Dolenec: 'Nakon žalbenog roka u vrtiće smo upisali još 464 djece, morali smo malo širiti grupe'

Najavila je gradnju novih vrtića te da će ove pedagoške godine upisati još 300 do 500 djece

FOTO: Grad Zagreb Facebook

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević danas je obilježio početak radova na postavljanju sunčane elektrane na dječjem vrtiću u Vrbanima te je održao konferenciju za novinare o aktualnim gradskim i dnevnopolitičkim temama. Komentirao je i upadanje Uskoka u središnjicu HEP-a te istragu oko preprodaje plina, a jedna od tema bili su i rezultati upisa u zagrebačke vrtiće nakon prolaska žalbenog roka.

“Ovo je jedan od prvih u nizu projekata solarnih elektrana na javnim objektima”, komentirao je Tomašević projekt na čijem je otvaranju sudjelovao. Investicija na ovom objektu je vrijedna preko pola milijuna kuna, a ušteda električne energije će biti oko 7500 eura godišnje, što će se moći uložiti u opremanje i druge potrebne stvari u vrtiću, rekao je. Najavio je i nove slične projekte koji će početi uskoro. “U velikom stilu krećemo u ovaj novi val investicija”, rekao je, a dodao je da se razmatra i uzimanje kredita za dodatno ulaganje u solare.

O upisima u vrtiće nakon žalbi

U upisima u vrtić nakon žalbenog roka izvijestila je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec. “Rok prigovora je trajao do 28. lipnja, jučer smo objavili liste. U gradske vrtiće upisano je još 464 djece, čime se broj upisane djece popeo na 7604, a neupisanih je 2716”, pohvalila se. Rekla je da je ove godine upisano više od 1300 djece više nego lani. “Ali ne možemo biti zadovoljni dok nisu svi upisani, ali to je višegodišnji problem koji rješavamo ubrzanim tempom”, kazala je.

“Od sljedećeg godine bit ćemo u puno boljoj situaciji, a kroz nekoliko godine želimo da svako dijete možemo upisati u gradski vrtić. To ćemo, uvjeravam vas, postići”, rekla je te najavila da je za sjednicu Gradske skupštine najavljen rebalans proračun u kojem će se sredstva preraspodijeliti kako bi se obavila nova zaposlenja u vrtiće. Roditeljima neupisane djece najavila je da će uskoro biti gotova još četiri vrtića u koje će se moći upisati u skoroj budućnosti. Tijekom pedagoške godine moći će se upisati još 300 do 500 djece, rekla je.

Na upit novinare je li opcija isplata naknade roditeljima neupisane djece te kako komentira prosvjed roditelja, među njima i roditelja odgojitelja ispred Skupštine u četvrtak, rekla je da je 80 posto korisnika mjere roditelj-odgojitelj uspjelo upisati svoje dijete. “Vezano uz prijedloge o kompenzaciji, to vidimo kao novo izdanje mjere roditelj odgojitelj. Sve subvencije moraju ići kroz vrtićki sustav. Sva sredstva koja možemo, moramo uložiti u izgradnju novih vrtića”, rekla je.

O kršenju pedagoškog standarda

Na dodatni komentar novinarke o potencijalnom kršenju državnog pedagoškog standarda, koji propisuje zakonom dozvoljene kapacitete za djecu, Dolenec je rekla da je ove godine veliki pritisak na vrtiće i jaslice, rekla je da su grupe nešto veće gdje je to bilo moguće. “Poštujući maksimalno sigurnost djece, ali i želje roditelje da smjeste djecu u vrtiće”, odgovorila je. Na pitanje koliko odgajatelja u vrtićima nedostaje, rekla je da je sad otvorena mogućnost da odgojitelje koji sad rade na određeno zamjene onima koji će raditi na neodređeno.

“Svaki novi objekt vrtića, osim toga, traži nove odgojitelje. Što se tiče potrebe za novim radnicima, to se prije svega odnosi na jasličke skupine i određene pomoćne radnike. Sve jaslice to mogu zatražiti i u to ulažemo”, rekla je.

O otpadu i podzemnim spremnicima

Od drugih tema spomeulo se i postavljanje podzemnih spremnika po Zagrebu, pa je Tomašević najavio da će se idući tjedan postaviti još dva podzemna spremnika. “Što se tiče javne nabave, prije samog postupka je cijela dokumentacija analizirana od treće strane kako bi se uvjerili da zadovoljava sve standarde i norme, a ta ja treća strana Fakultet strojarstva i brodogradnje. Na temelju takve dokumentacija raspisan je novi natječaj, javile su se dvije tvrtke. Ti spremnici će se početi postavljati sredinom kolovoza. Imamo 37 lokacija koje su očišćene i pripremljene”, kazao je Tomašević.

Dotaknuli su se i teme izgradnje centra za otpad u Resniku. “Radit će se sortirnica i kompostana. Da bi ostvarili sufinanciranje iz EU-a nužno je da u jednom postrojenju bude sortiranje i kompostiranje. Govorimo o obradi, odvajanju i sortiranju otpada. Ključne je da zatvorima odlagalište miješanog otpada na Jakuševcu. I zato nam treba potrojenje koje košta oko 300-400 milijuna eura. Uz EU Fonda očekujemo i sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost”, rekao je.