Čini se da je Orešković ljut zbog odluke o smjeni šefa SOA-e pa će sad svoj potpis navodno dati tek za mjesec dana

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović dovela je premijera pred gotov čin

28.12.2015., Zagreb - Konstituirajuca sjednica osmog saziva Sabora. Tihomir Oreskovic.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon što je prošlog tjedna predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović potpisala odluku o smjeni ravnatelja Sigurnosno-obavještajne agencije Dragana Lozančića zbog povreda Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu, uz obrazloženje kako ne uživa njezino povjerenje, čeka se odluka premijera Tihomira Oreškovića o toj smjeni, jer i on mora supotpisati odluku da bi Lozančić bio razriješen.

Polemike o tome je li smjena opravdana ili ne i dalje traju, a OVDJE možete pročitati neke reakcije istaknutih političara.

Premijer je, po izvorima iz njegova okruženja, navodno ljut i ponižen nakon što mu je predsjednica poslala na supotpis odluku o Lozančićevoj smjeni i stoga će odluku malo prolongirati, piše 24 sata.

Premijer ne želi biti marioneta

“Orešković definitivno neće biti marioneta, tko god to priželjkivao, a to će i pokazati na ovoj aferi. Njegov plan za sada se sastoji u tome da će potpis na razrješenje Lozančića staviti, ali ne uskoro, nego za mjesec dana”, kazao je izvor iz premijerova okruženja.

Također, Orešković će tražiti da se iz odluke o razrješenju ukloni onaj dio u kojem se navodi da Lozančić odlazi zato što je kršio Zakon o sigurnosno-obavještajnom sustavu, jer mu je cilj zaštititi dignitet Lozančića, predsjednice, ali i sebe.

Ishitren potez predsjednice

Izvori s Pantovčaka kažu pak da je predsjednica postupila ishitreno. “Prvo, nije u redu da Lozančića napola smjenjuje te da mu narušava ugled i poslovni dignitet. Predsjednica ima pravo na to da joj se netko ne sviđa ili da nema povjerenja u nekoga, ali da se čovjeku izmišljaju grijesi kako bi se opravdala smjena, i to bez dokazanih činjenica, neumjesno je”, piše 24 sata.

Ističe se da se kao nasljednici Lozančića spominju Toni Matas i Milijan Brkić. Brkićevo ime je aktualno i kod pitanja o novome ministru branitelja. Kriminalist Toni Matas je pak upravo u vrijeme dok je Karamarko vodio SOA-u napredovao u službi.

Tri problema

Po neslužbenim izvorima, predsjednica Lozančiću zamjera tri stvari: smatra da je Lozančić bio u službi Milanovića te da se miješao u političke procese, a što se, po informacijama Jutarnjeg lista, odnosi na navodni nalog šefa SOA-e da se izrade profili svih Mostovih zastupnika i proslijedi ih se Milanoviću.

Drugi razlog je navodno odavanje identiteta djelatnika SOA-e Marija Malića prije dvije godine, kad su u javnost izašli podaci o nezakonitom zapošljavanju u SOA-i u vrijeme kad joj je na čelu bio Tomislav Karamarko. Među tim imenima našlo se ime Marija Malića, brata novinara Gordana Malića. Mario Malić, naime, zaposlen je u SOA-i iako je prethodno pao na sigurnosnoj provjeri i poligrafskom ispitivanju.

Treći razlog je pak što predsjednica kao štićena osoba nije bila upozorena da je s njom u kontaktu osoba koja je bila pod mjerama tajnog nadzora, pa je tako i sama Grabar-Kitarović došla pod nadzor. Radi se o mjerama pod kojima je, kao što je već poznato, bio Zdravko Mamić.

HDZ-ov tvrdi stav

U Uredu predsjednice jučer nisu htjeli nagađati o mogućnosti da premijer ne potpiše Lozančićevu smjenu, već su samo poručili kako “vjeruju da će slučaj Lozančić biti prvi korak u izgradnji dugoročnog partnerstva predsjednice i premijera”.

U HDZ-u također zastupaju tvrd stav da Lozančić mora otići. “Lozančić nije obavijestio predsjednicu da komunicira s nekim tko je pod mjerama. To je završilo u medijima i Milanović je u kampanji to koristio protiv predsjednice, a Lozančić uopće nije reagirao. Nije je zaštitio, a morao je. Zaprepašćujuće je da je predsjednica o svemu doznala od glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana, a ne od Lozančića”, kaže za Jutarnji izvor iz vrha HDZ-a.

Deklarativno protivljenje Petrova?

U krugu vladajućih pojavile su se informacije da su se predsjednica i premijer sve dogovorili oko Lozančićeve smjene, ali da se Orešković počeo predomišljati nakon razgovora s Božom Petrovom te da je zato došlo do razlaza.

Bez premijerova potpisa došlo bi do krize i sukoba u kojoj bi s jedne strane bili premijer i Most, a s druge HDZ i predsjednica, rekao je jedan član HDZ-a. “Mislim da je Petrov samo deklarativno protiv smjene Lozančića te da na taj način pokušava ojačati svoju poziciju kako bi kod odabira novog ravnatelja SOA-e imao veći utjecaj”, kazao je on.