Detalji filmskog bijega: kako su srpski mafijaši Amerikancima pred nosom oteli Rusa s najjačim političkim vezama u Kremlju

Sin moćnog Putinova suradnika, optužen za krijumčarenje američke vojne tehnologije, zbrisao je iz pritvora na dan izručenja SAD-u

Artem Uss, 40, son of Putin loyalist regional governor Alexander Uss, placed under house arrest in Italy on November 25, 2022 on suspicion of sanctions busting and money laundering, and wanted in the United States for alleged oil smuggling and export of military technology.,Image: 741166239, License: Rights-managed, Restrictions: ***
HANDOUT image or SOCIAL MEDIA IMAGE or FILMSTILL for EDITORIAL USE ONLY! * Please note: Fees charged by Profimedia are for the Profimedia's services only, and do not, nor are they intended to, convey to the user any ownership of Copyright or License in the material. Profimedia does not claim any ownership including but not limited to Copyright or License in the attached material. By publishing this material you (the user) expressly agree to indemnify and to hold Profimedia and its directors, shareholders and employees harmless from any loss, claims, damages, demands, expenses (including legal fees), or any causes of action or allegation against Profimedia arising out of or connected in any way with publication of the material. Profimedia does not claim any copyright or license in the attached materials. Any downloading fees charged by Profimedia are for Profimedia's services only. * Handling Fee Only 
***, Model Release: no
FOTO: Profimedia

Artem Uss, biznismen optužen za krijumčarenje američke vojne tehnologije Rusiji, uhićen je na aerodromu u Italiji krajem prošle godine. Nakon što ga je tamošnji sud pristao izručiti američkim vlastima zbog optužbi za krijumčarenje, Uss je krajem ožujka, u scenariju dostojnom filma, pobjegao iz kućnog pritvora u Italiji.

Inače, radi se o sinu ruskog političara Aleksandera Ussa, bliskog Vladimiru Putinu. Nakon maestralnog bijega, Uss se pojavio u Rusiji te za državnu agenciju RIA Novosti kazao da je iz Italije utekao zahvaljujući “snažnim i pouzdanim ljudima”. The Wall Street Journal sada donosi detalje njegova pothvata.

Uss je talijanskoj policiji umaknuo uz pomoć međunarodne mreže pomagača, uključujući i srpsku kriminalnu skupinu, tvrde osobe upućene u događaje. Istodobno, SAD je njegovim bijegom izgubio potencijalno “vrijednu robu” u razmjeni zarobljenika s Rusijom – uključujući reportera Wall Street Journala, Evana Gershkovicha, optuženog za špijunažu.

Sin utjecajnog ruskog političara

Uss bi, da nije pobjegao, bio Rus s najjačim političkim vezama u ruskom vrhu, a da boravi u nekom zapadnom zatvoru otkako je Moskva pokrenula invaziju na Ukrajinu. Njegov otac Aleksander donedavno je bio gubernator Krasnojarske oblasti, naftom bogatog dijela Sibira. Nakon što mu se sin vratio u Rusiju, on je zahvalio i predsjedniku Putinu. “On nije samo šef naše države, on je čovjek velikog i otvorena srca”, kazao je.

Američki dužnosnici bili su frustrirani nemogućnošću talijanskih vlasti da im objasne što je pošlo po zlu, kažu izvori za WSJ. Među ostalim, Ussov bijeg iz Italije pobudio je sumnje o mogućoj korupciji, tajnom dogovoru ili proruskim stremljenjima u dijelovima tamošnje vlade ili pravosuđa.

Međutim, istina je mnogo banalnija, tvrdi upućeni izvor. Naime, prema dokumentima i razgovoru s talijanskim dužnosnicima, ispada da je bijeg ruskog krijumčara dijelom rezultat preopterećenog pravosudnog sustava u Italiji. Osim toga, Rim je, izgleda, podcijenio Ussov značaj i za Moskvu i za Washington.

‘Značajan rizik od bijega’

Talijanska policija uhitila ga je po američkom nalogu 17. listopada prošle godine u zračnoj luci u Milanu, kada se spremao poletjeti za Istanbul – gdje se uobičajeno presjeda na putu za Moskvu. Odveden je u pritvor u predgrađu Milana, a SAD je tražio od Italije da tamo i ostane.

Američko Ministarstvo pravosuđa upozorilo je talijanske kolege da postoji “značajan rizik od bijega”. I američki dužnosnici poslali su istu poruku sudu u Milanu koji je bio odgovoran za Ussovo pritvaranje i izručenje. Međutim, 25. studenog milansko vijeće od tri suca odobrilo je njegov zahtjev da bude premješten u kućni pritvor. Tužitelji se nisu žalili.

