi obitelji ostalih žrtava su također govorili i obraćali se Roofu; govorili su o žalosti zato što se neće moći oprostiti od svojih voljenih, ali su u isto vrijeme govorili o opraštanju počinitelju. Roof, mladi bijelac, je počinio jedan od najgorih zločina iz mržnje u ovoj generaciji, ali su obitelji ipak smogle snage da mu oproste za njegov čin.

Preživjela jer je Roof htio da ispriča što se dogodilo

Prema riječima očevidaca Roof, koji je otvorio vatru u afričko-američkoj crkvi u Južnoj Karolini i ubio devet ljudi, pustio je jednu ženu da pobjegne kako bi mogla svima reći što se dogodilo.

Napad je preživjela i petogodišnja djevojčica koja je glumila da je mrtva, nakon što je bijelac u ranim dvadesetima ušao u 150 godina staru metodističku crkvu u Charlestonu i počeo pucati po prostoriji u kojoj su se nalazili vjernici na redovitom tjednom sastanku biblijske grupe. Članovi njene obitelji rekli su da je preživjela jer joj je baka rekla da glumi da je mrtva.

Povijest crkve u Charlestonu

Afrička metodistička episkopalna crkva u Charlestonu u kojoj se dogodio masakr u kojem je devet osoba izgubilo život ima dugu i bolnu povijest prepunu rasizma koji i danas razdire Južnu Karolinu. Ta crkva je osnovana prije skoro 200 godina, 1816. godine, nakon razmirice između bjelačke crkve i njenih crnih pripadnika. Tada je kulminirala diskriminacija crnaca kada je na crnačkom groblju izgrađeno spremište za pogrebne kočije.

Nekoliko godina kasnije je Denmark Vessey, jedan od osnivača crkve, optužen da je poticao na pobunu robova, ali nije osuđen. Međutim, smaknut je nakon tajnog suđenja, zajedno s ostalim organizatorima pokušaja pobune robova, a crkvu su spalili bijelci rasisti.

Barack Obama je priznao da je rasizam i dalje problem u SAD-u

Američki predsjednik Barack Obama izjavio je u petak kako je ubojstvo devet osoba u crkvi u Charlestonu, koji je počinio dvadesetjednogodišnji Roof, pokazalo svu pogubnost rasizma koji je još prisutan u Americi i kojemu se treba suprotstaviti, ali je odbacio optužbe da politički koristi tu tragediju kako bi zagovarao potrebu pooštrenja zakona o kontroli naoružanja.

“Motivi ubojice podsjećaju nas da je rasizam još uvijek pokora protiv koje se moramo zajednički boriti”, rekao je Obama.

Kontrola prodaje oružja kao rješenje problema masovnih ubojstava

Govoreći na tiskovnoj konferenciji u Bijeloj kući, Obama je podsjetio i na druge nedavne slučajeve masovnih ubojstava, poput onog 2012. u školu u Newportu, kada je ubijeno 28 osoba te na ubojstvo u Aurori, kada je ubijeno 12 a ranjeno 58 osoba, kako bi naglasio potrebu izmjene zakona o oružju u zemlji u kojoj je posjedovanje oružja ustavom zajamčeno.

“Moramo razgovarati o tih temama kao građani, bez demoniziranja svih vlasnika oružja koji u najvećem broju poštuju zakon, ali i bez predumišljaja da iza te rasprave stoji urota kojoj je cilj svima oduzeti oružje”, rekao je američki predsjednik.

Snažan lobi proizvođača vatrenog oružja

Obama je 2012. godine pokušao pooštriti kontrolu oružja ali zbog snažnog političkog lobija zagovornika naoružanja, nije za izmjene zakona uspio pridobiti Kongres.

Američki predsjednik ni sada ne očekuje da će Kongres uskoro izaći sa novim zakonom o kontroli naoružanja ali vjeruje kako bi ga u doglednoj budućnosti na to mogla prisiliti javnost.

Inače, zbog oružanog nasilja 2013. godine poginulo je 11000 Amerikanaca.