Djedica nakon smrti ostavio milijune francuskom selu koje ga je u Drugom svjetskom ratu skrivalo od nacista

Židov Eric Schwam umro je s 90 godina, a u oporuku je uvrstio i izdašan poklon za selo Le Chambon-sur-Lignon

A view taken 23 July 2002 shows the street in the village of le Chambon-sur-Lignon, a Protestant village in Haute-Loire in southern France. During WWII, it became a haven for Jews fleeing from the Nazis and their French collaborators. The Chambonais hid approximately 5.000 Jews in their homes, sometimes for as long as four years, provided them with forged I.D. and ration cards, and helped them over the border to safety in Switzerland. AFP PHOTO JEAN-PHILIPPE KSIAZEK 
A (Photo by JEAN-PHILIPPE KSIAZEK / AFP)
FOTO: AFP

Austrijanac koji je tijekom Drugog svjetskog rata s obitelji pobjegao pred nacistima, veliki dio svog bogatstva oporučno je ostavio francuskome selu čiji su ih stanovnici godinama skrivali od nacističkog progona, piše The Guardian.

Židov Eric Schwam umro je u dobi od 90 godina, krajem prosinca prošle godine i u oporuku je uvrstio i izdašan poklon za selo Le Chambon-sur-Lignon, smještenom na udaljenoj planinskoj visoravni na jugoistoku Francuske koje ima veliku protestantsku zajednicu poznatu kroz povijest po pružanju utočišta onima koji ga zatrebaju.

Radi se o 2 milijuna eura

Gradonačelnik Jean-Michael Eyraud je rekao da je to za selo velika suma, odbio je navesti iznos, s obzirom na to da se oporuka još razvrstava, ali je njegov prethodnik kazao da se sa Schwamom i njegovom suprugom sastao dva puta kako bi razgovarali o poklonu i da se radi o 2 milijuna eura.

Schwam i njegova obitelj u selo su stigli 1943. godine i bili, tijekom rata, skriveni u zgradi škole, a ostali su sve do 1950. godine. Kasnije je Schwam studirao farmaciju i oženio se katolkinjom iz te regije. Gradonačelnik je kazao da je Schwam tražio da se novac upotrijebi za obrazovanje mladih, osobito za stipendije.

Selo Le Chambon-sur-Lignon je tijekom rata zaštitilo i udomilo oko 2500 Židova, a izraelski memorijalni centar holokausta Yad Vashem počastio ih je titulom “Pravednika među narodima”. Tijekom stoljeća selo je prihvatilo širok spektar ljudi koji su bježali od vjerskog ili političkog progona, od svećenika koji su se skrivali tijekom Francuske revolucije do španjolskih republikanaca tijekom građanskog rata 1930-ih, a u novije vrijeme migranata i izbjeglica sa Bliskog Istoka i Afrike.