Reportaža: Donosimo čudnu priču o ogromnoj tvrtki iz Gorskog kotara. HBOR im dao pa ukinuo kredit, sad su pred stečajem

Reporteri Telegrama obišli su ogromnu tvornicu u Gorskom kotaru koju su premijer Plenković i Kolinda Grabar Kitarović donedavno euforično hvalili

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Zašto je HBOR u kolovozu odobrio kredit vrijedan više od 67 milijuna kuna, a onda u siječnju obustavio isplatu? Je li se HBOR, zaustavljanjem kredita, htio izvući iz posla u kojeg je, prema informacijama Telegrama, ušao nevoljko i pod političkim pritiscima? HBOR izostanak odgovora pravda bankovnom tajnom i upućuje na vlasnika tvrtke, Darka Prodana

Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) u kolovozu prošle godine na već odobreni kredit tvrtki Cedar iz Vrbovskog u Gorskom Kotaru, u iznosu od 65.750.000 kuna, dodala je još 1.666.667 kuna. Unatoč tome, za desetak dana, 17. srpnja ove godine, tvrtka Cedar, u vlasništvu Darka Prodana, mogla bi završiti u stečaju.

Kad je na sjednicu novog Nadzornog odbora HBOR-a, kojim predsjedava ministar financija Zdravko Marić, u ljeto prošle godine stigao obiman materijal o izmjeni uvjeta financiranja Cedaru odobrenog kredita iz programa ”Financijsko restrukturiranje”, te izmjena uvjeta već odobrenog reprograma, pisalo je kako je Cedar jedan od najvećih prerađivača trupaca u Hrvatskoj, kako djeluje na području od posebne državne skrbi i kako 90 posto prihoda ostvaruje na inozemnom tržištu. Nadalje, stajalo je u dokumentu HBOR-a, Cedar zapošljava 249 radnika, a završetkom započete investicije ta će tvrtka zadržati radna mjesta na području s visokom stopom nezaposlenosti.

Drago Hedl u pogonu tvrtke Cedar

Oduševljeni Plenković i Grabar Kitarović

Kad su reporteri Telegrama prije nekoliko tjedana posjetili pogone Cedara, ondje je radilo tek 30-ak radnika, u tvrtki koja je u blokadi još od 19. siječnja ove godine. Zatekli smo posve drugačiju sliku od one kakva je prezentirana bivšoj hrvatskoj predsjednici Kolindi Grabar Kitarović kada je u studenome 2016. posjetila ogromne, impresivne pogone Cedara i rekla kako ”državne institucije moraju učinkovitije reagirati na inicijative iz poduzetnički poticajnih sredina poput Vrbovskog”.

U kolovozu 2019. pogone Cedara obišao je i premijer Andrej Plenković, rekavši kako je ta tvrtka posljednjih godina otvorila puno radnih mjesta. ”To je sjajan koncept za Gorski kotar i važno je da ima gospodarskih subjekata koji mogu jamčiti ljudima posao i generirati rast”, rekao je zadovoljno prije manje od dvije godine predsjednik Vlade.

Nakon što je HBOR, zajedno s državnom Hrvatskom poštanskom bankom (HPB) i Erste bankom odobrio kredit, početkom studenoga prošle godine puštena je prva tranša i od tada slavina dotoka novca je zavrnuta. To je, tvrdi Darko Prodan, vlasnik Cedara, uzdrmalo poslovanje tvrtke, pa od 24. svibnja ima sve uvjete za stečaj.

Vlasnik Darko Prodan sa suradnicima

HBOR i vlasnik imaju različite verzije

Na upit Telegrama zašto se to dogodilo, iz HBOR-a je odgovoreno kako oni ”poštuju preuzete ugovorne obveze, sukladno internim pravilima i zakonskim obvezama”. ”Ukoliko su prilikom odobrenja kredita ugovorene uvjetne isplate tranši, HBOR istima pristupa po ispunjenju predmetnih uvjeta kao što je i uobičajeno u bankovnoj i poslovnoj praksi. Detalje konkretnog poslovnog odnosa s klijentom nismo u mogućnosti komentirati zbog zaštite bankovne tajne te vas stoga molimo da se za detaljne informacije obratite samom društvu”, odgovorila je Telegramu Martina Caratan, predstojnica Ureda Uprave HBOR-a.

Prve tranše kredita isplaćene su 3. i 4. studenoga, kaže za Telegram Darko Prodan i tim su novcem namirene zaostale plaće radnicima. Ali, 45 dana kasnije, u siječnju ove godine, HBOR zaustavlja financiranje. Zašto se to dogodilo i zašto je HBOR zavrnuo pipu tvrtki o kojoj su tako pohvalno govorili bivša predsjednica i aktualni premijer, ne znamo, jer su se u HBOR-u pozvali na bankovnu tajnu i uputili nas na vlasnika tvrtke, Darka Prodana.

