Čuveni istraživački novinar tvrdi: 'Sjeverni tok su sabotirali Amerikanci'; Bijela kuća: 'Sve je izmislio'

Pulitzerom nagrađeni, ali i prilično kontroverzni novinar objavio je prijelomni izvještaj

AT SEA, SWEDEN - SEPTEMBER 30: (----EDITORIAL USE ONLY - MANDATORY CREDIT - "SWEDISH COAST GUARD / HANDOUT" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS----) A screen grab from Danish Defense shows a gas leak causes bubbles on the surface of the water at Sea in Sweden on September 30, 2022. A fourth leak was reported Thursday in the Nord Stream gas pipelines off the coast of Sweden, authorities said. "There are two emissions in the Swedish economic zone, a larger one at Nord Stream 1 and a smaller one at Nord Stream 2," the Swedish Coast Guard said in a press statement. Swedish Coast Guard Handout  / Anadolu Agency (Photo by Swedish Coast Guard Handout / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Seymour Hersh, Pulitzerom nagrađeni istraživački novinar poznat po otkrivanju masakra u My Laiju 1968. godine i skandala u zatvoru Abu Ghraibu sredinom 2000-ih, u svojem novom izvješću tvrdi da je bombardiranje podvodnih plinovoda Sjeverni tok u Baltičkom moru bila tajna operacija koju je naredila Bijela kuća, a izvela CIA.

U poduljem tekstu objavljenom na internetskoj izdavačkoj platformi Substack, Hersh piše da se operacija odvijala “pod pokrićem NATO vježbe sredinom prošlog ljeta poznate kao Baltic Operations 22 ili BALTOPS 22”, koja je provedena u lipnju uz obale Njemačke. Bijela kuća je njegovu tezu zanijekala, nazvavši je potpunom izmišljotinom punom laži.

Hersh tvrdi da su američki ronioci, koristeći vojnu vježbu NATO-a kao paravan, postavili mine duž cjevovoda koje su kasnije detonirane daljinski. U rujnu je niz snažnih eksplozija uništio plinovode Sjeverni tok 1 i 2, koji prolaze kroz Baltičko more od Rusije do Njemačke, i bili su jedni od glavnih pravaca za transport ruskog plina u Europu. Ubrzo se pokazalo da je napad bio namjeran čin, ali krivac do danas još uvijek nije identificiran. Hersh tvrdi da je tajnu operaciju naredio američki predsjednik Joe Biden osobno te da je napad provela CIA u suradnji s Norveškom.

Akcija je navodno pomno planirana u tajnosti

Hersh nadalje piše da je Bidenova navodna odluka o sabotaži došla nakon više od devet mjeseci strogo povjerljivog planiranja unutar američke obavještajne zajednice. “Velik dio tog vremena pitanje nije bilo treba li izvršiti misiju, već kako je izvršiti bez ikakvog jasnog traga o tome tko je odgovoran”, napisao je Hersh.

U svom izvješću o napadu na Sjeverni tok, Hersh je citirao anonimni izvor za koji tvrdi da je “izravno upoznat s operativnim planiranjem”. Naveo je da su dubinski ronioci iz Centra za ronjenje i spašavanje američke mornarice u Panama Cityju na Floridi, najveće ronilačke ustanove na svijetu, postavili eksploziv C4 uz cjevovod, koji je kasnije aktivirala sonarska plutača koju je spustio avion.

Hersh također tvrdi da je 26. rujna izviđački zrakoplov norveške mornarice P8 napravio “naizgled rutinski let” i spustio sonarnu plutaču. “Signal se širio pod vodom, prvo do Sjevernog toka 2, a potom do Sjevernog toka 1. Nekoliko sati kasnije aktiviran je C4 eksploziv velike snage i tri od četiri cjevovoda su stavljena izvan pogona. U roku od nekoliko minuta, lokve plina metana, koji su ostali u zatvorenim plinovodima, mogli su se vidjeti kako se šire površinom vode. Svijet je tada saznao da se dogodilo nešto nepovratno”, napisao je Hersh.

Biden je sam rekao da Sjeverni tok 2 treba uništiti

Hersh napominje da su Biden i njegov tim za vanjsku politiku, koji uključuje savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana, državnog tajnika Antonyja Blinkena i podtajnicu za politička pitanja Victoriju Nuland, govorili protiv Sjevernog toka 2. Smatrali su da bi taj plinovod osudio Europu na kupnju ruskog plina desetljećima. Time bi se također povećalo politički utjecaj Kremlja na kontinentu u vrijeme pojačanih napetosti između Moskve i Zapada, ali i značajno povećali prihodi za Rusiju.

U veljači 2022. godine, samo nekoliko tjedana prije početka ruske invazije na Ukrajinu, dok je raspravljao o mogućim sankcijama protiv Moskve, Biden je upozorio: “Ako Rusija izvrši invaziju više neće biti Sjevernog toka 2. Mi ćemo tome stati na kraj”. Hershov anonimni izvor kaže da se, zbog predsjednikove prijetnje, uništavanje plinovoda “više ne može smatrati tajnom opcijom jer je predsjednik upravo objavio da znamo kako to učiniti”.

Hershu, kojeg su nekoć smatrali “najvećim američkim istraživačkim novinarom”, novije priče i izvještaji su dovedeni u pitanje. Među njima bili su članci o tome kako su SAD pronašle Osamu bin Ladena i sumnju u upotrebu kemijskog oružja na sirijskim civilima od strane sirijskog režima, koji su kritizirani jer se uvelike oslanjaju na anonimne izvore, bez navođenja čvrstih dokaza,

Velikan novinarstva s ozbiljnim mrljama u karijeri

Kako ističe londonski The Times, ovaj Hershov izvještaj valja uzeti s povećom dozom opreza budući da je niz njegovih uradaka u proteklim godinama dovođen u pitanje i opovrgavan jer se uvelike, kao što je to i sada slučaj, oslanjaju na anonimne izvore bez navođenja konkretnijih dokaza. Među njima je i kontroverzni članak o tome kako su SAD pronašle i ubile Osamu bin Ladena kao i tekst u kojemu dovodi u pitanje izvješća prema kojima je režim sirijskog predsjednika Bašara al-Asada svojedobno civile napao bojnim otrovima.

Ipak, najnoviji Hershov tekst izazvao je pažnju baš zbog njegove impresivne karijere prije kontroverzi koje su ga počele pratiti posljednjih godina. Do tada su ga, naime, smatrali “najboljim američkim istraživačkim novinarom”.

Nadovezao se na Lavrova, ali i na njemačke istražitelje

The Times navodi da se Hersh nadovezuje na ruskog šefa diplomacije Sergeja Lavrova, koji je prošlog tjedna optužio Washington za sabotažu plinovoda tumačeći to kao američki pokušaj “osiguravanja svoje globalne dominacije”. Moskva je prethodno za sabotažu optužila i britansku ratnu mornaricu, ali nije pružila dokaze za svoju tezu. Prošlog je tjedna u Timesu izašao i izvještaj da su njemački istražitelji angažirani na razotkrivanju okolnosti ove sabotaže i dalje otvoreni prema mogućnosti da ju je izveo netko sa Zapada s ciljem da za to okrivi Rusiju. Odvojeneistrage vode se i u Švedskoj i Danskoj.

Nedavno je Washington Post objavio opsežan izvještaj u kojemu se poziva na 23 sugovornika iz diplomatskih i obavještajnih krugova na Zapadu koji svi redom potvrđuju da nemaju nikakvih dokaza koji bi sabotažu mogli povezati s Kremljom.