Dosta sramotno. Višnja Pevec na sudu dokazala da ju je država nezakonito ovršila

Sud u Daruvaru donio je nepravomoćnu presudu u korist posrnule poduzetnice

22.01.2015., Bjelovar, Zupanijski sud - Visnja i Zdravko Pevec danas su bili na Zupanijskom sudu u Bjelovaru na izricanju nepravomocne presude nakon cetiri godine sudske trakavice, a u kojoj ih se teretilo da su ostetili tvrtku i drzavu za vise milijunske iznose. Visnja je kao prvookrivljena nepravomocno osudjena na zatvorsku kaznu od godine dana koja ce biti zamjenjena dobrotvornim radom, pri cemu joj se odbija 6,5 mjeseci provedenih u pritvoru, a Zdravko je kao drugookrivljeni nepravomocno osudjen na zatvorsku kaznu od 2 godine i 10 mjeseci, pri cemu mu se odbija uvjetna od 18 mjeseci, te 6,5 mjeseci provedenih u pritovru. Nadalje moraju vratiti i pozamasan novac, oko 4 miljuna kuna tvrtki pevec, te oko 400.000 una sudskih troskova. Visnjin odvjetnik Cedomir Jakovljevic, te Zdravkov Veljko Miljevic, nezadovoljni ishodom najavili su zalbe. Visnja i Zdravko na sud su dosli ruku pod ruku s optimizmom. rPhoto: Damir Spehar/PIXSELL
FOTO: Damir Spehar/PIXSELL

O bračnom paru Pevec sve se više manje zna – od strelovitog poslovnog uspjeha, do presude za milijunske malverzacije na štetu vlastite tvrtke i državnog proračuna, pjevačke karijere Višnje Pevec, do nedavnog pokušaja povratka u biznis.

Ipak, danas doznajemo jedan novi, zanimljiv detalj. Gospođa Pevec je na sudu u Daruvaru dokazala da joj je država pokušala nezakonito oduzeti novac. Telegram je dobio uvid u nepravomoćnu presudu iz koje proizlazi da je Republika Hrvatska pokušala Višnji Pevec nezakonito naplatiti oko 90 tisuća kuna, odnosno više od 12 tisuća eura. U pitanju je nezakonit obračun kamata na sudske troškove koje je sa suprugom Zdravkom morala podmiriti nakon kaznenog procesa u kojem su osuđeni.

Tko je izigrao Višnju Pevec?

Ti sudski troškovi iznosili su ukupno 393.850 kuna. Višnja i Zdravko Pevec morali su ih zajedno platiti 15 dana od pravomoćnosti presude. Presuda koja je izrečena u siječnju 2015., postala je pravomoćna početkom 2019. godine. Peveci očito trošak suđenja nisu podmirili, pa ih je država odlučila ovršiti.

Međutim, početkom prošle godine Višnji Pevec na naplatu dolaze 294 tisuće kuna. Općinski sud u Bjelovaru zbog neplaćenih sudskih troškova šalje ovršno rješenje na Finu koja odmah blokira njezin račun. Sada se ispostavilo da je država pokušala izigrati gospođu Pevec i naplatiti joj 198 tisuća kuna glavnice sudskih troškova, te još oko 93 tisuće kuna kamata. Te kamate obračunate su od 2015. umjesto od 2019., kada je presuda postala pravomoćna.

Kako se računaju kamate?

Da kamate počinju teći tek od pravomoćnosti presude, dakle u ovom slučaju od 2019., bilo je nevedeno još u presudi Županijskog suda u Bjelovaru. Drugim riječima, umjesto da samo prepiše dio pravomoćne presude, Općinski sud u Bjelovaru na svoju je ruku obračunao kamate od 2015. godine.

Iznos je zato narastao za pozamašnih 93 tisuća kuna. Iako je Višnji Pevec i njezinom suprugu to izvjesno tek manji financijski problem, među milijunima koje njihova bivša tvrtka Pevex potražuje od njih, ipak je zabrinjavajuće da je krivi obračun napravila baš država.

Tužitelji: ‘Obračun je točan’

Doduše, Općinsko državno odvjetništvo u Bjelovaru tvrdilo je da je sve obračunato sukladno zakonu.

“Višnja Pevec imala je rok od 15 dana da nakon pravomoćnosti presude plati sudski trošak. Kako to nije učinila dragovoljno, novi rok se računa od trenutka kada je izdana ovršna isprava, u ovom slučaju to je presuda Županijskog suda u Bjelovaru od 22. siječnja 2015. godine. Od tada teku zatezne kamate”, uvjeravali sud tijekom procesa predstavnici RH.

Što je na kraju utvrdio sud?

Sud je ipak stao na stranu Višnje Pevec, te zaključio da ne mora platiti kamate od 2015. godine.

“Prema Zakonu o obveznim odnosima kamata je sporedno potraživanje koje slijedi pravnu sudbinu glavnog potraživanja. Presuda Županijskog suda u Bjelovaru pravomoćna i ovršna postala je tek 2019., pa se ni kamata ne može obračunati prije dospijeća glavnog potraživanja kako to pogrešno tumače predstavnici Republike Hrvatske”, navedeno je u presudi na koju obje strane još imaju pravo uložiti žalbu.

Drugim riječima, tek od trenutka kada je nastalo dugovanje za sudske troškove, mogu se računati i zatezne kamate ukoliko ono nije plaćeno.