Drama s tajnim snimanjem pape Franje ide dalje; izlaze detalji jednog od najvećih vatikanskih skandala

Kardinal Becciu snimao je razgovor s Papom kako bi se spasio pred sudom. Slučaj je uznemirio svijet

Italian Cardinal Giovanni Angelo Becciu (R) waits prior to the start of a consistory during which 20 new Cardinals are to be created by the Pope, on August 27, 2022 at St. Peter's Basilica in The Vatican. (Photo by Alberto PIZZOLI / AFP)
FOTO: AFP

Mega suđenje talijanskom kardinalu Angelu Becciu (74), i još devetorici osumnjičenika zbog financijskih malverzacija, korupcije, pronevjera i zlouporaba položaja, iznenada je dobilo novu, sramotnu špijunsku dimenziju.

Utvrdilo se, naime, da je kardinal Becciu tajno i nezakonito snimao telefonski razgovor s papom Franjom kako bi ga ucjenjivao. Već prije toga otkrilo se da je monsinjor Alberto Perlasca, svjedok tužiteljstva na suđenju, potajno mobitelom snimao što govori Becciu tijekom večere u rujnu 2020.

Sudit će mu se i za zločinačko udruživanje

Glavni vatikanski tužitelj Alessandro Diddi pustio je ovih dana na sudu, nakon što su iz nje udaljeni novinari, snimku razgovora između pape Franje i kardinala Becciua. Ipak transkripte razgovora objavila je talijanska agencija Adnkronos. Tužitelj Diddi kazao je kako je snimka „uznemirujući dokaz da je kardinal pokušavao prisiliti papu da kaže nešto što bi mu moglo pomoći na suđenju.“

Zbog toga je tužba protiv kardinala Becciua proširena te će sada odgovarati još i za zločinačko udruživanje. Tako je suđenje prvom kardinalu u povijesti pred sudom u Vatikanu, izraslo u do sada neviđeni skandal. Osim što pokazuje kako se najviši vatikanski prelati olako odnose spram novca vjernika te ga rasipaju na razne prijateljice i članove obitelji, također ilustrira kakvi su međuljudski odnosi u vrhu Katoličke crkve.

Nadbiskup Becciu obnašao je između 1984. i 2011. niz visokih dužnosti u diplomatskoj službi Svete Stolice, a bio je i apostolski nuncij u Angoli i Kubi. U Rimskoj kuriji bio je na ključnoj funkciji prelata broj 2 u Državnom tajništvu, a nakon toga pročelnik Kongregacije za kauze svetaca. Papa Franjo proglasio ga je kardinalom 2018., dok je u rujnu 2020. prihvatio njegovu ostavku na sve dužnosti u Vatikanu.

Pronevjerio vatikanski novac za lažne humanitarke?

Kad su otkrivene njegove financijske prevare, podnio je ostavku, a papa mu je oduzeo prava i privilegije kardinala te pravo sudjelovanja u papinskoj konklavi. Titula kardinala ipak mu nije oduzeta. Policija je otkrila da je kardinal Becciu slao vatikanski novac dobrotvornoj organizaciji Cooperativa Spes, u vlasništvu njegova brata i još dvojice rođaka i prijatelja, koja je surađivala s lokalnim Caritasom u Becciuovoj matičnoj biskupiji Ozieri na Sardiniji.

Taj novac nije utrošen u humanitarne svrhe već je pronevjeren, a da bi to prikrili, vlasnici su falsificirali čak 927 računa za kupnju hrane. Oni su napisani u ljeto 2021., nekoliko tjedana prije početka suđenja Becciu u Vatikanu, a nosili su datume iz 2018.

Uz to kardinal Becciu jedan je od optuženih za kontroverzni i skupi posao s nekretninama u kojem je, prema zadnjim podacima, izgubljeno 20 milijuna vatikanskih eura. Becciu je optužen za zlouporabu položaja, pronevjeru te razna manipuliranja pri kupnji luksuznog stambenog kompleksa u Londonu.

