Doznajemo detalje milijunske muljaže na obnovi vrelovoda u Zagrebu: 'Zašto dijeliš informacije s onim idiotima?'

Nedavno je uhićen zaposlenik HEP-ove tvrtke kćeri jer je odavao povjerljive podatke iz natječaja

Telegram je doznao detalje najnovije USKOK-ove istrage u kojoj je prije nekoliko dana uhićeno 12 ljudi. Riječ je o aferi kojom su obuhvaćene ozbiljne sumnje u namještanje natječaja u HEP-ovoj tvrtki kćeri HEP Toplinarstvo. Nakon što je lani potvrđena optužnica za nepravilnu javnu nabavu i gradnju u HEP-ovoj Hidroelektrani Plat zbog čega su trojica radnika poginula, a istražitelji počeli rasplitati i kako je bivša državna tajnica Josipa Rimac zapošljavala u HEP-u, sada se, u relativno kratkom vremenu, ova državna kompanija posrednu uvlači u novi sumnjiv slučaj.

Naime, prema našim informacijama, među uhićenima je i Milan Jurjević, član komisije za nabavu HEP Toplinarstva. USKOK je protiv njega otvorio istragu osumnjičivši ga za zlouporabu u javnoj nabavi teškoj čak 420 milijuna kuna. Novac je, tvrdi USKOK, trebao nezakonito biti zarađen na projektu Revitalizacije vrelovodne mreže na području grada Zagreba. U pitanju je obnova onih dotrajalih zagrebačkih cijevi čijem smo pucanju u posljednje vrijeme često svjedočili.

Kako je napravljena kriminalna mreža?

Natječaj za ovu javnu nabavu bio je raspisan u prosincu 2020. godine. Milan Jurjević je kao član komisije bio zadužen za tehnička pitanja. USKOK sada sumnja da je tu svoju funkciju zlorabio, odnosno da je svojim poznanicima dostavljao povjerljive podatke iz natječaja. Oni su na osnovu tih podataka, prema tvrdnjama USKOK-a, na vrijeme pripremili svoje firme, dobili potrebe certifikate, te nabavili alat i strojeve kako bi bili konkurentni. Dostavljao im je i troškovnike za podizvođačke radove u kojima su planirali sudjelovati. Drugim riječima istražitelji vjeruju da je Jurjević nezakonito pomogao svojim znancima da uđu u projekt i na njemu izdašno zarade.

Istražitelji su, doznajemo, došli do podataka da je Jurjević informacije iz natječaja za obnovu vrelovoda dostavljao Miji Holbaku, vlasniku obrta Izolvent Golubica. On je pak, navodi USKOK, zajedno s Denisom Bilićem iz Apertus consaltinga, te Marijanom Nakićem, direktorom Svjetlost tehnologije, računao na postotak iz golemog natječaja, točnije na 42,8 milijuna kuna vrijedne poslove diljem Zagreba. Prednost pred ostalima koji su se planirali javiti na natječaj imali bi, smatra USKOK, upravo zbog činjenice da su povjerljive informacije dobili unaprijed od Jurjevića. Sve je u posljednji čas osujećeno.

Novac, popravak auta i mobitel kao mito

Istražitelji su rekonstruirali da je na početku natječaja Holbak već bio naveden kao potencijalni podizvođač za radove na toplinskoj izolaciji. Taj ugovor bio je vrijedan 14,2 milijuna kuna, no USKOK je na osnovu prikupljenih dokaza zaključio kako je zajedno s Bilićem i Nakićem, uz Jurjevićevu pomoć, odlučio konkurirati za puno veći iznos. Tako su, sumnja se, tražili od Jurjevića podatke koji tijekom natječaja nisu bili javno dostupni, među ostalim stručne i tehničke kapacitete drugih podizvođača. Navodno je Holbak za to obećao Jurjeviću novčanu nagradu. Bilić i Nakić trebali su pak, tvrdi USKOK, dobiti četiri posto od ukupne vrijednosti poslova koje bi ugovorila njegova Izolvent Golubica.

Prema do sada prikupljenim podacima Jurjević je od Holbaka doista kao mito dobio novac, doduše ne zna se koliki iznos. Osim toga, poduzetnik je zaposleniku državne firma platio i popravak vozila, te mu kupio mobitel. Biliću i Nekiću, prije nego što su uhićeni, isplatio je, tvrdi USKOK, nešto manje od 130 tisuća kuna.

Svi su na početku istrage porekli krivnju. Jurjević je, kako doznajemo, istražiteljima objašnjavao kako je bio samo jedan od članova povjerenstva koje je provodilo ovu nabavu. Svima su, tvrdi, uvjeti natječaja bili poznati i on nije donosio nikakve odluke niti je primio mito.

Tajne snimke kao dokaz korupcije

Ipak, istražitelji iz tajno snimljenih razgovora ovih okrivljenika zaključuju da su surađivali tijekom natječaja i da su poduzetnici od Jurjevića dobivali povjerljive informacije.

Snimljen je, kako doznajemo, razgovor Holbaka i Bilića na samom početku natječaja, u siječnju 2021., u kojem Holbak javlja: “Doći će danas Milan, pa ti se bumo javili. On je bil danas u komisiji”. Bilić uzvraća da on idući dan ima sastanak s Jurjevićem. “E bravo, onda kad dođe bu ti rekel sve kaj je videl”, zaključuje Holbak.

Zatim su uslijedili brojni telefonski kontakti u kojima su razmjenjivani tehnički podaci iz natječaja, a istražitelji su sve to mjesecima tajno nadzirali. Tako je, tvrdi USKOK, Jurjević snimljen kako govori Biliću: “Njega su malo, ajmo reć, zaobišli iznosi nekih 15 milijona. Onda smo mi izračunali da je to oko 49 trebalo ispast, taj njegov udio u cijelom ugovoru je vrlo mali, recimo”. Iz toga istražitelji naslućuju da govore upravo o vrijednosti ugovora na revitalizaciji vrelovoda i dijelu poslova na koje su planirali uzeti sebi.

Upozoravajući poziv s telefona u HEP-u

Nekoliko mjeseci kasnije Jurjevića zove izvjesna Nevena i to, kako su utvrdili istražitelji, s telefonskog broja registriranog na HEP. “Jesi ti pao na glavu kad si bio mali? Zašto te informacije moraš podijeliti onim idiotima?”, govori Jurjeviću gospođa iz HEP-a. Zabilježeno je zatim i kako ga opominje da ‘ne dijeli informacije s drugima’, te da se ‘ne gura gdje mu nije mjesto’.

I u razgovorima idućih par dana, koje su istražitelji snimili, ova ista gospođa upozorava Jurjevića da ne komunicira s podizvođačima. On ju uvjerava kako samo želi da se čim prije počne raditi jer mu se, kako je rekao, ‘čini da netko namjerno oteže’.

“Radiš krivo. Radi se o jako velikom novcu i mnoge oči su uprte u nas. Mogli bi zbog te tvoje komunikacije s podizvođačima završiti u novinama”, snimljena je kako govori gospođa Nevena. Nakon više razgovora Jurjević je konačno rekao da će prestati, no, ispostavit će se kasnije, ipak je nastavio s kontaktima s Holbakom sve dok obojica nisu uhićeni.