Dok Sjeverna Koreja javlja da će demontirati nuklearni pogon, Kina se hvali novim nosačem zrakoplova; što to znači?

Telegramov reporter analizira dvije bitne vojno političke vijesti

China's first domestically manufactured aircraft carrier, known only as "Type 001A", (L) leaves port in the northeast city of Dalian early on May 13, 2018. 
China's first domestically manufactured aircraft carrier started sea trials on May 13, 2018, state media said, as the country prepares to add a second such warship to its naval fleet. / AFP PHOTO / - / China OUT
FOTO: AFP

U nedjelju 13. svibnja gotovo istodobno u Kini i Sjevernoj Koreji objavljene su dvije iznimno važne vojno političke vijesti. Ministarstvo obrane Kine priopćilo je da je prvi nosač zrakoplova domaće proizvodnje napustio luku Dalian kako bi “provjerio pouzdanost i stabilnost” tog najnovijeg vrhunskog dostignuća domaće industrije oružja. Međunarodni vojni stručnjaci procjenjuju da je to novi, povijesni iskorak u izgradnji ratne mornarice koja će biti sposobna stati uz bok vodećih svjetskih pomorskih sila te da će Kina još više ojačati svoju vojnu dominaciju u Aziji.

Ministarstvo vanjskih poslova Sjeverne Koreje priopćilo je pak kako će između 23. i 25. svibnja demontirati nuklearni poligon Punggye-ri, dodajući kako poduzima sve “tehničke mjere” u tu svrhu te da će na taj povijesni događaj pozvati novinare iz Južne Koreje, Kine, Rusije, SAD-a i Velike Britanije. U izjavi ministarstva vanjskih poslova ističe se kako će vladajuća “Radnička stranka i druge relevantne institucije poduzeti sve tehničke mjere za demontiranje poligona” te da će tako osigurati transparentnost cijelog postupka i demonstrirati spremnost na definitivan prekid programa razvoja nuklearnog oružja.

Trump pohvalio Kim Jong-una za milostivu gestu

Američki predsjednik Donald Trump odmah je na Twitteru pozdravio tu odluku sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una. “Sjeverna Koreja najavila je da će ovog mjeseca demontirati poligon za testiranje nuklearnog oružja, prije velikog sastanka na vrhu 12. lipnja. Hvala vam, vrlo pametna i milostivna gesta!” Vojni eksperti procjenjuju da je prvi domaći kineski nosač zrakoplova, kojemu još nije objavljeno ime, dugačak 315 i širok 75 metara, da koristi konvencionalnu, a ne nuklearnu propulziju te da teži više od 50.000 tona. Očekuje se da će bit će u operativnoj funkciji do 2020. i da će tada početi njegova serijska proizvodnja.

Drugi kineski nosač zrakoplova značajno je moderniziran u odnosu na Liaoning, prvi kineski nosač aviona, koji je nabavljen od Ukrajine. Novo kinesko industrijsko-tehnološko dostignuće dizajnirano je po uzoru na rusku klasu nosača zrakoplova Kuznetsov, s palubom koja ima izgled skijaške skakaonice. Analiza satelitskih snimaka pokazala je cijeli niz suptilnih promjena pa novi nosač može primiti četrdesetak zrakoplova, za razliku od Liaoninga, koji može nositi oko 30 ratnih aviona, uključujući ii one s fiksnim krilima te helikoptere.

Kina sve više ugrožava američku superiornost

Tako se ispunjava obećanje kineskog predsjednika Xi Jinpinga od 12. travnja, u kojem je najavio da će Kina izgraditi mornaricu “svjetske klase” te da se time ispunjava “70-godišnji san” o Kini kao svjetskoj vojnoj velesili.
Po broju vojnih brodova Kina ima najveću svjetsku ratnu mornaricu, koja, doduše, još tehnološki i po borbenim sposobnostima zaostaje za SAD-om, ali ipak sve više ugrožava njenu svjetsku pomorsku superiornost.

