Istraga Drage Hedla: zašto su Plenkovićevi ministri osigurali 24,9 milijuna eura privatnoj tvrtki koja je onda otišla u stečaj?

Nedavno objavljena poruka bivšeg šefa Hrvatskih šuma ministrici poljoprivrede otvara nova, neugodna pitanja

”Ministrice, Cedar će poslat zahtjev za povećanjem limita koji smo mu odradili pa ćemo mu dalje isporučivati. Rizično, ali…”, stoji u SMS poruci Krunoslava Jakupčića, tada predsjednika uprave Hrvatskih šuma, koju je – kako su nedavno objavila 24 sata – 1. kolovoza 2019. poslao ministrici poljoprivrede Mariji Vučković.

Zašto je Jakupčić o toj poslovnoj odluci, koju sâm naziva rizičnom, obavijestio ministricu Vučković? Naravno, ne samo zato što je ministrica Vučković, uz poljoprivredu, nadležna i za šumarstvo. U to vrijeme Vlada Andreja Plenkovića napela se iz petnih žila (ili se bar tako činilo) da pomogne privatnoj tvrtki Cedar.

Darko Prodan sa suradnikom koji je održavao postrojenje i Telegramovim Dragom Hedlom, snimljen u ljeto 2021. godine Vjekoslav Skledar

Premijerovi hvalospjevi

Potkraj kolovoza, mjeseca iz kojeg te godine datira Jakupčićeva SMS poruka ministrici, premijer Andrej Plenković posjetio je pogone Cedra iz Vrbovskog i rekao kako je ”to sjajan koncept za Gorski kotar i važno je da ima gospodarskih subjekata koji mogu jamčiti ljudima posao i generirati rast”.

I tadašnja predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović, kada je u studenome 2016. posjetila tvrtku Cedar, rekla je kako ”državne institucije moraju učinkovitije reagirati na inicijative iz poduzetnički poticajnih sredina poput Vrbovskog”. Nije zato nimalo čudno što je predsjednik Uprave Hrvatskih šuma unatoč tome što je to bilo ”rizično”, odlučio povećati limit isporuke trupaca tvrtki Cedar.

Kredit unatoč upozorenju

Ministrica Vučković, pak, sa stopostotnom sigurnošću i bez imalo zadrške, pojašnjavala je kako je ta tvrtka važna za drvni sektor i da joj Hrvatska banka za obnovu i razvoj (HBOR) treba odobriti kredit bez obzira na upozorenja uprave HBOR-a kako je priložena dokumentacija, koju je poslao Cedar tražeći kredit, suprotna poslovnoj politici HBOR-a, te da zbog toga ne preporučuju odobrenje kredita. Telegram je o tome pisao u srpnju 2021. nakon što su njegovi reporteri posjetili tvrtku Cedar.

HBOR je, naime, u kolovozu 2020. na već odobreni kredit Cedaru, u iznosu od 65,75 milijuna tadašnjih kuna trebao odobriti još 1,7 milijuna kako bi ta tvrtka izbjegla blokadu. Bio je to rizičan potez kao što je rizična bila i isporuka drveta koja, kao što se vidi iz Jakupčićevog SMS-a ministrici, nije osobito zabrinjavala predsjednika Hrvatskih šuma.

Neposluh bivše ministrice

Jedina koja se na sjednici HBOR-a usprotivila davanju novog HBOR-ovog kredita Cedaru bila je nedavno smijenjena ministrica regionalnog razvoja i europskih fondova, Nataša Tramišak. Ona, za razliku od ostalih članova Nadzornog odbora HBOR-a (predsjednik je tada bio ministar financija Zdravko Marić) nije podigla ruku za novi kredit.

Nakon toga bila je upozorena kako bi trebala znati da se dnevni red sjednica Nadzornog odbora sastavlja u samom vrhu Vlade i da se ono što je predloženo mora i usvojiti. Njen neposluh ostao je zapamćen, bez obzira što je, kako ćemo vidjeti kasnije, bila posve u pravu.

Narušeni obiteljski odnosi

Priča o Cedaru bila je čudna i u vrijeme kada su s vlasnikom te tvrtke, Darkom Prodanom, u srpnju 2021. razgovarali Telegramovi reporteri. Već tada nad sudbinom tvrtke visio je stečaj jer je Prodanov (danas pokojni) otac Marin Prodan tražio da ga sin isplati s 15 milijuna kuna.

Odnosi između sina i oca bili su duboko narušeni, pa je u siječnju 2021. Prodanov otac pustio bjanko zadužnice u iznosu od 10 milijuna kuna. Tvrtka je blokirana što je bio novi udarac Cedaru, jer mu je HBOR već zakočio isplatu tranše ranije odobrenih kredita u ukupnom iznosu od 8.947.792 eura, odnosno 67.416.667 bivših kuna.

Skladišta tvrtke Cedar Vjekoslav Skledar

HBOR obustavio isplatu

Upravu HBOR-a, prije nego što je s političkog vrha stiglo naređenje da Cedaru treba dati novi kredit, mučila je dilema zbog kojeg bivša ministrica regionalnog razvoja i EU fondova Nataša Tramišak u kolovozu 2020. nije htjela podići ruku: treba li Hrvatska banka za obnovu i razvitak kreditirati financijske razmirice unutar posvađene obitelji? Politička odluka bila je da u tome nema ničeg spornog, pa je kredit odobren.

