Nekad je nužno odabrati stranu

Doznajemo za što terete Josipu Rimac: ‘stiskala je šefa Hrvatskih šuma zbog 45.000 eura provizije’

Proviziju je, prema istražiteljima, navodno trebala i dobiti sestra moćne HDZ-ovke kao nagradu za pogodovanje

Bivša gradonačelnica Knina i danas smijenjena državna tajnica u Ministarstvu uprave, Josipa Rimac, osumnjičena je da je trgovala svojim utjecajem kako bi, među ostalim pogodovala Milenku Bašiću, vlasniku tvrtke Lager, investitoru u vjetroelektranu Krš-Pađene.

Potvrđeno je to Telegramu iz izvora bliskih istrazi u sklopu koje je Rimac danas uhićena zajedno s više ljudi, među kojima su i direktor Hrvatskih šuma Krunoslav Jakupčić, načelnica Gračaca Nataša Turbić, šef Hrvatskih šuma u Splitu Ivan Melvan, pomoćnica ministra gospodarstva Ana Mandac., tajnica kabineta u Ministarstvu poljoprivrede Ružica Njavro Mazal, šibenski poduzetnik Ante Sladić i poznati mesar Josip Ravlić. Istražitelji za malverzacije oko vjetroelektrana kod Knina sumnjiče i Bašićevog suradnika Dragana Stipića.

Upravo je na Josipu Rimac fokusiran cijeli slučaj, odnosno na njezine poteze što ih je, kako se sumnja, vukla ne bi li pogodovala Bašiću i Stipiću. Naime, finalizacija projekta vjetroelektrane Krš-Pađene godinama se komplicirala, a lani se u slučaj, prema tvrdnjama USKOK-a, uključila i Josipa Rimac.

Kolika je nagrada obećana Josipi Rimac?

Prema istražiteljima, Bašić i Stipić su joj u zamjenu za pomoć oko projekta navodno obećali izdašne financijske nagrade. Jedna od njih bila je, kako navode istražitelji, sklapanje police osiguranja u osiguravajućoj kući u kojoj radi sestra Josipe Rimac, Nediljka Radić. Vjeruje se da je na tako izdašnom poslu gospođa Radić mogla dobiti proviziju od čak 45 tisuća eura. Zbog toga je njezina moćna sestra Josipa, tvrde u USKOK-u, pristala angažirati se oko vjetroelektrana.

Ideja je navodno bila da Josipa Rimac urgira kod predstavnika Ministarstva državne imovine, Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), ali i prema Hrvatskim šumama s kojima je tvrtka C.E.M.P., koju je kupio Bašićev Lager upravo zbog projekta vjetroelektrane Krš-Pađene, vodila spor zbog neplaćanja naknade za gradnju na šumskom zemljištu.

Kronologija spora Hrvatskih šuma i C.E.M.P.-a

Naime, još 2015. dijelovi vjetroelektrane gradili su se na parcelama u vlasništvu Hrvatskih šuma. Iz Hrvatskih šuma tvrdili su kako Bašić i Stipić naknadu nisu plaćali pa su protiv njihovog C.E.M.P.-a podnijeli tužbu.

U tužbi se tvrdilo da je ta tvrtka neovlašteno proširila pristupne ceste na šumsko zemljište što nije bilo dogovoreno 2017., kada su Hrvatske šume i C.E.M.P. sklopili novi ugovor.

Sumnja se da Bašić i Stipić paralelno pokušavaju i van suda riješiti problem s Hrvatskim šumama, na čije čelo tada dolazi Krunoslav Jakupčić. Kako je riječ o čovjeku kojeg je odabrala Vlada Andreja Plenkovića, Josipa Rimac navodno koristi svoj politički položaj da utječe na njega.

Šefovi Hrvatskih šuma poslušali su J. Rimac?

Sada se Josipi Rimac stavlja na teret da je kontaktirala Jakupčića i inzistirala da on i njegov kolega Ivan Melvan, šef podružnice Hrvatskih šuma u Splitu, povuku negativna mišljenja iz kojih je proizlazilo da je C. E. M. P. doista uzurpirao ovo šumsko zemljište. USKOK sumnja da su njih dvojica to i učinili krajem prošle i početkom ove godine, iako su evidentno znali da se već vodi sudski postupak oko spornih nekretnina.

U prosincu lani, nakon što su Hrvatske šume povukle negativna mišljenja, C.E.M.P sklapa s Ministarstvom poljoprivrede ugovor o osnivanju prava služnosti na šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske. Na taj način, investitor u vjetroelektrane Krš-Pađene zadovoljava i jedan od uvjeta za izdavanje uporabnih dozvola što ih dobiva od Ministarstva graditeljstva. Neslužbeno se doznaje da je zbog ovog Jakupčićevog poteza ostalo nenaplaćeno par stotina tisuća kuna šumskih naknada, dok su veći, višemilijunski dio, Hrvatske šume ipak naplatile.