Snimke iz svemira sugeriraju da Sjeverna Koreja namjerava lansirati nešto veliko, tvrde Amerikanci

Amerikanci i Japanci slažu se da Pyongyang nešto sprema

This picture taken by North Korea's official Korean Central News Agency on March 20, 2013 shows North Korean leader Kim Jong-Un (2nd R) using binoculars to inspect a live fire drill using self-propelled drones at an undisclosed location in North Korea. Kim oversaw the live fire military drill using drones and cruise missile interceptors, state media said on March 20, amid heightened tensions on the Korean peninsula. AFP PHOTO / KCNA via KNS
---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS / AFP / KCNA / KNS
FOTO: AFP

Rastu špekulacije da Sjeverna Koreja planira lansirati raketu nakon nedavnih nuklearnih testova u petak. Za to vrijeme, američki stručnjaci i državni dužnosnici podržavaju japansko izvješće o sumnjivim aktivnostima na sjeveru Korejskog poluotoka, piše AFP.

Trenutne rezolucije vijeća sigurnosti UN-a brane Sjevernoj Koreji upotrebu balističkih projektila te bi svako lansiranje zadalo novi udarac međunarodnoj zajednici.

Nakon što je Japan predstavio izvješće u kojem stoje izjave vladinih dužnosnika da bi Sjevernokorejanci mogli lansirati raketu već idućeg tjedna, dvojica američkih dužnosnika potvrdila su aktivnost u Sohae satelitskom kompleksu. “Postoje indicije da pripremaju lansirati nešto. Mogao bi biti sateliti ili svemirska sonda, postoji mnogo pretpostavki i nesigurnosti”, rekao je jedan američki dužnosnik za AFP komentirajući satelitske snimke.

Proširenje kompleksa Sohae

“Trenutačno smo zabrinuti jer iste komponente što služe za lansiranje satelita mogu se iskoristiti i za interkontinentalne balističke projektile (ICBM)”, ispričao je jedan drugi neimenovani dužnosnik.

Od početka 2013. godine Sjeverna Koreja proširuje kompleks Sohae kako bi mogli lansirati veće rakete većeg dometa s težim bojevim glavama, ali većina stručnjaka ipak se slaže da je Pyongyang godinama udaljen od gradnje ICBM-ova što bi mogli gađati SAD.

Japanska vojska u stanju pripravnosti

Japan je zbog mogućeg sjevernokorejskog lansiranja balističke rakete svoju vojsku stavio u stanje pripravnosti.

“Povećana aktivnost u lansiranoj bazi u Sjevernoj Koreji sugerira da bi do lansiranja moglo doći u idućih nekoliko tjedana”, kazao je za Reuters jedan od izvora bliskih japanskoj vladi, naravno pod uvjetom anonimnosti.

Japanski ministar obrane Gen Nakatani naredio je razaračima Aegis da budu u stanju pripravnosti u Japanskom moru, te da ciljaju bilo koje sjevernokorejske projektile koji idu prema Japanu.

Također, Japan ima i raketne sustave Patriot PAC-3 oko Tokija, ali i drugih gradova, koji osiguravaju posljednju liniju obrane u slučaju približavanja bojevih glava japanskom tlu.

Nuklearni testovi

Početkom ove godine, Sjeverna Koreja provela je nuklearni test za kojeg su ustvrdili da je hidrogenska bomba, a međunarodna zajednica oštro je osudila takve postupke službenog Pyongyanga.

Nuklearno postrojenje Yongbyon
Nuklearno postrojenje Yongbyon AFP

Sjedinjene Države osudile su “provokacije” Sjeverne Koreje i obećale da će reagirati na odgovarajući način. “Iako još ne možemo potvrditi ove tvrdnje, osuđujemo svako kršenje zaključaka Vijeća sigurnosti i ponovno pozivamo Sjevernu Koreju da se pridržava svojih međunarodnih obveza”, izjavio je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Ned Price. Sjedinjene Države će, dodao je, “odgovoriti na odgovarajući način na sve provokacije Sjeverne Koreje”.

Ugovor o neodvijanju nuklearnih pokusa

Lassina Zerbo, direktor UN-ova Međunarodnog centra podataka Organizacije za sveobuhvatnu zabranu nuklearnih pokusa, rekao je da, ako bude potvrđen, nuklearni test koji je provela Sjeverna Koreja predstavlja kršenje ugovora i tešku prijetnju međunarodnom miru i sigurnosti. Općeprihvaćeni ugovor o neodvijanju nuklearnih pokusa, donesen 1996., poštuje 183 zemlje. Zerbo je danas pozvao Sjevernu Koreju da se suzdrži od daljnjeg nuklearnog testiranja i pridruži se državama koje su potpisale taj ugovor.

Philip Hammond, tajnik britanskog ministarstva vanjskih poslova, kazao je kako je testiranje bilo “provokacija” i “teško kršenje” rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a te dodao kako to bezrezervno osuđuje. Testiranja su osudile i Australija, Francuska te Kina.