Ali tada se događa nešto krajnje neobično. Nakon što je HBOR u kolovozu odobrio sporni kredit, samo nekoliko mjeseci kasnije, u siječnju sljedeće, 2021. godine, obustavljena je isplata novih tranši. Na Telegramov upit zašto su prestali financirati Cedar, nisu odgovorili pravdajući se bankarskom tajnom.

Stoji li iza zaustavljanja kredita iz HBOR-a netko moćan, kako tvrdi Darko Prodan, ali čije ime za sada ne želi otkriti, ili se HBOR, zaustavljanjem kredita Cedaru, htio izvući iz posla u kojeg je ušao nevoljko i pod političkim pritiscima? Ili je pak netko moćan, vidio način kako Cedar gurnuti u stečaj i kako, za sitniš, doći od ogromnog, modernog postrojenja za preradu bukovih trupaca, u što je uloženo više od 65 milijuna eura (pola milijarde kuna)?

Završili u stečaju

Misterioznim zbivanjima tu nije kraj: Zagrebačka banka izvlači se iz daljnjih financijskih aranžmana s Cedarom i otpisuje oko 16,7 milijuna eura (tadašnjih 125 milijuna kuna) svojih potraživanja.

Deveti prosinca 2021., pet mjeseci nakon što su Telegramovi reporteri posjetili tvrtku Cedar i razgovarali s njenim vlasnikom, tvrtka će završiti u stečaju. Ukupna potraživanja 62 vjerovnika, kako je to u svom izvješću 4. travnja 2022. napisala stečajna upraviteljica Dubravka Stašić bila su ogromnih 53.982.307 eura (406.729.699,37 nekadašnjih kuna).

Državnom proračunu Cedar je dugovao tadašnjih četiri milijuna kuna, a HEP-u oko 220.000 kuna, pa su mu obustavili isporuku električne energije. Iz Hrvatskih šuma Telegramu su prošlog tjedna odgovorili kako je Cedar u cijelosti podmirio dugovanje te da ”u ovom trenutku u poslovnim knjigama Hrvatskih šuma nema evidentiranih potraživanja” prema propaloj tvrtki. Drugi nisu bili te sreće.

Vlasnik Darko Prodan snimljen 2021. Vjekoslav Skledar

Dugovi prema bankama

Tri banke HBOR, Hrvatska poštanska banka (HPB) i Erste&Steiermarkische banka stečajnoj su upraviteljici prijavili potraživanja u ukupnom iznosu od 44.775.640,9 eura (nekadašnjih 337.362.066,34 kuna): prvi u iznosu od 18.494.504 eura (139.346.841,69 kuna), HPB u 6.468.252 eura (48.735.047,93 kuna) a Erste&Steiermarkische banka 19.809.717,36 eura (149.256.315,46 kuna).

Tri su banke, čak, 16. travnja 2020. objavile plaćeni novinski oglas, javni poziv za iskaz interesa, tražeći investitore koji bi htjeli sudjelovati u stečajnom planu društva CEDAR i s njom vlasnički povezanom tvrtkom Vrbovsko eko energija (također u stečaju). Kako bi spasile svoja potraživanja tri su banke (među njima dvije državne, HBOR i HPB) u plaćenom oglasu spomenule i stečajni plan: moguća revitalizacija proizvodnje, odnosno prodaja gospodarskih cjelina, odnosno imovina Cedara na bubanj.

U nerješivim problemima

Nadajući se valjda kako bi još nekim čudom mogao spasiti svoju tvrtku koja je nekoć zapošljavala i do 250 radnika vlasnik Cedara Darko Prodan prije godinu i pol, kad su s njim razgovarali Telegramovi reporteri, dosta je maglovito govorio o problemima koji su ga stisnuli.

Rekao je tek da mu dolaze kojekakvi emisari s različitim ponudama i kako je na djelu pokušaj neprijateljskog preuzimanja njegove tvrtke. A tvrtka Cedar zaista je djelovala impresivno i ne bi bilo nikakvo čudo da je taj posrnuli drvoprerađivački div postao meta lovaca u mutnom.

Mezimac politike, tvrtka Cedar, zbog kojeg je bivša ministrica Tramišak dobila ”žuti karton”, odjednom se našao u nerješivim problemima, u koje ga je, uskraćivanjem tranši već odobrenih kredita, pogurao i HBOR. Bez obzira što mu je samo nekoliko mjeseci ranije, isti taj HBOR, sirovom silom politike, pod pritiscima, dao kredit. I onda mu odjednom uskraćuje isplatu prijeko potrebnog novca. Zašto?

Što bi mogao otkriti?

Dok mu je Damoklov mač visio nad glavom, u srpnju 2021. Prodan je Telegramovim reporterima rekao da će, kad dođe vrijeme, o svemu progovoriti, sve argumentirati i podastrijeti i da će to biti prava ”atomska bomba”. Početkom veljače ove godine, nakon onog otkrivenog SMS-a bivšeg predsjednika Hrvatskih šuma ministrici Vučković, pitali smo Prodana je li sada kucnuo čas da tu ”atomsku bombu” aktivira.

Odgovorio je kako je slučaj na sudu, kako je tužio sve tri spomenute banke (HBOR, Hrvatsku poštansku banku i Erste&Steiermarkische banku) i podnio kaznene prijave protiv odgovornih osoba u njima. No, nije isključio mogućnost razgovora rekavši da mu treba još malo vremena da se konzultira sa svojim odvjetnikom.

A u poplavama SMS poruka i brojnih ne-tema (kako bi rekao AP) možda u međuvremenu ispliva i neka koja će prije Prodana aktivirati ”atomsku bombu”.