Veleposlanstvo SAD-a u Rimu potom talijanskom Ministarstvu pravosuđa piše da razmotri tu odluku, uz napomenu da je u protekle tri godine iz kućnog pritvora u Italiji pobjeglo šest osoba traženih u SAD-u.

Elektronska narukvica kao jamstvo

“Stoga s poštovanjem tražimo od talijanskih vlasti da osiguraju da Uss ostane u pritvoru za vrijeme trajanja postupka izručenja kako bi se mogao suočiti s pravdom u Sjedinjenim Državama ako izručenje bude odobreno”, stoji u pismu koje je WSJ dobio na uvid.

Ministarstvo pravosuđa odgovorilo je da odluke o tome hoće li se odobriti kućni pritvor donose suci. Kako bi umirilo Amerikance, Ministarstvo je reklo da Uss mora nositi elektronsku narukvicu i da je u talijanskom pravosudnom sustavu “kućni pritvor u svakom pogledu jednak zadržavanju u pritvoru”.

Valja napomenuti da je Italija tijekom godina stekla reputaciju zemlje u kojoj visokopozicionirani optuženici i osuđenici relativno lako mogu izbjeći zatvorske ćelije. Prenapregnuti pravosudni sustav uvelike se oslanja na kućni pritvor i manja ograničenja, poput zabrane putovanja. Samo oni koji se smatraju posebno opasnima moraju nositi elektronsku narukvicu oko gležnja.

Kućni pritvor u okolici Milana

Da bi ispunili uvjete za kućni pritvor, optuženici moraju imati dom u kojem mogu boraviti i nekoga tko će brinuti o njima. Poput brojnih pripadnika ruske elite, Uss je imao nekretninu u Italiji, što je sud u Milanu smatrao pokazateljem da neće pobjeći.

Prema talijanskom zakonodavstvu i sudskoj praksi, “bilo bi čudno da mu nije odobren kućni pritvor”, rekao je Nicola Canestrini, talijanski odvjetnik koji je branio više od 100 osoba za koje se tražilo izručenje. Šest njegovih klijenata napustilo je Italiju prije konačne presude u njihovom slučaju, uključujući dvojicu traženih u SAD-u. “Moguće je da će jedan od stotinu pobjeći”, rekao je Canestrini.

Tako je lani početkom prosinca počeo kućni pritvor za Artema Ussa. Stanovao je u luksuznoj četvrti u blizini Milana, omogućeno mu je korištenje mobitela, pristup internetu, kao i primanje posjetitelja. Karabinjeri su ga provjeravali nekoliko puta dnevno, uključujući i jutro onoga dana kada je pobjegao.

Kriminalna skupina iz Srbije

Dana 22. ožujka, samo dan nakon što je Italija odobrila njegovo izručenje u SAD, Uss je nestao. Iako je njegova elektronska narukvica policiji signalizirala da je napustio zgradu, stigli su prekasno.

Skupina kriminalaca iz Srbije pomogla mu je u bijegu, rekao je jedan od ljudi upućenih u događaj. Talijanske vlasti vjeruju da ruski obavještajci nisu bili izravno uključeni u taj pothvat – zbog prevelikog rizika da su bili pod prismotrom.

Uss je izmijenio barem dva automobila na putu prema Srbiji, odakle je, vjeruju upućeni izvori, otputovao za Rusiju.

Bijeg i dolazak u Rusiju

Kako je ranije pisao britanski Telegraph, Uss je nakon izlaska iz kuće ušao u crni Fiat Punto i odvezao se tri kilometra dalje od kuće na lokaciju gdje su ga čekala četiri identična crna SUV-a. On je ušao u jedan od njih, nakon čega su se sva četiri vozila zaputila u različitim smjerovima, zbog čega ih je bilo nemoguće pratiti.

“Ja sam u Rusiji! U proteklih nekoliko posebno dramatičnih dana uz sebe sam imao snažne i pouzdane ljude,” rekao je Uss ruskoj državnoj novinskoj agenciji RIA Novosti 4. travnja.

Stegovni postupak protiv sudaca

Nakon ovog debakla, ministar pravosuđa Italije Carlo Nordio pokrenuo je stegovni postupak protiv trojice milanskih sudaca koji su Ussu odobrili kućni pritvor, optužujući ih za “teško i neoprostivo zanemarivanje”.

Sindikat sudaca nazvao je ministrov potez “neprihvatljivim” i zaprijetio štrajkom. Vjerojatno je da naposljetku neće biti kažnjeni, piše WSJ. “Došlo je do pogreške u prosudbi, a ne očite pogreške u primjeni zakona”, rekla je osoba upoznata sa slučajem.

Inače, Ussu mlađem u SAD-u prijeti do 30 godina zatvora. On, pak, tvrdi da su optužbe za krijumčarenje oružja, kao i pranje novca, politički motivirane.