Nakon 13 godina pravne agonije uništili Poreznu i posramili upravne sudove, a njihova pobjeda na Ustavnom sudu važna je za sve nas

Preplaćeni porez priznali su firmi nakon 11 godina. Po zateznu kamatu morali su na Ustavni sud

FOTO: Pixsell/Telegram

Gotovo 11 godina, dva upravna i dva sudska postupka, trebala su nizozemskoj tvrtki MARGA B. V da dobije pravomoćnu presudu da je državi preplatila 5,5 milijuna kuna javnih davanja. Ti su se postupci vodili u razdoblju od svibnja 2011. do travnja 2022. godine, Porezna uprava je u upravnim postupcima odbijala priznati dug, ali su kasnije sudovi, Upravni i Visoki upravni, priznavali pravo na povrat preplaćenog poreza. No, odbijali su zahtjev da država plati i zatezne kamate. Sada je na Ustavnom sudu MARGA ishodila i pravo na isplatu zateznih kamata.

Osim za nizozemsku tvrtku i njihovu odvjetnicu Jasminku Gregurić Matić, odluka Ustavnog suda važna je i za brojne hrvatske tvrtke i građane koji moraju platiti zatezne kamate kad na vrijeme ne plate obveze državi, ali u obrnutom slučaju nije uvijek tako. Odluka Ustavnog suda u slučaju nizozemske tvrtke sada bi svakome tko uspije dobiti odluku ili presudu da je preplatio porez mogla pomoći da za svoj novac kojim je određeno vrijeme raspolagala država, dobije i zateznu kamatu.

Zanimljivo je i da kod povrata poreza na dohodak koji svake godine dobivaju stotine tisuća građana država ne obračunava zateznu kamatu iako godinu dana raspolaže novcem svojih stanovnika.

Jedanaest godina pravosudne agonije

MARGA je samo do priznanja da joj novac pripada čekala duže od 11 godina, od čega je sedam potrošeno na upravne postupke u Poreznoj upravi, dvije na Upravnom sudu i još dvije na Visokom upravnom sudu. U trenutku kad je podnijela ustavnu tužbu za priznavanje zateznih kamata, nije još dobila ni preplaćeni iznos poreza.

Visoki upravi sud u travnju 2022. godine odlučio je da je ta tvrtka državi preplatila porez, ali da nema pravo na zateznu kamatu, čime je postala pravomoćna takva odluka Upravnog suda iz 2020. godine.

Ustavni sud je srušio dio pravomoćne presude kojom je odbijeno pravo na zateznu kamatu i Visoki upravni sud o tome će morati ponovo odlučivati.

Što su upravni sudovi izgubili iz vida

I Upravni i Visoki upravi sud odbili su zahtjev za isplatu kamata pozivajući se na to da Opći porezni zakon pravo na zatezne kamate propisuje samo u slučaju poreza plaćenog bez pravne osnove, ali ne i preplaćenog poreza. Ističu da je MARGA tražila povrat preplaćenog poreza, a ne poreza plaćenog bez pravne osnove.

Ustavni suci smatraju pak da su i Upravni i Visoki upravni sud “u potpunosti izgubili iz vida odredbu članka 116. stavka 1. Općeg poreznog zakona koja glasi: ‘Na iznos manje ili više plaćenog poreza obračunavaju se i plaćaju kamate u skladu s posebnim propisom, ako ovim Zakonom nije uređeno drugačije’ (…)”. Zaključuju da se u konkretnom slučaju radi o više plaćenom porezu, pa nije jasan razlog zbog kojeg su sudovi odbili primijeniti nedvosmislenu odredbu članka 116. stavka 1.

No, i da ta odredba ne postoji, Ustavni sud kaže da odredba na koju se sudovi pozivaju kad ističu da se zatezna kamata plaća samo na porez plaćen bez pravne osnove nije smjela dovesti do odluke koju su donijeli.

Ustavni suci dali lekciju iz logike

“Preplaćeni porez je također ‘porez plaćen bez pravne osnove’, jer inače ne bi bio preplaćen”, jasni su ustavni suci.

Odvjetnica nizozemske tvrtke Jasminka Gregurić Matić kaže da je ovaj slučaj pokazao da se, bez obzira koliko traje, nikada ne smije odustati, ali i da slučaj još nije završen jer je moguća opcija da se opet sve vraća na sud kako bi odredio kamatu ili da druga strana dobrovoljno provede odluku Ustavnog suda. Procjenjuje i da će se zatezna kamata najvjerojatnije određivati za razdoblje od pravomoćne presude, a ne od trenutka kad je porez preplaćen jer se država tretira kao pošteni stjecatelj.

Na pitanje hoće li nakon odluke Ustavnog suda zavladati drukčija sudska praksa, odgovara da se to neće dogoditi preko noći jer sudovi u Hrvatskoj i dosad su po puno pitanja donosili različite odluke i nastavili su to u nekim drugim pitanjima činiti i nakon odluke Ustavnog suda. Napominje ipak da će se sada svi koji imaju istu situaciju moći pozvati na odluku Ustavnog suda u slučaju njezina klijenta.