Županijski sud, čini se, ne odustaje od Hernádija; razmišljaju da nalog za uhićenje pošalju direktno Mađarskoj

Situacija s međunarodnom tjeralicom prilično se zakomplicirala

Čini se da Županijski sud u Zagrebu nije odustao od pokušaja da Zsolta Hernadija, predsjednika uprave MOL-a optuženog za davanje 10 milijuna eura mita bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu, izvede pred domaće pravosuđe. Doznajemo da se ozbiljno razmatra mogućnost da europski uhidbeni nalog (EUN), koji je raspisan za njim, bude upućen izravno Mađarskoj.

Opcija je to o kojoj sud razmišlja nakon što se situacija s ranije izdanim EUN-om, ali i međunarodnom tjeralicom za Herandijem, do kraja zakomplicirala. No, novi potez je potreban kako bi se dokazao izostanak pravosudne suradnje s mađarske strane.

Očitovanje suda u Luksemburgu

To je Županijski sud u Zagrebu, pred kojim je podignuta optužnica protiv Hernadija, pokušao još krajem prošle godine, kada se obratio Europskom sudu u Luksemburgu radi rješavanja tzv. prethodnog pitanja oko (ne)postupanja po EUN-u izdanim za šefom MOL-a. Ispostavilo se naime da nekoliko zemalja, među kojima su uz Mađarsku, Njemačka i Austrija, nije postupalo po hrvatskom nalogu. Zato se posumnjalo da članice EU ne poštuju europsko pravo, te je zbog toga najviše sudsko tijelo u Uniji trebalo dati svoje očitovanje.

Međutim, nedugo nakon toga Županijski sud u Zagrebu je saznao da EUN, koji je za Hernadijem izdan 15. prosinca 2015. godine, uopće nije pušten u daljnju proceduru. O tome je sud nedavno potvrdu dobio iz Ministarstva unutarnjih poslova RH.

Što je napravila hrvatska policija?

“Odjel S.i.Re.Ne tek u siječnju 2017. godine izvjestio nas je o tome”, otkrio je predsjednik Županijskog suda u Zagreb Ivan Turudić dodajući da se nakon te informacije zastalo s traženjem očitovanja od suda u Luksemburgu. Iz MUP-a RH objašnjavaju što se u stvari dogodilo.

“Posredstvom Službe za međunarodnu policijsku suradnju između 1. listopada 2013. kada je USKOK izdao EUN za Hernadijem do danas smo na njegovom uhićenju učinili sve iz naše nadležnosti”. Podsjećaju da je 15. prosinca 2015., u trenutku kada je Županijski sud u Zagrebu izdao EUN za Hernadijem crvena interpolova tjeralica za njim bila blokirana.

Suđenje čeka rasplet oko EUN-a

Time je Hrvatskoj, koja nije članica Schengena i nema pristup Schengenskom informacijskom sustavu bilo onemogućeno da redovnim kanalima, odnosno u skladu s odredbama Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije, pošalje u daljnju proceduru EUN Županijskog suda u Zagrebu.

Sud koji, međutim, nije na vrijeme dobio povratnu informaciju, planira nove korake u slučaju Hernadi. Za to vrijeme, sudski proces protiv njega i Sanadera, u kojem se očekuje odluka o prijevodu dokumentacije iz spisa na mađarski jezik, zaustavljen je do okončanja procedure oko EUN-a.