Desetogodišnja curica silovana u Brazilu, sutkinja je pritiskala da rodi: 'Izdrži još malo. Osjećaš li kako se miče?'

Sutkinja je djevojčicu oduzela od obitelji kako bi 'zaštitila plod'. Srećom, cijela stvar je procurila u javnost

A woman holds a sign in support of legal abortion during a demonstration to commemorate the International Women’s Day at the city center of Rio de Janeiro, Brazil, March 08, 2022. (Photo by MAURO PIMENTEL / AFP)
FOTO: AFP

Brazilom je odjeknuo stravični slučaj silovane desetogodišnje djevojčice, koja je od suda tražila dopuštenje da napravi pobačaj, da bi je tijekom ročišta sutkinja i lokalni tužitelj pritiskali da rodi, javlja Washington Post. Sutkinja Joana Ribeiro Zimmer, na ročištu u svibnju, djevojčicu je pitala “može li izdržati trudnoću još nekoliko tjedana” te “kako će nazvati dijete”, dok ju je lokalni tužitelj nagovarao da dijete da na posvajanje umjesto da dopusti da “beba umre u agoniji”.

Ribeiro Zimmer je naredila oduzimanje desetogodišnje curice njezinoj obitelji te da je se prebaci u privremeni smještaj, gdje su je držali više od 40 dana, kako bi “zaštitila plod”, pokazuje snimka koju je 20. lipnja objavio brazilski medij Intercept Brasil. Nakon što je snimka iscurila, brazilska javnost bijesno je reagirala i tražila da djevojčicu, čiji identitet niti mjesto stanovanja nisu objavljeni, puste iz smještaja te da joj odobre pobačaj.

Savezni tužitelji, koji istražuju slučaj, na kraju su 23. lipnja naredili bolnici da prekine trudnoću djevojčici, koja je tada već navršila 11 godina.

Sutkinja lagala djevojčici i njezinoj majki

U Brazilu, gdje je pobačaj strogo ograničen, prekid trudnoće je dozvoljen samo u slučaju silovanja, incesta ili ozbiljnog poremećaja ploda, no ovaj slučaj ukazuje na probleme s kojim se suočavaju žene u toj latinsko-američkoj zemlji iako zakonski smiju napraviti pobačaj. Brazilsko ministarstvo zdravstva prošlog mjeseca je poručilo kako je “svaki pobačaj zločin”, ali su rekli da “postoje iznimke”. Međutim, brazilski liječnici ne žele riskirati, jer su kazne do četiri godine zatvore, pa odbijaju raditi pobačaje čak i ako je to štetno za majke.

Djevojčica iz ovog slučaja, u svibnju je saznala da je trudna 22 tjedna. Dva dana kasnije zatražila je pobačaj u jednoj bolnici, a iako se prema saveznom zakonu pobačaj može izvršiti za žrtve silovanja u svakom stadiju trudnoće, bolnica je to odbila napraviti bez sudskog naloga pozivajući se na upute ministarstva zdravstva da se svi pobačaji rade prije 22. tjedna.

Desetogodišnjakinja je tako završila na sudu, gdje ju je sutkinja Ribeiro Zimmera tražila da ostane trudna još dva do tri tjedna “kako bi plod mogao narasti”. Čak je djevojčicu pitala može li osjetiti pokrete djeteta u trbuhu te bi li njezin silovatelj pristao da dijete da na posvajanje. Sutkinja se obratila i majci curice te lažno tvrdila: “Znate li da ako prekinemo trudnoću, beba se rodi i onda čekamo da umre? Shvaćate li to? To je iznimno okrutno. Dijete će se roditi i plakati dok ne umre?”

Tužitelji istražuju sutkinju i bolnicu

Tijekom saslušanja curica je više puta rekla da ne želi roditi, ali je nakon nagovaranja sutkinje pristala “pričekati nekoliko tjedana” kako bi postojale veće šanse da plod preživi kako bi mogao biti posvojen. U presudi, sutkinja je pobačaj izjednačila s ubojstvom i naredila da djevojčicu prebace u privremeni smještaj kako ne bi “napravila neki postupak koji bi doveo do smrti bebe”.

Djevojčicu su držali odvojenom od obitelji više od 40 dana, a nakon što je snimka ročišta iscurila, lokalne vlasti su ustvrdile kako su je uklonili iz doma dok istražuju je li ju silovao član obitelji, a ne zbog sigurnosti ploda.

Ured saveznog tužitelja na kraju je 23. lipnja naredio bolnici da prekine trudnoću tada 11-godišnjoj djevojčici i to su učinili. Tužitelji su istaknuli da “žale zbog tužnih okolnosti” na ročištu poručivši da istražuju postupanje sutkinje i bolnice koja je prvotno odbila napraviti pobačaj. Brazilski vrhovni sud je, pak, naredio ministarstvu zdravstva da preispita svoje upute oko pobačaja, u kojima navode da su svi pobačaji nezakoniti, iako to nije tako. Sutkinja je, pak, prebačena na drugu funkciju.

‘Borba za legalizaciju počinje ovdje’

Ovaj slučaj dodatno je izazvao podjele kod Brazilaca koje su posebno izražene oko pitanja prekida trudnoće žrtava silovanja. U raspravu se uključio i krajnje desni predsjednik Jair Bolsonaro poručivši krajem lipnja, kada je djevojčica bila trudna već sedam mjeseci, da je “beba zaštićena zakonom bez obzira na to kako je začeta”. Aktivisti za pravo na pobačaj prosvjedovali su na ulicama tražeći da lokalne vlasti djevojčicu puste iz privremenog smještaja. Više od 300.000 žena potpisalo je peticiju kojom su zahtijevale smjenu sutkinje.

Prema podacima brazilske vlade više od 17.000 djece u dobi od 10 do 14 godina svake godine ostane trudno u Brazilu. Za te djevojčice postoji pet puta veća mogućnost da će umrijeti tijekom poroda nego za žene starije od 20 godina. Također postoje i veće šanse da će im puknuti maternica, da će doći do preeklampsije i anemije.

Juliana Cesario Alvim, odvjetnica obitelji desetogodišnje djevojčice, nada se da će njezin slučaj potaknuti promjene u zemlji. “Ako je moguće pronaći jednu pozitivnu stvar iz ove tragedije, to je mobilizacija koja je nastala… Borba za legalizaciju pobačaja počinje ovdje”, poručila je. Posljednjih godina ankete pokazuju da u Brazilu raste javna podrška za ukidanje potpune zabrane pobačaja. Vrhovni sud uskoro će odlučivati o slučaju koji bi mogao dovesti do dekriminalizacije pobačaja do 12. tjedna trudnoće.