“Naveli su dva razloga, od kojih ni jedan ne stoji”, kaže Prodan dok razgovaramo u krugu ogromnih proizvodnih pogona Cedara gdje se umjesto buke strojeva čuje cvrkut ptica iz šumaraka pored Dobre. “Prvi je razlog da HBOR nije znao kako je na jednom od skladišta Cedara hipoteka Sberbanke za kredit od 22 milijuna kuna, koji je gotovo u potpunost vraćen i preostali dug je nekoliko stotina tisuća kuna, pa o tome nema nikakvog smisla uopće govoriti. Drugi razlog također ne stoji: tvrde da nismo imali ugovore o cesijama što je, kako stoji u pisanoj dokumentaciji, bila obveza koju su oni morali napraviti”.

Terminal tvrtke Cedar

Vlasnika je na kraju blokirao vlastiti otac

Je li se HBOR, zaustavljanjem kredita Cedaru, htio izvući iz posla u kojeg je, prema informacijama Telegrama, ušao nevoljko i pod političkim pritiscima? Ili je pak netko moćan, čije ima Prodan za sada ne želi reći, ali tvrdi da je upravo o tome riječ, vidio način kako Cedar gurnuti u stečaj i kako, za mali novac, doći od ogromnog, modernog postrojenja za preradu bukovih trupaca, pogona u koji je uloženo više od 500 milijuna kuna?

Vlasnik Darko Prodan Vjekoslav Skledar

Kada je HBOR u kolovozu prošle godine odlučivao o kreditu Cedaru, jedna od dilema bila je i može li iz odobrenog kredita Darko Prodan isplatiti svoga, u međuvremenu preminulog oca, Marina Prodana. Radilo se o iznosu od 10 milijuna kuna koliko je još Marin Prodan potraživao za svoje udjele u vlasništvu Cedara. Obiteljski i poslovni odnosi bili su duboko narušeni, sin i otac nisu razgovarali nekoliko godina. Marin Prodan u ožujku 2017. sklopio je ugovor s Cedarom o prijenosu poslovnog udjela za 15 milijuna kuna, pa mu je Cedar krajem tog mjeseca isplatio 5 milijuna kuna. Ali isplata sljedeća dva obroka u istom iznosu izostala je, pa je u kolovozu 2018. godine Cedar s Marinom Prodanom potpisao aneks ugovora kojim je ostatak od 10 milijuna kuna trebao isplatiti u dva jednaka obroka 31. prosinca 2019. i 31. prosinca 2020.

Cedar je Marinu Prodanu izdao 10 bjanko zadužnica u iznosu od 10 milijuna kuna, a aneksom je utanačena i kamata od 6 posto u slučaju kašnjenja plaćanja duga pa je i za to izdana bjanko zadužnica. Marin Prodan mogao je, nakon posljednjeg dana prošle godine svakog časa aktivirati bjanko zadužnice što se u siječnju ove godine i dogodilo. Bio je to novi udarac Cedaru, kojem je HBOR već zakočio isplatu sljedeće tranše ranije odobrenih kredita u ukupnom iznosu od 67.416.667 kuna. Cedar je, aktivacijom bjanko zadužnica u iznosu od 10 milijuna kuna 19. siječnja ove godine blokiran i ta blokada traje sve do danas.

Sušare

HBOR je bio vrlo nezadovoljan suradnjom

Rješavanje financijskih razmirica unutar obitelji Prodan koje su trebale biti regulirane sporazumom o subordinaciji potraživanja oca prema sinovljevoj tvrtki, nije bila HBOR-ova praksa, jer su prilikom ugovaranja kredita izričito zabranjivali isplate bilo kojih drugih obveza, poput pozajmica, zajmova ili kredita. No, druga dva kreditora, Erste banka i HPB nisu se tome protivili. U Erste banci su tako smatrali, pa su to predložili i HBOR-u, da Darko Prodan iz kredita može isplatiti očeva potraživanja kako bi se izbjegao rizik blokade koju bi puštanjem bjanko zadužnica on mogao prouzročiti. To bi, smatrala je Erste banka, moglo ugroziti provođenje transakcije te puštanje kreditnih sredstava, isporuke opreme i početak rada pilane, što bi dovelo u pitanje do tada uložena sredstva u završetak modernizacije pilane u Vrbovskom.

U HBOR-u su, prije izglasavanja onog kredita iz kolovoza prošle godine bili nezadovoljni suradnjom s Cedarom. Žalili su se kako im ni nakon nekoliko zahtjeva nisu dostavljene nove projekcije poslovanja, kako nemaju saznanja je li epidemija COVID-a 19 utjecaja na poslovanje te tvrtke.

