Dok Rusi gaze Ukrajinu, Zapad mijenja strategiju prema Kijevu, procurio nacrt novog plana

Pojavile su se konture novog koncepta odnosa Zapada prema ratu u Ukrajini

“Bez čizme na tlu”. To je, prema pisanju talijanskog lista Corriere Dela Serra, jedna od ključnih fraza u nacrtu dokumenta koji bi trebao biti odobren na samitu NATO-a, zakazanom u Washingtonu od 9. do 11. srpnja. Citat se odnosi na Ukrajinu i znači da Sjevernoatlantski savez neće slati vojnike svojih članica u bitku protiv ruskih agresora u toj zemlji, što je nimalo suptilna odbijenica ideje koju već neko vrijeme u javnim istupima zna zagovarati francuski predsjednik Emmanuel Macron.

Najveća promjena zapadne strategije prema Ukrajini trebala bi se očitovati u prenošenju ovlasti tzv. grupe Ramstein na sjedište NATO-a u Bruxellesu. Ramstein je skupina pod vodstvom američkog ministra obrane Lloyda Austina, nazvana prema istoimenoj američkoj bazi na teritoriju Njemačke, a sastoji se od 50 zemalja koje aktivno podržavaju obranu Ukrajine.

Na ovaj potez saveznici su se odlučili prije svega iz praktičnih razloga, budući da oko 99 posto ratnog materijala Kijevu ionako isporučuju 32 članice Sjevernoatlantskog saveza. Corriere nagađa kako osim toga postoje i politički motivi: djelovanje zapadnog bloka tako će biti jednoglasnije u očima javnog mnijenja država članica, ali i u očima Vladimira Putina.

Ukrajina očajnički treba protuzračnu obranu

Osim toga, na samitu u srpnju bit će potvrđeno da NATO nastavlja jačati svoje istočno krilo. Unutar nekoliko tjedana, Savez će moći računati na silu od 300 tisuća vojnika spremih za raspoređivanje duž linije koji ide od Baltika do Bugarske.

Za to vrijeme, s ukrajinskog fronta stižu zabrinjavajuće vijesti. Strahuje se da bi Rusi mogli probiti istočne obrambene linije prije nego što stigne dovoljno američkog oružja koje bi trebalo omogućiti stabilizaciju fronte. Nadalje, gradovi poput Harkova i Odese praktički su ostali bez zaštite od napada iz zraka i sada su laka meta ruskim bombama. Dakle, Ukrajini su smjesta potrebni teška artiljerija i sustavi protuzračne obrane.

Zbog toga Austin posljednjih dana naziva čelnike zemalja koje u svojim arsenalima imaju proturaketne baterije Patriot. Ukrajinci su izračunali da ih trebaju 25 za zaštitu cijelog teritorija; sedam bi ih bilo dovoljno za zaštitu glavnih urbanih središta. U Austinovoj bilježnici, međutim, trenutno su označene samo dvije baterije Patriota koje su na raspolaganje stavile Njemačka i Španjolska.

Kako nabaviti Patriote?

Nizozemska se složila da kupi Patriote od članica koje ih nisu spremne besplatno prepustiti Ukrajini. Grčka je također ozbiljno razmatrala slanje svojih baterija, ali premijer Kyriakos Mitsotakis na kraju se odlučio protiv toga. Sličnu su odluku donijeli u Varšavi, tvrdeći da su im protuzračne rakete neophodne za zaštitu zračne luke Rzeszow, logističke baze u kojoj se sortira oružje za Ukrajinu.

Italija pokušava poslati Kijevu sustav protuzračne obrane Samp-T. Ujedinjeno Kraljevstvo je već osiguralo druge vrste protuzračnih oružja. Austin i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg sada pojačavaju pritisak na Švedsku i Rumunjsku.

Rusko napredovanje će se ubrzati

NATO-ovi generali se pouzdaju u procjenu koju je na samitu G7 u Capriju iznio američki državni tajnik Antony Blinken: “Još nije prekasno, novi američki paket pomoći omogućit će Ukrajini da izdrži rusku ofenzivu”. Štoviše, kao što je prenio Telegram, Washington nije izgubio nadu da će Ukrajina 2025. biti spremna za novu vlastitu ofenzivu.

Michael O’Hanlon, analitičar s Instituta Brookings u Washingtonu, procjenjuje da bi se “rusko napredovanje moglo ubrzati za 10 do 20 posto u usporedbi s trenutnim tempom”. To su brojke koje znače nove gubitke za Ukrajince, ali vjerojatno neće dovesti do potpunog kolapsa njihove obrane.

Približavanje Ukrajine NATO-u

Kada je riječ o članstvu Ukrajine u NATO-u, Savez “nije bio spreman prošlog ljeta uputiti odgovarajuću pozivnicu… i ne očekujem da će Savez to učiniti ovog ljeta”, rekla je stalna predstavnica SAD-a pri NATO-u Julianne Smith. “Ono što očekujem od saveznika na samitu NATO-a 2024. u Washingtonu ovog srpnja”, rekla je, “jest izgradnja mosta do članstva, odnosno dogovor koji će Ukrajini omogućiti da postane još bliže Savezu.”

Smith je rekla da ne može ponuditi pojedinosti o tome kako bi izgledao taj “dogovor” za Ukrajinu, ali istaknula je kako očekuje mjeru za “institucionalizaciju” bilateralne potpore Ukrajini. U međuvremenu, kazala je, Zapad nastavlja podržavati Ukrajinu na način koji Rusiji pokazuje da “NATO saveznici ne idu nikamo”. “Ne okrećemo glavu, ne gubimo strpljenje”, rekla je Smith. “Bit ćemo uz Ukrajinu koliko god to bude potrebno.”