Dakle, uskoro bi se trebali sastati Donald Trump i Kim Jong-un; izvukli smo što se zasad zna o događaju

Susret će se vjerojatno dogoditi u Singapuru, između 9. i 15. lipnja

A pedestrian walks in front of a huge screen flashing a news report relating to US President Donald Trump and North Korean leader Kim Jong agreeing to meet for talks in Tokyo on March 9, 2018.  
Japan's prime minister on March 9 welcomed the surprise announcement of a summit between US President Donald Trump and North Korea's Kim Jong Un by the end of May. / AFP PHOTO / Toshifumi KITAMURA
FOTO: AFP

Susret između američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una, koji bi mogao promijeniti tijek povijesti u Aziji i svijetu, održat će se najvjerojatnije u Singapuru, između 9. i 15. lipnja. Ta vijest procurila je iz južnokorejskih diplomatskih izvora koji su vrlo dobro upućeni u proces odabira mjesta za summit budući da je do nedavno glavni kandidat za organizaciju tog susreta na vrhu bilo selo Panmunjeom na granici između Južne i Sjeverne Koreje.

Premda je upravo predsjednik Trump predložio Panmunjeom te Kuću mira i Kuću slobode kao idealna mjesta za pregovore, na kraju je sam odustao od te ideje. Naime, Trump, navodno, ne želi da njegov susret s Kimom bude puka kopija nedavno održanog sastanka južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina i Kim Jong-una. U diplomatskim izvorima nagađa se da predsjednik Trump, kao domaćin i gost raznih reality TV showova, ne želi da njegov sastanak s Kimom izgleda ništa manje spektakularno i dramatično od nedavnog korejskog susreta na vrhu, pa je to razlog zašto je Panmunjeom otpao. Trump je, naime, svjestan da će to biti jedan od najpraćenijih političko-medijskih događaja u povijesti, pa ga želi maksimalno kapitalizirati sebi u korist.

Singapur neutralan i može primiti Air Force One

Inače, Singapur ima cijeli niz prednosti na ostalim konkurentima. U aktualnim zbivanjima na Korejskom poluotoku u potpunosti je bio neutralan, a osim toga tu su već nekoliko puta ranije pregovarali američki i sjevernokorejski diplomati i sve je proteklo u najboljem redu. Singapur je bio također domaćin nekoliko važnih međunarodnih sastanaka, poput susreta kineskog predsjednika Xi Jinpinga i predsjednika Tajvana Ma Ying-jeoua 2015. godine. Uz to, SAD i Sjeverna Koreja imaju veleposlanstva u Singapuru što će im olakšati pripremu terena za susret. I na kraju, zrakoplovna luka u Singapuru može bez problema primiti Trumpov predsjednički zrakoplov Air Force One i flotu koja ga prati. I, dakako, još lakše, stari Kimov ruski mlažnjak iz sovjetske ere.

Glavni grad Mongolije Ulan Bator bio je također ozbiljan kandidat, ali je otpao zbog malog aerodroma, slabe infrastrukture, pa i nemogućnosti da na primjeren način ugosti nekoliko stotina američkih tajnih agenata te stotine drugih Trumpovih pratitelja. A da o tisućama novinara, koji će pratiti summit, i ne govorimo. U najužoj konkurenciji bili su još švedski Stockholm i švicarski Zürich, ali su otpali jer Kimov avion ne može doletjeti do njih bez slijetanja.

Vjerojatno će se sastati između 9. i 15. lipnja

Summit će se vjerojatno održati između 9. i 15. lipnja, nakon što završi sastanak na vrhu najrazvijenijih zemlja svijeta G-7, koji se održava od 8. do 9. lipnja u Quebecu u Kanadi. I dok se privode kraju pripreme za susret Trump-Kim, ipak je zaiskrilo između Pjongjanga i Washingtona. Naime, sjevernokorejski mediji optužili su SAD da svojim ponašanjem riskira “uništiti jedva usvojenu atmosferu dijaloga”. Pjongjang je, naime, upozorio Washington da će teško pogriješiti ako će i dalje inzistirati na pogrešnoj tezi kako je Kim Jong-un pristao na sastanak jer je pokleknuo pod pritiskom sankcija i vojnim prijetnjama.

Nerimovani glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Demokratske Narodne Republike Koreje, dao je intervju sjevernokorejskoj državnoj novinskoj agenciji, u kojemu je izjavio kako je krajnje opasno “zavaravati javno mnijenje, tvrdeći da nije posrijedi iskreno opredjeljenje Pjongjanga za mir i dijalog, već da je posljedica takozvanih sankcija i pritiska. Ovaj se čin ne može tumačiti drugačije nego opasni pokušaj uništenja jedva osvojene atmosfere dijaloga.” No, te čarke nitko ne uzima ozbiljno, posebice ne Washington i Seul, pa se pripreme za summit i dalje odvijaju normalno.

Kako je Kim postao najpopularnija osoba u Južnoj Koreji

Premda je Kim Jong-un još do nedavno prijetio atomskim bombama i uništenjem SAD-a i Japana, nakon njegovog susreta s predsjednikom Moon Jae-inom, sjevernokorejski vođa premetnuo se iz šefa neprijateljske države, okrutnog diktatora i ubojice, u najpopularniju ličnost Južne Koreje. Čak 80 posto ispitanika u velikom istraživanju javnog mijenja u Južnoj Koreji ocijenilo je Kim Jong-una kao pozitivnu političku ličnost, dok je aktualni predsjednik Moon dobio oko 77,4 posto glasova.

Premda je to najveći rejting jednog korejskog predsjednika u povijesti, ipak je zaostao za sjevernokorejskim vođom. Rezultati ankete izazvali su šok u Seulu, pa je Hong Jun-pyo, čelnik glavne konzervativne oporbe Liberty Korea, zabrinuto zaključio: “Ako Kim ima toliku potporu građana Republike Koreje on bi mogao biti izabran za sljedećeg predsjednika naše države”. Da taj rezultat nije ni slučajan ni pogrešan pokazalo je ispitivanje javnog mnijenja državne radiotelevizija KBS, od 1. svibnja. U njemu je također više od 80 posto ispitanika izjavilo da ima pozitivne osjećaje prema Kimu.

Sve je manje onih koji se sjećaju Korejskog rata

Takav preokret u raspoloženju javnosti, tvrde stručnjaci, posljedica je izravnog televizijskog prijenosa susreta Moon Jae-ina i Kim Jong-una. Taj spektakl uživo je pratilo više od 25 milijuna Južnokoreanaca, koji su mogli vidjeti ljudsku stranu sjevernokorejskog diktatora. On se stalno smijao, držao za ruku predsjednika Moona, šalio se na svoj i tuđi račun, a posebne simpatije stekle su njegova supruga Ri Sol-ju i sestra Kim Yo-jong.

Slika Kima kao ubojice zamijenjena je dojmom kako se radi o normalnom šefu normalne države. Južnokorejski politički analitičari smatraju da je do takvog obrata došlo jer svi grozničavo priželjkuju mir i denuklearizaciju, ali i zbog činjenice da je sve manje živih onih koji su doživjeli strahote Korejskog rata 1950.-1953.