No, stručnjaci predviđaju da će novi nosač zrakoplova dramatično potaknuti kinesku vojnu moć u Aziji. Zahvaljujući naglom jačanju svoje ratne mornarice, Kina će uz kontrolu Južnokineskog mora, moći od sada patrolirati i duž Pacifičkog i Indijskog oceana. Kina je prošle godine utemeljila svoju prvu prekomorsku vojnu bazu u državi Džibutiju u Africi te se time nametnula kao nova globalna ratna velesila.

Peking se priprema za rat s Tajvanom

Svoju vojnu moć Kina je nedavno demonstrirala najvećim pomorskim manevrima posljednjih dvadesetak u osjetljivom području Tajvanskog tjesnaca. U tim vježbama je sudjelovao i nosač zrakoplova Liaoning. Kina ne priznaje Tajvan kao zasebnu državu jer je to dio “njenog svetog teritorija”. Kineski državni mediji upozorili su u ožujku da bi se Kina trebala pripremiti za “izravni vojni sukob” oko Tajvana, nakon što je zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika Alex Wong posjetio glavni grad Taipei. Peking nije krio bijes zbog njegovih susreta i razgovora s tajvanskim dužnosnicima.

Wong je prvi visoki dužnosnik State Departmenta koji je posjetio Tajvan od kada Trump postao predsjednik. Kineski predsjednik Xi Jinping odmah je upozorio Taipei kako će se Tajvan suočiti s “kaznom povijesti” ako se pokušava odvojiti od matice zemlje. Peking je također istakao da “Kina može pritisnuti SAD u drugim područjima bilateralne suradnje, primjerice, oko pitanja krize na Korejskom poluotoku ili oko iranskog nuklearnog pitanja.
Također može se suprotstaviti SAD-a u međunarodnim organizacijama poput UN-a”.

Novinari će pratiti demontažu nuklearnog poligona

Ma Xiaoguang, glasnogovornik kineskog ureda za pitanja Tajvana, izjavio je kako je poruka s tih vježbi “iznimno jasna”. “Imamo odlučnu volju, puno samopouzdanje i dovoljnu sposobnost da se borimo protiv svih separatističkih odluka i poteza u Tajvanu kako bismo zaštitili suverenitet i teritorijalni integritet svoje zemlje”. Ministarstvo vanjskih poslova Sjeverne Koreje detaljno je opisalo planove za zatvaranje svojeg Pyunggye-ri nuklearnog poligona.

S obzirom na ograničeni prostor, obavijestili su javnost da će samo će novinari iz Južne Koreje, Kine, Rusije, Sjedinjenih Država i Velike Britanije biti pozvani da pokriju demontažu na licu mjesta. Objavljeno je da će Sjeverna Koreja osigurati stranim novinarima charter letove iz Pekinga u grad Wonsan u sjevernoj Koreji, a odatle će ih prebaciti specijalnim vlakovima do poligona Pyunggye-ri. Također je najavljeno da će biti osnovan press centar te da će se organizirati poseban smještaj za novinare.

Sjeverna Koreja će ‘promicati dijalog sa susjedima’

Po službenim najavama demontaža će biti obavljena prema sljedećem rasporedu: rušenje svih tunela eksplozijom, blokiranje ulaza i uklanjanje svih objekata koji su služili za istraživanja i promatranja, kao i formiranje posebnih zaštitnih jedinica koje će osiguravati cijelo područje.

U zaključku izjave stoji da će Sjeverna Koreja “u budućnosti, promicati bliske kontakte i dijalog sa susjednim zemljama i međunarodnom zajednicom kako bi se zaštitio mir i stabilnost na Korejskom poluotoku i širom svijeta”.
Sjeverna Koreja izvela je od 2006. svih šest nuklearnih testova u Punggye-riu, a posljednje eksplozije izvedene su 3. rujna 2017. te 21. travnja 2018.