Ona crkva u Charlestonu, u kojoj je sinoć ubijeno 9 vjernika, ima zaista burnu povijest borbe protiv rasizma

Crkva postoji skoro 200 godina, ali je u dva navrata potpuno uništena

Afrička metodistička episkopalna crkva u Charlestonu u kojoj se sinoć dogodio masakr u kojem je devet osoba izgubilo život ima dugu i bolnu povijest prepunu rasizma koji i danas razdire Južnu Karolinu.

Crkva je osnovana prije skoro 200 godina, 1816. nakon razmirice između bjelačke crkve i njenih crnih pripadnika. Tada je kulminirala diskriminacija crnaca kada je na crnačkom groblju izgrađeno spremište za pogrebne kočije. Nekoliko godina kasnije je Denmark Vessey, jedan od osnivača crkve optužen da je poticao na pobunu robova, ali nije osuđen. Međutim, smaknut je nakon tajnog suđenja, zajedno s ostalim organizatorima pokušaja pobune robova, a crkvu su spalili bijelci rasisti.

Crkva je obnovljena, ali su 1834. godine zakonom zabranjene sve crnačke crkve. Članovi crkve sastajali su se u tajnosti do završetka američkog građanskog rata 1865. godine.

Nakon građanskog rata crkva je obnavljana u razdoblju od 1865. do 1872. godine. Zanimljivo je da je čak i mjesto građenja crkve poslije građanskog rata određeno rasizmom. Naime, tada je ulica Calhoun bila poznata kao granična ulica i crnci nisu bili dobrodošli na južnoj strani te ulice pa je crkva izgrađena na sjevernoj strani. Potres, koji je pogodio Charleston 1886. godine uništio je crkvu. Nakon obnove i ponovne izgradnje koja je dovršena 1891. godine, crkva stoji i danas.

https://twitter.com/UndercoverMutha/status/611391119218356224/

Crkva je bila i ostala mjesto borbe za prava crnaca u SAD-u, pa je čak i Martin Luther King Jr. tamo održao govor.

Podsjetimo, mladi napadač, za koje svjedoci kažu da ima oko 21 godinu, vitke građe i obrijane glave, upao je u crkvu oko 21 sat te otvorio vatru. Ubio je devet osoba, a zatim pobjegao. Policija ga još uvijek traži.

pokolj u crkvi u charlestonu
pokolj u crkvi u charlestonu AFP