Tvrdili su i kako njihov klijent stalno mijenja zahtjeve oko kreditiranja, kako ne ispunjava ranije preuzete uvjete, kako je njegov odnos prema vjerovnicima neprofesionalan, te da postoji bojazan od manjka buduće održive poslovne suradnje. Naveli su i kako je Cedar klijent rizičnog profila te da je i prije imao poteškoća u otplati HBOR-ovog kredita, a navode da je problem i to što je menadžment koncentriran na samo jednu osobu – Darka Prodana.

Darko Prodan odbacuje takve primjedbe i kaže kako je sve precizno regulirano ugovorima o kreditu. Da bi ilustrirao opseg tih ugovora veli da mu je trebalo punih šest sati samo da potpiše sve ono što su banke zahtijevale. Na kraju, kao što smo rekli i kao što je Telegramu potvrđeno iz HBOR-a, krediti Cedaru su odobreni. A onda je u siječnju ove godine prestalo financiranje.

Skladišta

U ogromnoj tvornici sada radi samo hladni pogon

Za ovu zamršenu priču važan je i podatak da je Zagrebačka banka izašla iz financijskih aranžmana s Cedarom. Prodan samo kaže kako je ZABA otpisala oko 125 milijuna kuna svojih potraživanja, što potvrđuju i u HBOR-u. Objašnjavaju, ZABA otpisuje minimalno 120 milijuna kuna svojih potraživanja, što će postati subordinarni dug koji ne ide u otplatu, nakon što Cedar otplati sve senior dugove banaka. Senior ili stariji dugovi prva su razina obveza tvrtke, osigurana založnim pravom.

Sve to, još uvijek ne daje odgovor zašto je HBOR u kolovozu odobrio kredit Cedaru, a onda u siječnju obustavio isplatu novih tranši. Izostanak odgovora pravdaju bankovnom tajnom i upućuju na vlasnika tvrtke, Darka Prodana. On sada čini sve kako bi pokrenuo proizvodnju i vodi nas golemim, praznim pogonima, u kojima, tek tu i tamo, susrećemo ponekog radnika.

Ogromna je to tvornica: sušara, skladište, pilana, stovarište trupaca, kontejnerski terminal uz prugu Rijeka – Zagreb te moćna električna centrala koja struju proizvodi od drvenih otpadaka, sječke i piljevine, a proizvedenu toplinsku energiju koristi za sušaru. Sada stoji, održava se tek nužni hladni pogon, jer se elektranu ne smije u potpunosti zaustaviti. Prodan kaže kako je ta ogromna tvornica na nekih 20-ak hektara prvi zero waste plant u Europi, postrojenje u kojem se sirovina, bukovi trupci, u potpunosti iskorištavaju, u proizvodnji bez ikakvog otpada.

Prodan pokazuje na ogromnu nedovršenu halu u koju bi trebali doći najsuvremeniji i kaže, već plaćeni strojevi iz Njemačke. Vidimo i desetak, od ukupno 30, ogromnih i gotovo posve novih kamiona Volvo, od kojih je dio parkiran izvan pogona. Pokazuje nam i moćne strojeve koji tešku bukovu građu s lakoćom premiješaju, na čemu su ranije leđa lomili fizički radnici.

Ministrica koja jedina nije podigla ruku

Pitamo ga nije li se pretjerano i nepromišljeno zaduživao i nije li to razlog zbog kojeg se Cedar našao u teškoćama. Pitamo i nisu li narušeni obiteljski odnosi doveli Cedar na sam rub stečaja. Odgovara kako nema ni govora o nekontroliranom zaduživanju, tvrdi da bi Cedar, kada se završi nova proizvodna hala i u nju dođu strojevi, izvozom bez problema otplaćivao sve kredite. Samo u pet godina, kaže Prodan, od 2013. do 2018. bankama je Cedar vratio 390 milijuna kuna. A što se obiteljskih odnosa tiče, veli, napravio je oštar rez, pa ni sestra koja je ranije vodila financije, više nije u tvrtki.

Darko Prodan sa suradnikom koji održava postrojenje i Telegramovim Dragom Hedlom Vjekoslav Skledar

U čemu je onda problem? Prodan tvrdi da je na djelu pokušaj neprijateljskog preuzimanja tvrtke, kaže o tome još ne želi govoriti jer je to ”atomska bomba”, ali će, tvrdi, kada dođe vrijeme sve argumentirati i podastrijeti.

Ni samo odobravanje aranžmana s Cedarom na sjednici HBOR-a prošlog kolovoza, nije prošlo glatko. Zanimljivo, članovi Nadzornog odbora, ministrica poljoprivrede Marija Vučković i ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić na sjednicu su poslali svoje zamjenike. Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak za takvu odluku HBOR-a jedina nije podigla ruku.