Počeo je summit G20 na kojem su najveći svjetski lideri, a ovo je sve što (zasad) trebate znati o tome

Najvažniji summit godine počeo je u Kini malim incidentom

(L to R) French President Francois Hollande, Chinese President Xi Jinping, Russia's President Vladimir Putin and German Chancellor Angela Merkel arrive for the opening ceremony of the G20 Leaders Summit in Hangzhou on September 4, 2016.
G20 leaders confront a sluggish global economy and the winds of populism as they open annual talks, but the long war in Syria and the South China Sea territorial dispute hang over the summit. / AFP PHOTO / NICOLAS ASFOURI
FOTO: AFP

U nedjelju ju Hangzhou u Kini počeo dvodnevni summit G20 tijekom kojeg će lideri najmoćnijih svjetskih zemalja raspravljati o gorućim temama koje se tiču globalne ekonomije, poput sporog gospodarskog rasta, utjecaja Brexita, Siriji, ali i odluci Europske komisije o kažnjavanju Applea.

Ovdje smo izvukli nekoliko najvažnijih stvari koje su se događale uoči početka i prvog dana summita.

SAD i Kina potpisale pariški klimatski sporazum

Obama se odmah po dolasku u Kinu sastao s kineskim predsjednikom Xi Jinpinom. Susret je prošao u znaku potpisivanja pariškog klimatskog sporazuma. Službeni dogovor Sjedinjenih Američkih Država i Kine znači da bi sporazum mogao stupiti na snagu do kraja godine, znatno brže nego što se očekivalo.

Sporazum mora prihvatiti 55 država, koje se prema njegovim uvjetima obavezuju na smanjenje globalne emisije štetnih plinova za 55 posto. Dvije globalne sile istovremeno su najveći proizvođači štetnih stakleničkih plinova, koje zajedno proizvode ukupno 20 posto od globalnih količina.

Incident na aerodromu o kojem svi pričaju

Dolazak Obame u Kinu popraćen je manjim incidentom odmah nakon slijetanja na aerodrom. Za doček američke delegacije nisu pripremljene stepenice za izlazak iz zrakoplova, a Obama nije dobio ni crveni tepih. Nakon što je u subotu predsjednički Air Force One sletio u zračnu luku u Hangzhou, došlo je do sukoba s između američkih i kineskih dužnosnika, zbog pristupa novinara, koji uobičajeno putuju s predsjednikom Obamom.

“Ovo je naša zemlja! Ovo je naš aerodrom” vikao je jedan od kineskih dužnosnika. Mnogi diplomati i analitičari (među kojima je meksički ambasador Jorge Guajardo te Bill Bishop stručnjak za političku sitauciju u Kini) tvrde da se incident nije dogodio slučajno, nego da je doček isceniran za slanje poruke SAD-u, ali i kineskom narodu, s ciljem da malo ponize SAD i prikažu ih slabima. “Ovo je nova kineska arogancija i poticanje kineskog nacionalizma. Način za slanje poruke: Kina se suportstavlja supermoćnima. Takve stvari odlično prolaze kod kineskog naroda”, kaže Guajardo.

Ništa bliže trgovinskom sporazumu SAD i Britanije

Na početku G20 summita održan je susret britanske premijerke Therese May i Obame. Ovo je prvi susret američkog predsjednika s novom britanskom premijerkom, a ovom se prilikom razgovaralo o Brexitu i drugim globalnim izazovima. Obama je izrazio neodređenu podršku britanskim naporima u snalaženju u post-Brexitovskoj situaciji, ali i podcrtao kako smatra da je Brexit greška. “Apsolutna je istina da sam i prije i poslije referenduma vjerovao da bi cijeli svijet imao mnogo više koristi od ostanka Velike Britanije u Europskoj uniji”, istaknuo je.

Iako se se mnogi nadali da će susret poslužiti kao podloga za približavanje bilateralnom trgovinskom sporazumu između SAD-a i Velike Britanije, to se nije dogodilo. “Jedno po jedno. Prvi zadatak Britanije je razrješiti što Brexit znači u odnosu na ostatak Europe, a naš prvi zadatak je implementacija Transpacifičkog sporazuma (TPP) i zatim nastavak pregovora o Transatlantskom trgovinskom i investicijskom sporazumu u koji smo uložili mnogo vremena i energije, kazao je.

Prvi susret Merkel i Erdogana nakon zahlađenja odnosa

Njemačka kancelarka Angela Merkel susrela se u Kini s turskim predsjednikom Tayyipom Erdoganom što je njihov prvi susret od neuspjelog pokušaja državnog udara u Turskoj 15. srpnja, kazao je glasnogovornik njemačke vlade.

Napeti odnosi dvije zemlje dodatno su se pogoršali nakon pokušaja državnog udara u Turskoj kad je Ankara prigovorila Berlinu da nije dovoljno brzo i dovoljno snažno osudio taj udar.

“(Merkel i Erdogan) razmotrili su njemačko-turske odnose, daljnju provedbu dogovora (o migrantima) EU i Turske i zabrinutost oko građanskog rata u Siriji”, kazao je glasnogovornik. “Razgovori su bili konstruktivni.”

Juncker o kazni Applea

Povuklo se pitanje odluke Europske komisije o porezu koji Apple mora platiti Irskoj. Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker istaknuo je da ta “odluka nije uperena protiv Sjedinjenih Država”.

Kazao je da su se ranije presude povjerenstva ticale europskih kompanija te napomenuo da je u siječnju kažnjeno 35 većinom europskih tvrtki. “Odluku smo donijeli na temelju činjenica”, kazao je.

Obama se susreo s Erdoganom, podržao ga u traženju krivca za puč

Barack Obama se sastao s turskim predsjednikom Tayyip Erdoganom, i izrazio podršku Sjedinjenih Država u pronalaženju krivca za neuspjeli pokušaj puča u Turskoj. “Ministarstvo pravosuđa i moj tim nacionalne sigurnosti nastavit će suradnju s turskim vlastima kako bismo odgovorne priveli pravdi, izjavio je Obama.

Očekivalo se da će turski vođa pokušati pritisnuti Obamu oko izručenja Fethulaha Gulena, osumnjičenog za sudjelovanje u planiranju i provedbi puča. Gulen je zanijekao svoju upletenost, a Sjedinjene Američke Države traže dokaze da je Gulen doista sudjelovao u pokušaju puča. Erodgan je kazao da turska vlada priprema dodatan dokazni materijal o pokušaju puča te da će uskoro poslati ministra pravosuđa i unutarnjih poslova na konzultacije s američkim vlastima.