Covid bjesni u dvije velike zemlje: Indija i Brazil ruše rekorde brojevima zaraženih i umrlih

U Brazilu je travanj najsmrtonosniji mjesec, indijski zdravstveni sustav kolabira

Četvrti dan zaredom Indija je u nedjelju zabilježila rekordni broj oboljelih od koronavirusa što povećava pritisak na bolnički sustav koji se urušava pod pritiskom broja oboljelih i nestašica kisika i lijekova, prenose svjetski mediji. Sa 349.691 novoboljelih u nedjelju u zemlji je evidentirano ukupno gotovo 17 milijuna oboljelih od početka pandemije, prenio je BBC.

Prepune bolnice danima grčevito pokušavaju nabaviti kisik i odbijaju nove bolesnike, a indijska vlada angažirala je vojne zračne snage u pokušaju da osigura dostavu bolnicama u najpogođenijim područjima. Stanje je posebno teško u glavnom gradu Delhiju gdje pacijenti umiru u bolnicama jer nema više kisika.

Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je da je stanje u Indiji “pogubni podsjetnik” na ono što koronavirus može uzrokovati. U protekla 24 sata u Indiji broj umrlih povećao se za 2767, dosad najviše u jednom danu.

‘Za nekoliko minuta umiru’

Početkom godine indijska je vlada mislila da je pobijedila virus. Sredinom veljače broj novozaraženih smanjio se na 11.000 dnevno, počeo je izvoz cjepiva i u ožujku ministarstvo zdravstva objavilo je da je u završnici epidemije koronavirusa. No od tada izbio je novi val potaknut pojavom novih varijanti koronavirusa, kao i masovnim okupljanjima poput festivala Kumbh Mela koji je privukao milijune hodošasnike početkom travnja.

Bolnice u Delhiju upozorile su da su na rubu jer su jedinice intenzivne njege prepune i nema više slobodnih kreveta. “Gotovo je svaka bolnica na rubu. Bez kisika nema izlaza za mnoge pacijente”, kazao je dr. Sumit Ray za BBC. “Za nekoliko minuta umiru. Gledate te pacijente, na respiratorima su s visokim koncentracijama kisika. Kad kisik stane većina njih umrijet će za nekoliko minuta”.

U bolnicu Jaipur Golden Hospital do petka poslijepodne trebalo je stići 3,6 tona kisika, no tek je djelić stigao do ponoći. Virolozi upozoravaju da se treba učiniti mnogo više da se zaustavi širenje virusa. Gagandeep Kang s Kršćanskog medicinskog koledža u gradu Velloreu na jugu Indije poručuje da se treba osigurati da se održavaju samo nužne aktivnosti. “Znate kakva su indijska vjenčanja. Treba ograničiti broj okupljenih, bez obzira na to radi li se o obiteljskim događajima ili političkim skupovima. Sve to treba prestati”, kazala je za BBC.

Travanj je najgori mjesec u Brazilu

U Brazilu je u subotu došlo do mračne prekretnice budući da je travanj najsmrtonosniji mjesec u zemlji otkako je počela pandemija covid-19, priopćile su vlasti. Južnoamerička država do sada je zabilježila 67 977 smrtnih slučajeva u travnju, što ga čini najsmrtonosnijim mjesecom i prije nego što je završio, nadmašivši 66 573 preminulih u ožujku, priopćilo je ministarstvo zdravstva.

Samo u protekla 24 sata, u Brazilu je umrlo 3076 ljudi, a sedmodnevni prosjek iznosi 2545 smrti dnevno. U subotu je zabilježeno i 71 137 novooboljelih, s dnevnim prosjekom većim od 60 000 novozaraženih u posljednja dva tjedna. Najmnogoljudnija zemlja Latinske Amerike od 212 milijuna ljudi, u pandemiji je izgubila više od 380 000 stanovnika.

Stručnjaci vide stabilizaciju

Prema apsolutnim vrijednostima, samo je SAD prošao gore od Brazila, no uspoređujući i s američkom i s južnom hemisferom, njegova stopa smrtnosti na 100 000 stanovnika je najviša. Unatoč podacima, stručnjaci tvrde da se u Brazilu krivulja zaraze i smrtnih ishoda zapravo stabilizira.

Brazilski zavod za javno zdravstvo Fiocruz priopćio je u petak da je “u posljednja dva tjedna došlo do stabilizacije slučajeva i preminulih od posljedica koronavirusa, što nagovještava novu razinu prijenosa infekcije”. U narednim tjednima, stopa smrtnosti trebala bi se kretati oko 3 000 dnevno, navodi se. U potpunosti je cijepljeno samo 5,8% brazilskog stanovništva. Ministarstvo zdravstva u rujnu planira dovršiti cijepljenje prioritetnih skupina koje broje 77 milijuna ljudi.