U Zagrebu od 10.320 djece njih 3180 nije dobilo mjesto u vrtiću. Dolenec: 'Puno ih je zbog roditelja odgojitelja'

Ove godine je zaprimljeno 12.260 zahtjeva, njih 1.940 nije bilo valjano

FOTO: PIXSELL

Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Danijela Dolenec na današnjoj je tjednoj konferenciji predstavila rezultate upisa u vrtiće. Oni su se provodili od 24. svibnja do 5. lipnja, a ove godine broj prijava bio je mnogo veći. Dolenec je na početku naglasila da je riječ o prvim rezultatima, prije žalbenog roka.

Ove godine je zaprimljeno 12.260 zahtjeva, što je povećanje za gotovo trećinu, točnije 28 posto. Od njih 1940 ne ispunjava uvjete za uspi zbog toga jer 1. rujna još nisu navršili godinu dana. Valjanih zahtjeva je došlo 10.320, rekla je Dolenec. Inicijalni broj upisane djece je 7140, a neupisano djece koja ispunjavaju uvjete je 3180.

Stiglo 28 posto više zahtjeva

“Jednostavna matematika pokazuje da je, kad se u obzir uzmu samo valjani zahtjevi, ove godine neupisano oko 30 posto djece, a kad se uzmu u obzir svi zahtjevi – dakle i oni koji ne ispunjavaju uvjete – odbijeno je 41 posto djece. Postoji trend povećanja upisa djece u vrtiće u zadnjih pet godina, posebno rastu i zahtjevi za jaslicama, što je dokaz da se roditelji sve ranije i sve češće odlučuju o upisu u jaslice”, kazala je Dolenec.

“U odnosu na prošlu godinu, zahtjevi su ove godine oko 20 posto veći. Što se tiče zahtjeva za vrtiće značajniji je porast. Lani je bilo 1568 zahtjeva za vrtiće, a ove godine 3015”, rekla je. Gotovo dvostruko povećanje, kaže Dolenec, nastalo je zbog velikog interesa korisnika mjere roditelj odgojitelj. “Korisnici mjere od ove godine prvi puta ostvaruju pravo na upise u vrtić, a velik dio njih je to i iskoristio”, rekla je.

Upisat će se još 500 djece

Problem premalih kapaciteta i značajnog broja neupisane djece koja ispunjavaju uvjete u Zagrebu seže godinama unatrag, rečeno je također na konferenciji za novinare. Uskoro kreće žalbeni rok, a kad on završi, očekuje se da će još oko 500 djece biti upisano.

Na pitanje novinara što će biti sa svom neupisanom djecom, Dolenec je rekla da taj problem traje barem pet godina unatrag. Razlog zašto je više neupisane djece je i taj što roditelji sve više žele upisati djece u vrtiće, a ne može se stići sav kapacitet popuniti u kratkom razdoblju, dodala je. Dolenec je istaknula i da će se upisati još djece kako se budu otvarali novoizgrađeni vrtići. “Nadam se da neće biti ovakvog skokovitog rasta broja djece iz mjere roditelj odgojitelj”, rekla je.

Među novinarskim pitanjima bilo je i treba li obitelj djeteta koje nije dobilo mjesto u vrtiću dobiti naknadu, na što je Dolenec rekla da se o tome ne razmišlja. “Mi smo izmjenom odluke o roditeljima odgojiteljima ispravili brojne dugogodišnje nepravde. Oni imaju pravo upisati dijete u vrtić i primati naknadu, a usto subvencioniramo i privatne i vjerske vrtiće tako da ne mislim da bi imalo to previše smisla”, zaključila je Dolenec.