‘Nikada ne bih zamislio da Papa može ići tako daleko’

Prije nego je snimio razgovor s papom, kardinal Becciu poslao je poruku svojoj sestri Giovanni Pani u kojoj piše: „Nisam mislio da će doći do ove točke: želi moju smrt,“ jasno aludirajući na papu Franju.

“On je loš, želi tvoj kraj”, odgovorila mu je Pani, na što je Becciu nastavio s optužbama: “Ne želi ostaviti loš dojam zbog početne osude koju mi je dao,” te je dodao: “Nikada ne bih zamislio, ne da Papa, nego da čovjek može ići tako daleko.“ Pani je završila dopisivanje porukom kako je papa kukavica te da je “nešto trulo u Vatikanu”.

Razgovor kardinala Becciua i pape Franje tajno je snimila svojim mobitelom kardinalova nećakinja Marie Luise Zambrano 24. srpnja 2021., tri dana prije početka suđenja, a samo dan nakon što je papa otpušten iz bolnice nakon operacije debelog crijeva.

Tražio je Papu da svjedoči za njega

Prema tužitelju kardinal je zvao papu kako bi ga potaknuo da nešto kaže u njegovu korist, ali su Papini odgovori bili kratki i zbunjeni, iz čega se vidjelo da je Franjo bio umoran od operacije. Becciu se požalio papi Franji da u pismu koje mu je poslao samo ponavlja optužbe vatikanskih tužitelja. “Skoro da više ne bih trebao ići na suđenje jer, žao mi je, ali pismo koje ste mi poslali moja je osuda.”

Potom je zatražio od pape potvrdu kako mu je on osobno odobrio trošak od 500.000 eura za plaćanje agenciji koja je pregovarala o oslobađanju časne sestre koja je bila oteta u Africi. “Vidite, sjećam se da sam vas obavijestio o svemu ovome… sjećate se?”, upitao je Becciua. Također, upitao je papu namjerava li ukloniti pečat tajnosti s međunarodnih poslova Vatikana, uključujući otkupnine plaćene za svećenstvo. “Ovo je tvoja odluka, Sveti Oče, neću te prisiljavati ako nećeš htjeti poštovati papinsku tajnu.”

Kardinal se potom požalio što neće moći pozvati papu Franju kao svjedoka na suđenju, pa ga je zbog toga zamolio da potvrdi kako je on osobno odobrio isplaćivanje sredstava namijenjenih za plaćanje otkupnina za otete časne sestre.

Platio dami koja ima udrugu u Sloveniji

Tijekom razgovora može se čuti kako papa Franjo samo kratko odgovara: „Razumijem,“ te ustraje u namjeri da ostane izvan suđenja, moleći Becciua da mu pošalje pisana pitanja te izjavu o svom slučaju.

Tužitelji inzistiraju da je kardinal Becciu kršio vatikanske zakone o tajnosti, jer se na audio snimci razgovora čuju glasovi Marie Luise Zambrano i neidentificiranog muškarca. Vatikanski tužitelji, među ostalim, optužuju kardinala Becciu da je dao 575.000 eura Ceciliji Marogni, navodnoj stručnjakinji za međunarodne odnose koju mediji nazivaju „kardinalova dama.“

Cecilija Marogne imala je registriranu humanitarnu organizaciju u Sloveniji te se hvalila da može pomoći u oslobađanju otete časne sestre. Becciu ju je angažirao kako bi oslobodila Gloriju Ceciliju Narváez, kolumbijsku časnu sestru koju su militanti oteli 2017.

Becciu: ‘Sve je bila tajna operacija između mene i Pape’

S računa Državnog tajništva Vatikana u banku Credit Suisse, na Marognin slovenski račun, isplaćeno je 575.000 eura. Ona je dio tog novca, utvrdila je istraga, potrošila na putovanja, dio je spiskala na kupovinu dizajnirane odjeće i razne druge luksuzne proizvode te na tretmane za uljepšavanje.

