Dorh objavio rezultate nadzora zbog afere Softver: Tvrde da nisu ništa pogriješili

Objavljeno je izvješće o kojem je ovisio ostanak Zlate Hrvoj Šipek na funkciji

DORH je upravo objavio dugo očekivane rezultate nadzora provedenog zbog afere Softver. O tome je, kako se moglo čuti posljednjih dana, trebalo ovisiti glasovanje parlamentarne većine o izvješću glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj Šipek, a ministar Ivan Malenica malo prije je izjavio da njihovo povjerenje glavna državna odvjetnica nakon ovakvog izvještaja ima.

U pitanju je dakle dokument ključan za nastavak rada glavne državne odvjetnice, ali i cijelog DORH-a i USKOK-a, nad čiji su se rad zbog neprocesuiranja afere softver povezane s Ministarstvom koje je vodila Gabrijela Žalac, pa je zato zabrinjavajuće da u njemu nikakvih konkretnih zaključaka zapravo nema.

Drugim riječima, zamjenici glavne državne odvjetnice koji su analizirali cijeli slučaj nisu eksplicitno napisali je li sve napravljeno prema pravilima i je li bilo opravdano da se protiv Gabrijele Žalac ne pokreće kazneni postupak zbog preplaćivanja softvera.

Pravni stav USKOK-a

Proizlazi to iz dijela izvještaja u kojem stoji da je nakon provedenih izvida USKOK 24. siječnja 2020. donio odluku o završetku rada ocijenivši kako nema osnova za daljnje postupanje. Zatim se ukazuje da je ta “odluka donijeta na temelju slobodne ocjene prikupljenih obavijesti i podataka te predstavlja pravni stav”. Poznato je da se niti jednom državnom odvjetniku niti sucu ne može zamjeriti ništa što predstavlja pravni stav, pa tako, dade se iščitati iz ovog nalaza, ni USKOK nitko ne može prozivati zbog odluke u slučaju Žalac.

U nalazu je potvrđeno da je DORH o toj odluci USKOK-a obavješten u veljači 2020., kada je, kako je i sama Zlata Hrvoj Šipek kazala u Saboru, glavni državni odvjetnik još bio Dražen Jelenić.

Za njezinog mandata, što je priznala u Saboru, USKOK je DORH-u poslao izvješće u srpnju 2020. godine. Izjavila je da zna da je izvještaj došao u DORH, ali da ga nije vidjela.

Ključni detalj u izvještaju

Sada je međutim otkriveno da je to izvješće USKOK poslao nakon što ga je ona osobno zatražila. U nadzoru je utvrđeno sljedeće: “Glavna državna odvjetnica Republike Hrvatske, nakon što je stupila na dužnost održala je 17. srpnja 2020. s voditeljem Kaznenog odjela DORH-a sastanak u USKOK-u, s ravnateljicom USKOK-a i voditeljicom Odjela tužitelja USKOK-a. Tada su ih zamjenici ravnateljice USKOK-a upoznali s više značajnijih predmeta u radu USKOK-a, između ostalog i s već ranije donesenom odlukom o završetku rada u ovom predmetu i razlozima završetka rada. Nakon toga je glavna državna odvjetnica Republike Hrvatske zatražila dostavu izvješća”.

To je izvješće 22. srpnja 2020. USKOK i dostavio, a potvrđeno je i dalje bilo identično onome veljače 2020.

Slučaj preuzima EPPO

“Utvrđeno je da je USKOK dostavio EPPO-u, na njihovo traženje, tražene informacije i dijelove spisa, uz dogovor o njihovu povratu po izvršenom skeniranju”, stoji dalje u izvještaju.

Na kraju se zaključuje da je glavna državna odvjetnica odlučila obaviti pregled državnoodvjetničke Uprave u USKOK-u, čime, kako stoji u nalazu, želi poboljšati operativnost i efikasnost rada USKOK-a. O svemu tome obavijestilo je i samu ravnateljicu USKOK-a Vanju Marušić.

“Napominjemo da je Ministarstvo pravosuđa i uprave Republike Hrvatske osnovalo radnu skupinu za izmjenu Zakona o USKOK-u u kojoj sudjeluju predstavnici DORH-a i USKOK-a radi povećavanja učinkovitosti rada Uskoka u najsloženijim predmetima korupcije i organiziranog kriminaliteta”, poručuju na kraju iz DORH-a.