Dok traje istraga covid skandala Ursule von der Leyen, ona s Pfizerom dogovara neobične anekse ugovora o nabavi cjepiva

Naručeno je previše doza cjepiva, sada se pokušava postići dogovor o reviziji ugovora

President of the European Commission Ursula von der Leyen delivers a keynote address on EU-China relations dubbed "De-risking, not de-coupling Europe and China at this watershed moment" at the European Policy Centre (EPC) in Brussels, Belgium, on March 30, 2023. (Photo by Valeria Mongelli / AFP)
FOTO: AFP

Pfizer Inc. i BioNTech su predložili Europskoj uniji, koja ima višak cjepiva protiv covida-19, da zemlje članice plate pola cijene, ili oko 10 eura, za svaku od oko 70 milijuna otkazanih doza, izvijestio je u nedjelju Financial Times. Reuters je još u siječnju objavio da se vode razgovori između EU i ta dva proizvođača s ciljem da se broj doza cjepiva koje se Bruxelles još početkom pandemije obvezao kupiti, a riječ je o 500 milijuna, ove godine smanji u zamjenu za višu cijenu.

Ovaj potez dolazi u trenutku kada EU planira preinačiti zakone koji reguliraju farmaceutsku industriju vrijednu 148 milijardi dolara u nadi da će oživjeti ulaganja i povećati pristup lijekovima po pristupačnim cijenama, u vrijeme kada su zdravstveni proračuni iscrpljeni troškovima liječenja covida-19.

Poljska i neke druge članice ne žele platiti otkazane doze

Poljska, kao i neke druge srednjoeuropske zemlje, odbile su potpisati izmijenjeni ugovor jer ne žele platiti otkazane doze, rekla su za Financial Times dva izvora upućena u situaciju. Financial Times kaže da, ako bi se te zemlje uspjelo uvjeriti da se predomisle, to značilo da bi BioNTech i Pfizer stekli praktički status monopolista u cijeloj EU.

Zdravstveni dužnosnici, uključujući čelnika Europske agencije za lijekove Emera Cookea, već neko vrijeme govore da je diverzifikacija portfelja ključna za slučaj ponovnog izbijanja virusa ili pojave novih varijanti. Bude li potpisan ovakav revidirani sporazum između EU i BioNTecha/Pfizera, on bi u pitanje doveo programe cijepljenja protiv covida-19 drugih proizvođača koji su od početka pandemije bili dramatično podzastupljeni u narudžbama u odnosu na Pfizer i BioNTech. “Ako BioNTech/Pfizer bude isporučivao oko 70 milijuna doza godišnje u sljedećih nekoliko godina, to vam je otprilike cijelo tržište”, rekla je jedna osoba upoznata s pregovorima.

Pfizer je odbio komentirati izvješće FT-a pravdajući se, kao i Europska komisija, povjerljivošću pregovora, ali je kratko poručio da se razgovori vode “u dobroj vjeri” i s ciljem pronalaska “pragmatičnih rješenja u interesu javnog zdravlja”. Njemački partner Pfizera BioNTech i Europska agencija za lijekove (EMA) nisu odgovorili na Reutersov upit za komentar. Inače, FT napominje da je temeljni ugovor Europske komisije s Pfizer/BioNTechom pod istragom Europskog javnog tužiteljstva i podsjeća na skandal u koji je upletena sama šefica EK Ursula von der Leyen zbog navodnog dogovaranja kupovine cjepiva SMS porukama koje je razmjenjivala s čelnikom Pfizera Albertom Bourlom. Von der Leyen je do danas odbila dati na uvid SMS-ove.

Oko 90 posto isporučenih doza neiskorišteno u skladištima

Tvrtke Sanofi i Novavax prethodno su s EU sklopile ugovore kojima su dogovorene isporuke daleko manjeg broja doza cjepiva od najavljivanih, rekli su za FT ljudi upoznati s tim pitanjem. Otprilike 90 posto isporučenih doza od tada stoji neiskorišteno u skladištima, a veliki dio je uništen ili predviđen za uništenje budući da im je ili istekao rok trajanja ili nije bilo potražnje za njima, prema europskim dužnosnicima.

Sanofi inzistira na tome da se njihove doze ne uništavaju te da se 60 milijuna doza koje je isporučio zemljama EU koristi, ili će se koristiti, u jesenskim kampanjama cijepljenja. Tvrtka sa sjedištem u Parizu rekla je da je “uvjerena” da je njezino cjepivo i dalje “vrijedna opcija”. Izvor upućen u poslovanje američke tvrtke Moderna izjavio je za FT kako su sve njihove doze isporučene te da nemaju novi sporazum s EU na snazi.

Novavax, čija je cijena dionice propala za 97 posto nakon informacija o “značajnim sumnjama” u opstanak tvrtke, naišao je na značajne probleme u proizvodnji i završio s isporukom doza s rokom trajanja kraćim od tri mjeseca 2022. godine, kažu insajderi. Drugi izvori tvrde da je taj američki proizvođač lijekova besplatno zamijenio doze kojima je istekao rok trajanja.

Što kaže hrvatsko Ministarstvo zdravstva?

Telegram je ovog tjedna doznao iz hrvatskog Ministarstva zdravstva da bi, prema ugovorima koji su na snazi, Hrvatska tijekom ove godine morala preuzeti 4,4 milijuna doza cjepiva. Kada se oduzmu doze koje su već stigle, ispada da se do kraja 2023. godine u Hrvatsku očekuje dolazak još četiri milijuna doza. No, Bruxelles dogovara kako riješiti problem golemih količina cjepiva koje i dalje stižu, a nitko ih ne želi. “Prema trenutno važećim ugovorima s proizvođačima, Republika Hrvatska bi morala tijekom 2023. preuzeti zadnjih 4.435.665 doza (…)”, odgovorili su iz Ministarstva zdravstva ovog utorka.

Do sada je u Hrvatskoj više od sedam milijuna doza ostalo neiskorišteno. One su ili uništene zbog isteka roka trajanja ili su donirane drugim zemljama. Neke od doza još uvijek stoje na skladištima, gdje im prijeti propadanje zbog isteka roka trajanja.

Hrvatska je cjepiva platila najmanje 201,9 milijuna eura

Temeljem ugovora s farmaceutskim kompanijama, koje je Europska komisija u ime članica dogovarala 2020. i 2021. godine, a koji se odnose na isporuke za period od kraja 2020. do kraja 2023. godine, takvi su da cjepiva i dalje stižu. Možda se situacija s pandemijom, pa tako i interes za cjepivom promijenio, no ugovori s farmaceutskim kompanijama nisu.

Premda su cijene cjepiva proglašene poslovnom tajnom, iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo potvrđeno nam je nedavno da je Hrvatska za cjepivo dosad izdvojila 201,9 milijuna eura, no to nije jedini trošak. Uz trošak kupnje cjepiva, dodatna sredstva se izdvajaju za njegovo skladištenje, a ako mu istekne rok trajanja, potrebno će biti platiti i njegovo uništavanje.