Kad su ga istražitelji upoznali sa svojim otkrićima, Becciu ih je zamolio da se to ne objavi „jer bi to ozbiljno naštetilo njemu i njegovoj obitelji.“ Tvrdio je da je to bila velika tajna te da su za tu operaciju znali samo Sveti otac i on. Također je obećao da će vratiti sav novac koji je potrošila na sebe Cecilija Marogne.

Druga zvijezda nezapamćenog skandala

Monsinjora Alberta Perlasca, bivšeg šefa administracije u Državnom tajništvu, izravno podređenog kardinalu Becciu, drugu „zvijezdu“ tog do sada nezapamćenog skandala, tužitelji su dugo tretirali kao osumnjičenika u istragama oko financijskih malverzacija. No nakon što je tijekom istrage počeo surađivati s istražiteljima te im dao dragocjene informacije, postao je važan svjedok tužiteljstva.

Nadbiskup Perlascu je papa Franjo imenovao za zamjenika promicatelja pravde pri Vrhovnom sudu Apostolske signature, a prije toga radio je u službi u Odjelu za opće poslove Državnog tajništva. Bio je diplomatski predstavnik u Apostolskoj nuncijaturi u Argentini, a potom član upravnih odbora Mirovinskog fonda, Fonda za zdravstvenu pomoć i Pedijatrijske bolnice Bambino Gesù. Također bio je član Revizorskog odbora Vatikanske zaklade Joseph Ratzinger – Benedikt XVI. te konzultant Kongregacije za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života.

Svjedočenje prepuno nedosljednosti

Perlascu je, među ostalim, optužio kardinala Becciu da mu je dao otkaz čim je saznao da pomaže vatikanskim tužiteljima. Na suđenju je na pitanje branitelja zašto je optužio svog bivšeg nadređenog odgovorio: “Jer me tjerao da radim ono što se sada njemu stavlja na teret. Htio sam razjasniti da nisam sudjelovao u tome te da nisam bio pomagač. Uključio sam se u događaje jer me tjerao da radim stvari koje nisam želio.”

Svjedočenje nadbiskupa Perlasce bilo je prepuno nedosljednosti. Kad god ga se pitalo nešto što mu nije išlo u prilog, odgovarao je da se ne sjeća detalja događaja. Zbog toga ga je glavni vatikanski sudac Giuseppea Pignatonea upozorio da bi mogao odgovarati zbog krivokletstva.

Kardinal tužio talijanske novinare. I izgubio

U međuvremenu sud u Rimu odbacio je tužbu kardinala Becciua protiv trojice novinara talijanskog lista L’Espresso. Kardinalov odvjetnik tražio je od njih odštetu od 10 milijuna eura pod optužbom da su svojim pisanjem onemogućili kardinalu da postane papa. Sud je odbacio taj zahtjev te je donio odluku da Becciu mora platiti 40.000 eura sudskih troškova izdavačkoj grupi GEDI, koja je bila vlasnik L’Espressa kada je tužba podnesena.

Prije toga Becciu je tužio i monsinjora Perlasca i jednog njegovog prijatelja zbog navodnog progona. Sud je i njih oslobodio optužbi te je odredio kardinalu da plati više od 20.000 eura sudskih troškova. Sudac je Becciuovu tužbu nazvao „zloporabom proceduralnog instrumenta“ te je naredio kardinalu Becciu da plati još 9000 eura odštete Perlascu.

Unatoč svim iznesenim dokazima, osramoćeni kardinal Becciu i nakon 16 mjeseci suđenja, ostao je pri tvrdnjama da je nevin i žrtva zavjere. Grčevita obrana kardinala ne čudi jer, ako ga proglase krivim, čeka ga dugogodišnja robija.