Dodijeljen Nobel za mir. Ruskom laureatu rekli ‘neka odbije nagradu’

Ian Račinski, voditelj Memoriala, rekao je da je to potpuno zanemario

Natalia Pinchuk (L) on behalf of her husband Nobel Peace Prize 2022 winner, jailed Belarusian activist Ales Bialiatski, Memorial chairman Yan Rachinsky (C) on behalf of Russian human rights organisation Memorial, and Head of the Ukrainian Center for Civil Liberties (CCL) Oleksandra Matviichuk pose with their Nobel Peace Prize certificates and medals during the 2022 Nobel Peace Prize award ceremony at the City Hall in Oslo, Norway, on December 10, 2022. (Photo by Rodrigo Freitas / NTB / AFP) / Norway OUT
FOTO: AFP

Na ceremoniji u Oslu, danas su dodijeljene Nobelove nagrade za mir. Dobitnici nagrade su tri osobe iz triju glavnih država sudionica sukoba: bjeloruski aktivist Ales Bjaljacki, koji se nalazi u bjeloruskom zatvoru, ruska nevladina organizacija ‘Memorial’, raspuštena po nalogu ruskog pravosuđa i ukrajinski Centar za građanske slobode (CCL).

Primajući u subotu prestižnu nagradu u Oslu, dobitnici su pozvali svijet da ne polaže oružje u “ludom i zločinačkom” ratu koji je u Ukrajini pokrenuo Vladimir Putin.

“Narod Ukrajine želi mir više nego itko drugi na svijetu”, rekla je voditeljica Centra za građanske slobode (CCL), Oleksandra Matvijčuk. “No mir se u jednoj napadnutoj zemlji ne može postići polaganjem oružja. To ne bi bio mir, nego okupacija”, rekla je.

Više od 27 tisuća epizoda ratnih zločina

Utemeljen 2007., CCL, kojemu je Matvijčuk na čelu, dokumentira ratne zločine što su ih u Ukrajini počinile ruske trupe: to su uništavanje stambenih zgrada, crkava, škola i bolnica, bombardiranje evakuacijskih koridora, prisilno raseljavanje stanovništva, mučenja, zločini…

U intervjuu AFP-u neposredno prije svečanosti dodjele nagrade Matvijčuk je rekla da je svoj govor pisala uz svijeću zbog bombaških napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu. “U devet mjeseci ruske invazije CCL je, po njezinim riječima, izbrojao “više od 27.000 epizoda” ratnih zločina, a to je “samo vrh sante leda”.

“Rat ljude pretvara u brojeve. Stoga sve žrtve ratnih zločina moraju imati ime”, rekla je. Matvijčuk je, glasom koji se zbog navale emocija povremeno gubio, održala govor u sibirskim ružama ukrašenoj Gradskoj vijećnici u Oslu.

Rekli mu da odbije primiti nagradu

Ponovno je pozvala na osnivanje međunarodnoga suda koji će suditi “Putinu, njegovu savezniku, bjeloruskom vođi Aleksandru Lukašenku i ostalim ratnim zločincima”. Ruski dobitnik Nobela za mir, predsjednik Memorijala, Ian Račinski osudio je “osvajačke ambicije” naslijeđene iz SSSR-a koje “i danas cvatu”.

“Rusija koju vodi Vladimir Putin izmijenila je povijesno značenje antifašističke borbe u korist vlastitih političkih interesa. Odsad je opiranje Rusiji ravno opiranju fašizmu”, kazao je. U ekskluzivnom intervjuu za BBC rekao je i da mu je Kremlj savjetovao da odbije primiti nagradu jer druge pobjednike smatraju “neprikladnima”. On je, dodao je, taj savjet potpuno zanemario.

Manipuliranje informacijama rezultira “ideološkim opravdanjem lude agresije i zločinačkog rata protiv Ukrajine”, rekao je, unatoč zabrani Moskve da javno kritizira invaziju. Utemeljen 1989., Memorial je desetljećima radio na rasvjetljavanju zločina počinjenih pod Staljinovim totalitarnim režimom, kao i na očuvanju sjećanja na njegove žrtve, ali i na prikupljanju informacija o kršenju sloboda i prava u Rusiji.

Sve veći broj političkih zatvorenika

U kontekstu gušenja opozicije i medija, nevladinu udrugu je krajem 2021. godine raspustio ruski pravosudni sustav, naredivši i zapljenu svega što se nalazilo u moskovskom uredu 7. listopada, upravo na dan kada su objavljeni dobitnici Nobela za mir.

“Danas je broj političkih zatvorenika u Rusiji veći od njihova ukupnog broja u cijelome Sovjetskom Savezu na početku razdoblja perestrojke 1980-ih”, istaknuo je Račinski. Treći nobelovac, Ales Bjaljacki, bjeloruski građanski aktivist i bivši zatvorenik, poznat po svome radu s nevladinom organizacijom, Centrom za ljudska prava ‘Proljeće’, u zatvoru je od srpnja 2021.

U iščekivanju suđenja na kojemu je suočen s kaznom zatvora u trajanju od dvanaest godina zbog “krijumčarenja” gotovine u korist bjeloruske oporbe, taj 60-godišnji aktivist nije smio poslati govor zahvale na današnju svečanost dodjele Nobelove nagrade.

Cilj uvesti vazalnu diktaturu u Ukrajinu

Njegova predstavnica na ceremoniji, supruga Nataljia Pintčuk morala se zadovoljiti izgovaranjem tek nekoliko njegovih riječi, posebice onih kojima poziva na ustanak protiv “internacionale diktatura”.

Cilj Rusije je u Ukrajini uvesti “vazalnu diktaturu, istu kao u današnjoj Bjelorusiji, gdje se ignorira glas potlačenog naroda, gdje postoje ruske vojne baze, gdje je ekonomska ovisnost golema, a posvuda je prisutna kulturna i jezična rusifikacija. Dobrota i istina ipak se moraju moći zaštititi” poručio je Bjaljacki preko svoje supruge.

U Stockholmu, gdje se u subotu dodjeljuju i ostale Nobelove nagrade (za medicinu, fiziku, kemiju, književnost i ekonomiju), ove će godine na svečanosti sudjelovati čak 26 dobitnika. Naime, zbog epidemije covida-19 laureati iz 2020. i 2021. nisu mogli otputovati u glavni grad Švedske da bi preuzeli svoje nagrade i ček na 10 milijuna kruna (oko 900.000 eura).