Doznajemo: čuveni Kojundžić opet dobio posao od države. Sad će digitalizirati poljoprivredu

Cuspis će sada raditi i za Ministarstvo poljoprivrede

Tvrtka Cuspis Vinka Kojundžića, koja je u fokus javnosti došla zbog milijunskih poslova sklopljenih s ministarstvom Vilija Beroša, sada će dobiti unosan posao s Ministarstvom poljoprivrede.

Kojundžićeva tvrtka opet je dala daleko najjeftiniju ponudu. Dogodilo se dakle isto kao i toliko puta dosad. Cuspis, koji je izazvao buru nakon debakla platforme Cijepise, redovito kritiziraju da pobjeđuje na natječajima tako što ponudi izrazito nisku cijenu, a posao ne odradi kako treba. No svejedno ga stalno biraju na natječajima.

Sada su pak dali najjeftiniju ponudu za izradu informacijskog sustava sljedivosti hrane, odnosno za praćenje porijekla hrane, koji je podijeljen u 10 grupa. Cuspis je dao ponudu za dvije grupe – za blockchain rješenja te za izradu Digitalne svjedodžbe o zdravstvenom stanju.

Dobili grupu najveće vrijednosti

Procijenjena vrijednost natječaja Ministarstva poljoprivrede ukupno je iznosila 1,17 milijuna eura plus PDV, a najvrjednija grupa, za koju je izabrana ponuda Cuspisa, bila je ona vezana uz blockchain rješenja. Ona je procijenjena na 678.360 eura s PDV-om.

Ministarstvu poljoprivrede pristigle su četiri ponude: švicarske tvrtke INSA Investment Software u iznosu od 343.563 eura s PDV-om, KING ICT-a čija ponuda iznosi 683.200 eura s PDV-om te ponuda tvrtke CS Computer Systems u iznosu od 485.907 eura s PDV-om. Ministarstvo je odabralo ponudu Cuspisa koja je iznosila 168.820 eura bez PDV-a, odnosno 211.025 eura s PDV-om (gotovo 1,6 milijuna kuna).

Izrađivat će i digitalne svjedodžbe

Sudeći po natječajnoj dokumentaciji, Cuspis za izradu blockchain rješenja nema druge tvrtke na koje se oslanja u ovom poslu, dok su ih ostale tvrtke u dokumentaciji navele – švicarska INSA navela je osječke tvrtke Alpha Score i Secure Plus, King ICT na kaptolski Moon Code, a CS Computer Systems na švicarski Kung Fu Software.

Ministarstvo je izabralo i Cuspisovu ponudu za grupu koja se odnosi na izradu Digitalne svjedodžbe o zdravstvenom stanju, koja iznosi 34.220 eura s PDV-om (257.676 kuna). Procijenjena vrijednost ove grupe iznosila je 94.400 eura bez PDV-a, a osim Cuspisa, svoju ponudu su dali zagrebačka tvrtka Infodom u iznosu od 87.187,50 eura s PDV-om, te švicarski INSA Investment Software s iznosom od 47.818,80 eura s PDV-om.

Svi podaci o proizvodima

Kako je ranije objavilo Ministarstvo poljoprivrede, uspostava informacijskog sustava sljedivosti hrane pokreće se kao jedna od investicija unutar reforme Digitalne transformacije poljoprivrede, koja je sastavni dio komponente Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Korisnici će putem sustava moći vidjeti podatke o proizvodima, a do njih će dolaziti preko aplikacije ili web stranice tako da će očitati QR pojedinog proizvoda. Što se tiče digitalne svjedodžbe, ona se odnosi na praćenje zdravstvenog stanja životinja čije se meso koristi u lancu prehrane, a korisnici bi do podataka unutar nje također dolazili putem web ili mobilne aplikacije. Cijeli bi sustav trebao biti uspostavljen i funkcionalan do kraja 2024.

Što na sve kaže Kojundžić

Upit o ovome smo poslali Vinku Kojundžiću koji tvrdi da se njegova tvrtka od 2018. bavi blockchainom te da su tijekom razvoja te tehnologije u Cuspisu “sudjelovali na brojnim europskim projektima koji se tiču sljedivosti hrane. Zbog toga je, tvrdi, bilo logično da se jave na natječaj Ministarstva poljoprivrede”. Kojundžić je kazao da su se javili na natječaj Ministarstva poljoprivrede te dali ponudu za sedam od deset grupa.

Kojundžić ističe i da se iz dostupne dokumentacije vidi da je Ministarstvo detaljno analiziralo ponude, te da je mala vjerojatnost za žalbu zbog koje bi Cuspis mogao ostati bez posla. Na pitanje je li Cuspis ranije surađivao s Ministarstvom poljoprivrede, Kojundžić kaže kako nikad nije bio u ministarstvu, kako ne poznaje ministricu niti ikoga tko tamo radi.

Tvrdi da će Cuspis, citiramo, “napraviti odlično programsko rješenje po uvjetima koji su definirani dokumentacijom za nadmetanje, svojim vlastitim resursima te na temelju iskustva i znanja programiranja na blockchainu sljedivosti hrane koje nitko u Hrvatskoj nema”.