Tomašević: 'Očekujemo da ćemo dobiti uporabnu za žičaru, ali još smanjujemo buku. To će koštati 1,7 milijuna kuna'

Na konferenciji zagrebačke vlasti najavljeno je i dulje radno vrijeme nekih vrtića, do 21 sat

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević održao je redovitu tjednu konferenciju za medije. Na početku se novinarima obratila zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec. Kazala je kako pokreću projekt Sovica za koji su pred potpisivanjem ugovora s EU i kojim će se povećati kapaciteti gradskih vrtića.

“Vrtići će njime nuditi produženi boravak do 21 sat za one roditelje koji rade”, kazala je Dolenec te dodala kako će se duže raditi u vrtićima na Krugama, Pantovčaku, Sopotu, Resniku i Črnomercu. Najavila je da bi program mogao krenuti u ožujku, ako ga prihvati Skupština. Rekla je i kako će obuhvatiti još neke dodatne sadržaje za djecu.

Upitnik za roditelje-odgojitelje

Dolenec je rekla i kako je roditeljima-odgojiteljima upućen anonimni upitnik koji sadrži niz pitanja o socio-ekonomskom statusu i podacima o karijeri roditelja kako bi saznali više o njima.

“Sama mjera za roditelje-odgojitelje je bila dizajnirana na način da ništa nismo znali o toj populaciji. Ovakav upitnik je anoniman i služi da ustanovimo postoje li potrebe na koje Grad može utjecati dodatnim mjerama”, kazala je Dolenec.

Vatrogasci kreću u kontrolu zgrada

Luka Korlaet, Tomaševićev drugi zamjenik, govorio je o obnovi grada. Kazao je da se osim obrazovnih obnavljaju i kulturne ustanove, poput Gavelle. Kad je riječ o privatnim zgradama, kazao je da su napravili što su mogli, i da je 160 milijuna kuna u fondu za obnovu za ovu godinu te 30 milijuna kuna za pomoć građanima. Također je kazao kako bi konstrukcijska i nekonstrukcijska obnova trebala krenuti u ožujku.

Zapovjednik JVP-a Siniša Jembrih govorio je nakon Korlaeta i rekao kako će provjeriti sve objekte te intervenirati kod onih kod kojih postoji rizik od urušavanja određenih dijelova.

Tomašević o žičari i Plinari

Potom je govorio gradonačelnik Tomašević koji se osvrnuo na otvaranje žičare. Kazao je kako očekuju da će “uporabnu dozvolu dobiti po sadašnjim standardima”, no kako žele dodatno riješiti pitanje buke. “S obzirom na to da se dio građana žalio na buku želimo napraviti dodatne radove kao bi se to smanjilo. Zato je prije par mjeseci bila raspisana javna nabava, da se naprave radovi na putnoj postaji kako bi se smanjila buka. Međutim, ona je završila samo s jednom ponudom ponuđača koji nije ispunio uvjete”, rekao je. Zato su, kaže, odlučili potpisati aneks ugovora s izvođačem radova Dopel Mayerom, u iznosu od 1,7 milijuna kuna bez PDV-a koji bi se izveli dodatni radovi oko rješavanja pitanja buke.

Tomašević je rekao i kako Grad ne kasni s nikakvim plaćanjima vezanim uz žičaru. Postavljeno je i pitanje oko moguće nepravilnosti u radu Gradske Plinare. “Interna kontrola Holdinga u Plinari je još uvijek u tijeku”, kazao je Tomašević te dodao da će se problemi oko ugovora i poskupljenja plina rješavati nakon kontrole.

Prosvjedi i tužbe plinari

Novinari su tražili Tomaševića i da komentira prosvjede zbog zbrinjavanja otpada. “Ja neke od tih građana koji su prosvjedovali znam od ranije kada smo se borili zajedno protiv spalionice. Mislim da je nekorektno govoriti da Gradska uprava u Zagrebu gradi spalionicu. Ne vidim kako je postrojenje sortirnice povezano sa spalionicom”, kazao je Tomašević te istaknuo kako uz tu sortirnicu grad još može zaraditi, a sada za reciklažu plaća privatnicima. Tvrdi da će se građanima odvajanje otpada isplatiti i da je pošten sustav da svatko plaća po količini otpada.

Postavljeno je i pitanje uz najavu sudskih tužbi bjelovarskog gradonačelnika zbog poskupljenja plina nakon potpisivanja aneksa ugovora dvije gradske ustanove sa Zagrebačkom plinarom. “Sve ovisi o uvjetima javne nabave, nekim ustanovama baš u Bjelovaru jesu ponuđeni aneksi i oni su ih potpisali. Provjerit ću konkretno i dobit ćete odgovore za bjelovarski muzej i knjižnicu”, kazao je.

Poskupljenje vode u manjim gradovima

Kada se u Zagrebu može očekivati prvo uklanjanje privatnih kuća, pitali su novinari. “Grad u obnovi privatnih zgrada ima ograničene ingerencije i prije svega se pojavljujemo kao partner. To je na Ministarstvu i Fondu”, kazao je Korlaet te dodao kako će početkom ožujka krenuti prve konstrukcijske i nekonstrukcijske obnove obiteljskih kuća i zgrada. Također je kazao kako je proces uređenja stanova za 29 obitelji pri kraju te da bi idući tjedan trebali useliti.

Postavljeno je i pitanje vezano uz gradove koji su zbog cijene vode, odnosno nove Uredbe Vlade koja uzrokuje poskupljenje, najavili referendume u svojim gradovima. “Razumijem njihovu zabrinutost i da se mene pita ne bi bilo spajanja naših poduzeća s njihovim vodoopskrbnim poduzećima. Ja ne vidim da je to nužno, no razumijem ih jer se time podižu cijene vode. Moraju se obratiti Ministarstvu”, kazao je Tomašević te dodao kako se nada da neće doći di do poskupljenja vode.

“Naravno da ćemo morati korigirati cijene s obzirom na rast drugih energenata i zato ne mogu ništa obećati”, kazao je Tomašević te dodao kako će Grad morati od sada plaćati dvostruku cijenu za javnu rasvjetu.