Čini se da nitko ne podržava Macronovu ideju o slanju vojnika u Ukrajinu. Peskov prijeti: 'Sukob bi bio neizbježan'

Od Macronovog prijedloga se danas ogradio i Plenković

French President Emmanuel Macron speaks to the press after a visit of the Bordeaux police station, in Bordeaux, western France, on February 9, 2024. President Macron is in Bordeaux to swear in the new class of the Ecole Nationale de la Magistrature (National School for the Judiciary). (Photo by Ludovic MARIN / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, komentirao je jučerašnje navode francuskog predsjednika Emmanuela Macrona kako slanje europskih vojnika u Ukrajinu ne može biti isključeno. Peskov je kazao kako bi u tom slučaju sukob Rusije sa zapadnim nacijama bio neizbježan.

Rekao je da vlade koje ovo najavljuju trebaju razmisliti bi li taj potez uistinu bio u skladu s najboljim interesima njihovih zemalja. „U tom slučaju moramo razgovarati, ne o vjerojatnosti, nego o neizbježnosti konflikta“, kazao je Peskov.

“Činjenica da se razgovara o mogućnosti da članice NATO-a pošalju određene kontingente u Ukrajinu je vrlo važan novi element”, rekao je. „Te zemlje moraju napraviti procjenu i moraju biti svjesne ovoga, pitajući se je li im to u interesu kao i u interesu njihovih građana“, zaključio je Peskov, prenosi CNN.

Što je Macron jučer rekao?

Macron je jučer, nakon završetka konferencije o pomoći Ukrajini u Parizu, kazao da su sve opcije otvorene kako bi se osiguralo da Rusija ne dobije rat protiv Ukrajine. Na sastanku, koji je organiziran u kratkom roku, sudjelovali su najviši predstavnici mnogih ključnih europskih podupiratelja Kijeva.

Među njima su bili njemački kancelar Olaf Scholz i britanski ministar vanjskih poslova David Cameron. Sudjelovao je i hrvatski premijer Andrej Plenković. Macron je rekao da nije bilo konsenzusa o korištenju kopnenih trupa na sastanku preko 20 šefova država i premijera, ali da se ništa ne može isključiti u pogledu buduće dinamike.

Dok rat u Ukrajini ulazi u treću godinu, Macron je rekao da ponašanje Moskve postaje sve agresivnije na političkoj razini i na prvoj crti bojišnice u Ukrajini. “Rusija ne smije dobiti rat”, naglasio je Macron, rekavši da se podrška ne smije pokolebati i da podupiratelji Ukrajine moraju intenzivirati napore.

Fico odmah upozorio na eskalaciju

Nedugo nakon ovih navoda javio se slovački premijer Robert Fico koji je kazao da bi slanje vojnika iz Europe u Ukrajinu dovelo do značajne eskalacije tenzija. Kazao je i kako ga je “isključivo borbena atmosfera” na sastanku razočarala te dodao da se njegova Vlada “nikada neće složiti sa slanjem slovačkih vojnika u Ukrajinu”

Tenzije je pokušao smiriti i lider njemačkih Zelenih, Omid Nouripour, koji je kazao da ovu poruku jednostavno vidi Macronovim načinom da kaže kako ništa nije isključeno. Nouripour vjeruje da ideja o slanju njemačkih vojnika u Ukrajinu nije za raspravu.

“To nije pitanje, uopće. Nije pitanje o kojem se raspravlja u Njemačkoj, a ni u savezu”, kazao je. Slično je reagirao i Peter Szijjarto, mađarski ministar vanjskih poslova koji je rekao da Mađarska nije spremna na slanje vojske. “Rat se mora okončati, ne produbiti ili proširiti”, rekao je, javlja CNN.

Stoltenberg se ogradio od Macronove ideje

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da NATO ne planira slanje svojih snaga u Ukrajinu. Dužnosnik Bijele kuće je Reutersu u ponedjeljak rekao da ni SAD ni NATO ne planiraju slati vojnike u Ukrajinu.

Češki i poljski premijeri Petr Fiala i Donald Tusk izjavili su da njihove zemlje ne razmatraju slanje svojih vojnika u Ukrajinu. “Vjerujem da ne trebamo otvarati neke druge metode ili načine”, istaknuo je Fiala dodajući da je sadašnji fokus na vojnoj pomoći te humanitarnoj i gospodarskoj potpori Ukrajini.

Tusk je dodao: “Poljska ne planira slanje svojih vojnika na teritorij Ukrajine”. “Mislim da danas ne bismo trebali nagađati hoće li u budućnosti nastupiti okolnosti koje bi mogle promijeniti to stajalište”, dodao je.

Plenković: ‘Nismo ponudili slanje vojske’

Premijer Andrej Plenković danas je komentirao ovu temu rekavši novinarima da Hrvatska nije ponudila slanje svojih vojnika u Ukrajinu. Pritom je podsjetio da su nedostajala četiri glasa u Hrvatskom saboru da se odobri sudjelovanje Hrvatske u misiji obučavanja ukrajinskih vojnika koja je bila “benignog karaktera”.

“Budući da nismo uspjeli ni tu simboliku, onda nismo niti nudili opciju o tome da hrvatski vojnici idu u Ukrajinu”, kazao je Plenković novinarima u NSK uoči šeste sjednice koordinacijskog odbora ministara vlada Hrvatske i Italije. “To ne znači da mi ne nastavljamo vojno podržavati Ukrajinu. To radi hrvatska vlada cijelo vrijeme, to ćemo i nastaviti”, dodao je.

Macron pod udarom kritika u Francuskoj

Macronove izjave žestoko je kritizirala i lijeva i desna oporba u Francuskoj. “Rat protiv Rusije bio bi ludilo”, izjavio je čelnik radikalne ljevice Jean-Luc Mélenchon, ocijenivši Macronove izjave “neodgovornim”. “Nema rata! Krajnje je vrijeme da se pregovara o miru u Ukrajini uz obostrane sigurnosne klauzule”, istaknuo je.

Predsjednik krajnje desnog Nacionalnog skupa Jordan Bardella ocijenio je da Macron svakim danom “gubi hladnu glavu”. Spominjanje sukoba naših vojnika s nuklearnom silom (Rusijom) je “ozbiljno koliko i nepromišljeno”, rekao je Bardella.

“Emmanuel Macron glumi ratnog vođu i s toliko nemara govori o životima naše djece”, rekla je čelnica krajnje desnog Nacionalnog okupljanja Marine Le Pen. “Ova izjava Emmanuela Macrona bremenita strašnim posljedicama donesena je bez imalo parlamentarne rasprave. Je li ovo stajalište doista razmotreno”, upitao je Eric Ciotti, predsjednik desnih Republikanaca.