CNN došao do snimki - Rusija, Kina i Amerika pojačale aktivnost na poligonima za testiranje nuklearnog oružja

Usporedba satelitskih slika od prije tri te pet godina s recentnima, pokazuje nove tunele, novoizgrađene ceste i skladišta, povećani promet vozila

Satelitske snimke do kojih je došao CNN pokazuju povećanu aktivnost na poligonima za nuklearna testiranja u Rusiji, Kini i SAD-u.

Iako nema dokaza da se te tri zemlje pripremaju za izvođenje nuklearnog testa, slike koje je dobio i CNN-u dostavio istaknuti vojni analitičar, ilustriraju nedavna proširenja na tri lokacije. Jednom upravlja Kina u autonomnoj regiji Xinjiang, Rusija drugom u arhipelagu Arktičkog oceana, a SAD trećom u pustinji u Nevadi.

Usporedba satelitskih slika od prije tri te pet godina s recentnima, pokazuje nove prokopane tunele, novoizgrađene ceste i skladišta, kao i povećani promet vozila koji dolaze i odlaze s navedenih lokacija, rekao je vojni analitičar i profesor na Institutu za međunarodne studije Middlebury, Jeffrey Lewis.

Podzemni pokusi zabranjeni od 1996.

“Vidimo stvarno puno naznaka koje upućuju na to da bi Rusija, Kina i Sjedinjene Države mogle nastaviti s nuklearnim testiranjem”, rekao je. To je nešto što nijedna od tih zemalja nije učinila otkako su podzemna nuklearna testiranja zabranjena Ugovorom o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa iz 1996. godine. Kina i SAD potpisale su sporazum, ali ga nisu ratificirale.

Umirovljeni pukovnik američkog zrakoplovstva i bivši obavještajni analitičar, Cedric Leighton, pregledao je slike nuklearnih lokacija triju sila i došao do sličnog zaključka. “Vrlo je jasno da su sve tri zemlje, Rusija, Kina i Sjedinjene Države, uložile mnogo vremena, truda i novca, ne samo u modernizaciju svojih nuklearnih arsenala, već i u pripremu vrsta aktivnosti koje bi bile potrebne za testiranje”.

Iako je Moskva ratificirala Ugovor o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa, ruski predsjednik Vladimir Putin u veljači je izrazio spremnost za nastavak testiranja ako SAD s tim krene prvi.

Rastuća utrka u naoružanju

Iako se ideja o stvarnom oružanom sukobu ne smatra neizbježnom, ovakva proširenja nuklearnih poligona izazivaju zabrinutost zbog rasta utrke u naoružanju, smatraju vojni analitičari. Ta se utrka vodi između SAD-a s jedne strane i Rusije i Kine s druge.

Profesor Lewis smatra da bi neočekivano loš učinak ruske vojske u Ukrajini mogao biti dio poticaja Moskvi da razmotri nastavak nuklearnih pokusa.

Bjelorusija, koja je odigrala važnu ulogu u ruskoj invaziji na Ukrajinu, također je dobila taktičko nuklearno oružje od Moskve, rekao je predsjednik Aleksandar Lukašenko u kolovozu. Dodao je da bi ih Minsk bio spreman upotrijebiti u slučaju strane “agresije”.

Rusija želi zastrašiti Zapad

Ruska lokacija za nuklearna testiranja, Nova Zemlja u Arktičkom oceanu, sjeverno od kopnene Rusije, našla se u fokusu sredinom kolovoza, kada ju je posjetio ministar obrane Sergej Šojgu, kako je objavilo njegovo ministarstvo. Sovjetski je Savez prvi upotrijebio tu lokaciju za izvođenje nuklearnih pokusa 1955. godine.

Satelitske snimke koje su u posjedu CNN-a, pokazuju opsežnu gradnju na toj lokaciji od 2021. do 2023., uključujući tunele iskopane duboko u arktičkim planinama. “Ruski poligon za testiranje sada je otvoren tijekom cijele godine, vidimo kako čiste snijeg s cesta, vidimo kako grade nove objekte”, rekao je Lewis komentirajući snimke.

“Prilično mi je jasno da se Rusi spremaju za mogući nuklearni test”, dodao je Leighton, bivši obavještajni časnik američkih zračnih snaga, a sada analitičar CNN-a. Međutim, istaknuo je da “Rusi možda žele doći tik do ruba s pripremama, ali ga zapravo nikada neće izvesti”. Motiv za takve radnje moglo bi biti “zastrašivanje Zapada”

Što kaže službena Kina

Moskva nije odgovorila na upite CNN-a o ovoj temi. Povećana aktivnost zabilježena je i na kineskom poligonu za nuklearna ispitivanja u Lop Nuru, isušenom slanom jezeru u rijetko naseljenoj zapadnoj Kini.

Satelitske slike pokazuju da se novi, peti podzemni tunel iskopava posljednjih godina, a izgrađene su i nove ceste. Usporedba slika snimljenih 2022. i 2023. pokazuje da se gomila otpada stalno povećavala, što je navelo analitičare da vjeruju kako se tuneli proširuju, rekao je Lewis.

