Usred smo najdulje 'demokratske recesije' posljednjih desetljeća: 'Temelji su uzdrmani, to još nismo vidjeli'

Urušavanju demokracije pridonose čelnici poput Orbana, Trumpa i Erdogana

FOTO: AFP

Temelji demokracije tresu se usred navale autoritarnosti diljem svijeta, navodi se u izvješću Global State of Democracy . Tvrda vladavina aktualnih i bivših čelnika, uključujući Viktora Orbána u Mađarskoj, Donalda Trumpa u SAD-u i Recepa Tayyipa Erdoğana u Turskoj, pridonijela je urušavanju demokracije uočenom u posljednjih nekoliko godina, stoji još u izvješću IDEA Internationala, međunarodnog instituta za demokraciju i izbornu pomoć.

Ovo je šesta godina zaredom u kojoj se bilježi nazadovanje demokracije, odnosno da veći broj demokracija nazaduje nego što napreduje. Takav trend najdulja je “demokratska recesija” koju je ova organizacija zabilježila otkad je 1975. počela prikupljati podatke, rekao je za AFP Michael Runey, koautor izvješća.

“To još nismo vidjeli. Temeljni elementi demokracije su ugroženi”, rekla je Seema Shah, voditeljica IDEA-ine jedinice za procjenu demokracije za Politico.

Utjecaj Viktora Orbana

Od 173 promatrane zemlje, 85 je imalo loš rezultat u vezi s barem “jednim glavnim pokazateljem demokratskog napretka u zadnjih pet godina”. Dok je Europa generalno “ostala regija s najboljim rezultatom na svijetu”, na kontinentu su zabilježene i velike varijacije u demokratskim pokazateljima kao što su građanske slobode ili neovisnost sudstva.

Članice EU Mađarska i Poljska i dalje su “najistaknutiji primjeri koji ilustriraju ograničenu sposobnost bloka da izvrši izravniji utjecaj na (ne)demokratsku putanju svojih država članica”, navodi se u izvješću.

Lideri poput Orbana, koji je nedavno dospio na naslovnice rukujući se s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, “na vlasti su dovoljno dugo da su mogli imati priličan utjecaj”, dodaje se. Mađarska je imala institucije koje su dobro funkcionirale, ali kada je Orbán došao na vlast, “počele su slabjeti”, rekla je Shah.

Kosovo, cvijet demokracije

Poljska, koja je spremna za promjenu političkog smjera nakon izbornih rezultata ranije ovog mjeseca prema kojima je vladajuća desničarska stranka Pravo i pravda poražena – sada bi mogla biti na pozitivnijoj putanji. “Pričekat ćemo da vidimo kako će to ispasti u podacima sljedeće godine”, dodaje Shah.

Istovremeno, druge zemlje srednje i istočne Europe, poput Bugarske, Češke, Kosova, Latvije, Litve, Sjeverne Makedonije, Rumunjske i Slovačke, postaju središte demokratskog rasta u Europi zbog značajnih pet godina poboljšanja, navodi se u izvješću.

No, kao primjer zemlje gdje su, uslijed političkih skandala, vladavina prava i građanske slobode u opadanju ističe se Austrija. “To je iznenađujuće”, navodi Shah iz IDEA-e. Prema izvješću, “bivši kancelar Sebastian Kurz upleten je u gašenje kritičkih medija i trošenje javnog novca za favoriziranje u medijskom izvještavanju”. Podsjetimo, nekoć “čudo od djeteta” europskih konzervativaca, Kurz je odstupio s pozicije kancelara 2021. godine nakon niza optužbi za korupciju.

Sjajne vijesti iz Zambije

IDEA-ini istraživači su zabrinuti, ali vide i tračak nade za demokraciju u budućnosti. “Akteri u Austriji još uvijek mogu djelovati, ali u Mađarskoj i Poljskoj to traje toliko dugo i toliko je duboko da će trebati puno više da se situacija preokrene”, navodi Shah. Dodala je i da je Europska unija “u vrlo teškoj poziciji”.

Istovremeno, u Africi – unatoč državnim udarima u zemljama kao što su Niger i Gabon – ima dobrih naznaka. Kontinent bilježi visoke stope političkog sudjelovanja i smanjenje razine korupcije, s Gambijom i Zambijom na čelu, stoji u izvješću.