Donald Tusk: 'Ne želim nikoga plašiti, ali ljudi, Europa je upravo ušla u predratno doba'

Poljski premijer upozorava i da Europa nije spremna

20.11.2019., Zagreb - Prvi dan dvodnevnog 24. izbornog kongresa Europske pucke stranke (EPP) u zagrebackoj Areni. Vise od 2000 sudionika iz 40 zemalja tijekom kongresa izabrat ce novo vodstvo Europske pucke stranke. Donald Tusk. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Poljski premijer Donald Tusk uputio je oštro upozorenje da je Europa ušla u “predratno doba” i da se, u slučaju da Rusija porazi Ukrajinu, nitko u Europi neće moći osjećati sigurnim. “Ne želim nikoga plašiti, ali rat više nije pojam iz prošlosti. To je stvarnost koja je počela još prije više od dvije godine”, rekao je Tusk.

Izjavio je to povodom nove serije raketnih napada Rusije na Ukrajinu. Rusija je posljednjih tjedana intenzivirala svoje bombardiranje Ukrajine.

Ukrajinske zračne snage priopćile su da su oborile 58 dronova i 26 projektila, a premijer Denis Šmihal kaže da je energetska infrastruktura oštećena u šest regija, na zapadu, centru i istoku zemlje.

Vojna neovisnost Europe

Tusk, bivši predsjednik Europskog vijeća, rekao je da je ruski predsjednik Vladimir Putin već okrivio Ukrajinu za džihadistički napad na moskovski šoping centar Crocus bez ikakvih dokaza i “očito osjeća potrebu opravdati sve nasilnije napade na civilne ciljeve u Ukrajini”.

Istaknuo je da je Rusija početkom ovog tjedna prvi put tijekom dana napala Kijev hipersoničnim projektilima. Kako piše BBC, Tusk je uputio izravan apel europskim čelnicima da učine više kako bi ojačali svoju obranu.

Bez obzira na to hoće li Joe Biden ili Donald Trump pobijediti na predsjedničkim izborima u SAD-u u studenom, ustvrdio je da bi Europa postala privlačniji partner SAD-u ako postane vojno neovisnija. “Ne radi se o tome da Europa postigne vojnu autonomiju od SAD-a ili stvori paralelne strukture s NATO-om”, rekao je.

Putinov napad na Europu

Inače, Poljska sada troši četiri posto svog BDP-a na obranu, a svaka druga europska zemlja trebala bi trošiti bar dva posto svog BDP-a kako bi ispunila zahtjev NATO-a. Otkako je Rusija pokrenula rat, odnosi Moskve sa Zapadom pali su na najnižu razinu od najgorih dana Hladnoga rata, unatoč tomu što Putin tvrdi da Moskva nema “agresivnih namjera” spram zemalja NATO-a.

“Ideja da će Rusija napasti Poljsku, baltičke zemlje i Češku je ‘potpuna besmislica'”, izjavio je Putin. Međutim, Putin je također upozorio da bi iste zemlje mogle postati “legitimne mete” ako Ukrajina upotrijebi avione F-16 s pista u drugim zemljama.

Ovo nije prvo Tuskovo upozorenje po pitanju rata. On je ranije ovog mjeseca odaslao sličnu poruku pred europskim čelnicima desnoga centra.

Apelirao na vojnu pomoć

Međutim, otkrio je da je ljevičarski španjolski premijer Pedro Sanchez zamolio kolege, čelnike zemalja Europske unije, da prestanu koristiti riječ “rat” u svojim izjavama jer ne želi da se ljudi osjećaju ugroženima. Tusk je pak rekao da u njegovu dijelu Europe rat više nije apstraktna ideja.

Tusk je izjavio kako će sljedeće dvije godine rata odlučiti o svemu te je apelirao na hitnu vojnu pomoć Ukrajini. “Živimo u najkritičnijem trenutku od završetka Drugog svjetskog rata”, rekao je Tusk.

Ono što sada najviše zabrinjava, izjavio je pred novinarima, je to da je “doslovno svaki scenarij moguć”. Prisjetio se fotografije na zidu svoje obiteljske kuće u Poljskoj koja prikazuje ljude koji se vesele na plaži u Sopotu, njegovu rodnom mjestu nedaleko od Gdanjska.

‘Prava revolucija’ u Europi

Slika je nastala 31. kolovoza 1939. godine. a desetak sati kasnije i pet kilometara od te plaže, započeo je Drugi svjetski rat. “Znam da zvuči poražavajuće, pogotovo ljudima mlađe generacije, ali se moramo mentalno pripremiti na dolazak novog vremena. Prijeratnog doba”, upozorio je.

Unatoč ovim zastrašujućim izjavama, Tusk je optimističniji po pitanju europskog mentaliteta. Rekao je da se diljem kontinenta odvija “prava revolucija”. Kada je prvi put bio poljski premijer, od 2007. do 2014., rekao je da je malo drugih europskih čelnika osim Poljske i baltičkih država shvatilo da je Rusija potencijalna prijetnja.

Također, pohvalio je nekoliko europskih čelnika i istaknuo važnost sigurnosne suradnje između Poljske, Francuske i Njemačke, saveza poznatog kao Weimarski trokut. BBC piše da je također istaknuo Švedsku i Finsku, nekoć pionire pacifizma i neutralnosti, a sada članice NATO-a.