U izjavi za CNN, kinesko Ministarstvo vanjskih poslova kritiziralo je izvješće kao sugeriranje “kineske nuklearne prijetnje'” i opisalo ga kao “krajnje neodgovorno”. “Od najave obustavljanja nuklearnih pokusa 1996. godine, kineska strana dosljedno poštuje ovo obećanje”, poručili su i dodali da bi svijet trebao biti “oprezan” u vezi američkih aktivnosti po tom pitanju.

Aktivnosti u pustinji Nevade

Amerika je svoj posljednji podzemni test izvela 1992., ali vojni analitičar Lewis kaže da je SAD već dugo u stanju pripravnosti za novi te da su spremni reagirati ako netko od suparnika s tim prvi krene. “Sjedinjene Države imaju politiku spremnosti izvesti nuklearni test u relativno kratkom roku, oko šest mjeseci”, dodao je.

Satelitske snimke, snimljene iznad poligona za nuklearna ispitivanja u Nevadi, pokazuju da je podzemni objekt – kompleks U1a – znatno proširen između 2018. i 2023. godine.

Uprava za nacionalnu sigurnost (NNSA), ogranak Ministarstva energetike SAD-a koji nadzire tu lokaciju, kaže da je riječ o laboratoriju za provođenje “subkritičnih” nuklearnih eksperimenata, što je, kažu, dugogodišnja praksa namijenjena “osiguravanju pouzdanosti oružja” u trenutačnim zalihama, bez širokog ispitivanja.

SAD: ‘Pratimo ruske aktivnosti’

U odgovoru za CNN, potvrdili su da na lokaciji u Nevadi nabavljaju i razvijaju nove tehnologije. “Ovo će osigurati moderne dijagnostičke mogućnosti i podatke koji će pomoći u održavanju sigurnosti i učinkovitosti američkih nuklearnih zaliha, bez daljnjeg podzemnog testiranja nuklearnog eksploziva”, poručio je glasnogovornik NNSA-e.

Dodao je i da pomno prate ruske vojne aktivnosti, ali da “ne vide nikakav razlog za prilagođavanje vlastitog nuklearnog stava”.

Ipak, proširenje postrojenja na poligonu u Nevadi moglo bi potaknuti strahove u Moskvi i Pekingu da se Washington možda priprema za nuklearni test, smatra Lewis. Ako se ijedna od zemalja za to odluči, neće proći neopaženo – svaku veću podzemnu eksploziju vjerojatno će otkriti Međunarodni sustav praćenja (IMS), mreža od 337 objekata koji nadziru planet tražeći znakove nuklearnih eksplozija.

‘Nuklearni test ipak malo vjerojatan’

Hans Kristensen, direktor Projekta nuklearnih informacija pri Federaciji američkih znanstvenika, složio se da postoji stvarna opasnost od eskalacije testiranja ako to učini jedna od velikih sila. “Onog trenutka kada jedna od velikih nuklearnih sila negdje ispali nuklearno oružje, nema sumnje da će se svi ponovno pridružiti tom poslu”, smatra.

Ipak, dodao je kako vjeruje da je “nuklearni test punog opsega malo vjerojatan”. Postavlja se pitanje što bi ove tri zemlje mogle dobiti ponovnim pokretanjem ovih pokusa, obustavljenih u 1990-ima. Vojni analitičar Lewis smatra da je razlog testiranja, posebno za Kinu, dobivanje najnovijih podataka za računalne modele koji pokazuju što će učiniti nuklearna eksplozija.

Dok su Sjedinjene Države i Rusija provele stotine testova, Kina ih je napravila tek 40-ak i ima znatno manje podataka. “Pritom su ti testovi napravljeni 1960-ih, 1970-ih i 1980-ih, kada tehnologija nije bila toliko razvijena. Podaci koje imaju nisu tako dobri”, objasnio je.

‘Oživljavanje užasnih ideja iz Hladnog rata’

Drugi smatraju da velike sile nisu još testirale nuklearno oružje male snage, koje proizvodi manju nuklearnu eksploziju koja bi mogla biti usmjerena na određenu bojnu jedinicu ili formaciju, umjesto da uništi veći grad. U izvješću iz 2022. istraživači Michael Frankel, James Scouras i George Ullrich sugeriraju da bi SAD mogao oklijevati uzvratiti na eventualni ruski napad niske snage – jer nije testirao vrste oružja koje bi trebalo koristiti.

Sjedinjene Države provele su ukupno 1032 testa, prvi 1945., a posljednji 1992., prema podacima Ujedinjenih naroda. Sovjetski Savez, danas Rusija, proveo je 715 testiranja između 1949. i 1990., a Kina je testirala 45 puta između 1964. i 1996. godine.

Lewis vjeruje da želja SAD-a, Rusije i Kine da prve razviju “egzotično” oružje budućnosti još jedan čimbenik koji stvara potrebu za nuklearnim testiranjem tih mogućih sustava. “Na rubu smo znanstveno-fantastične budućnosti u kojoj oživljavamo sve užasne ideje iz Hladnog rata”, zaključio je za CNN.