Demokrati još nisu uspjeli prebrojati glasove iz Iowe. Trenutno, Buttigieg i Sanders su izjednačeni

Joe Biden tek je na četvrtom mjestu s 15,8 posto glasova

Democratic presidential candidate Vermont Senator Bernie Sanders speaks to supporters as they wait for results to come in at his caucus night watch party on February 3, 2020 in Des Moines, Iowa. (Photo by kerem yucel / AFP)
FOTO: AFP

Pete Buttigieg i Bernie Sanders su gotovo izjednačeni po broju glasova na demokratskim predizborima koji su se u ponedjeljak održali u Iowi, pokazuju u četvrtak rezultati nakon prebrojanih 97 posto glasova.

Bivši gradonačelnik South Benda, centrist Buttigieg osvojio je 26,2 posto glasova, a socijalistički senator Sanders 26,1 posto. Senatorica Elizabeth Warren je na trećem mjestu s 18,2 posto glasova, a bivši potpredsjednik Baracka Obame, Joe Biden, na četvrtom s 15,8 posto glasova.

Ručno prebrojavanje glasova

Zbog informatičke greške u mobilnoj aplikaciji nije bilo moguće objaviti rezultate u ponedjeljak navečer, te su demokrati odlučili ručno prebrojati osvojene glasove kandidata za predsjedničku nominaciju.

Pete Buttigieg, koji predstavlja umjereno krilo Demokratske stranke, odnio je pobjedu pred senatorom Sandersom s lijevog krila stranke. Zbog vrlo složenih pravila u Iowi pobjednik po broju osvojenih glasova se može razlikovati od pobjednika po broju delegata.

Službeni početak utrke baš u Iowi

Iowa ima samo tri milijuna stanovnika i daje zanemariva 42 delegata za demokratsku konvenciju (oko jedan posto) koja u konačnici bira demokratskog kandidata za predsjednika, ali je važna jer određuje zamah za natjecanja u većim državama. U Iowi je bilo 11 kandidata za demokratsku nominaciju jer je dvanaesti, milijarder Michael Bloomberg, odlučio preskočiti prve četiri države u kojima se odvijaju predizbori.

Glasanjem u saveznoj državi Iowi službeno je započela utrka za izbor predsjedničkog kandidata demokrata koji će se na izborima u studenom suprotstaviti Donaldu Trumpu. Nakon Iowe, do konca veljače demokrati će još glasati u New Hampshireu, Nevadi i Južnoj Karolini, a potom slijedi ‘superutorak’, 3. ožujka, kada na birališta izlazi 14 država, među kojima ‘teškaši’ Kalifornija i Teksas, koji će na konvenciju poslati ukupno 1344 delegata.