Drugi dan sukoba policije i izbjeglica u Mađarskoj, izbio sumnjiv požar u izbjegličkom centru u Njemačkoj

Europski čelnici danas će održati sastanke na temu izbjegličke krize

FOTO: afp

Napeti okršaji između mađarske policije i izbjeglica koji se svim silama trude nastaviti svoje putovanje i nasumično ukrcavaju u vlakove kako bi došli do Njemačke, nastavljaju se već drugi dan, piše BBC.

S obzirom na ozbiljnost situacije, mađarski zastupnici glasovat će o novom paketu zakonskih mjera kojima bi pooštrili granične kontrole te dodatno otežali prelazak mađarskih granica izbjeglicama. Glasovat će i o građenju novih kampova koji bi trebali biti privremeni smještaj za izbjeglice, te o proglašenju izvanredne situacije.

Osim toga, za danas su zakazana tri susreta europskih čelnika na kojima će glavna tema biti upravo izbjeglička kriza koja potresa svijet. Članovi Europske komisije sastat će se na grčkom otoku Kos kako bi iz prve ruke vidjeli situaciju i teškoće uzrokovane na tom području masovnim iskrcavanjima izbjeglica.

Dramatičan četvrtak

U četvrtak je policija nakon dva dana čekanja dopustila stotinama izbjeglica ulazak u glavni budimpeštanski kolodvor u kojem su se ukrcali u prazni vlak. Malo nakon toga ukrcanim izbjeglicama je preko razglasa javljeno da vlak u kojeg su se ukrcali ne ide nikuda i pozvali ih da ga napuste.

Sat vremena kasnije mađarska policija je zaustavila vlak u Bicskeu, gdje je silom izvlačila izbjeglice iz vlaka. Situacija je bila prilično dramatična, izbjeglice su lupale po prozorima vlaka i uzvikivale “Nećemo logor, nećemo logor!”

EU osudio politiku mađarske vlade

Europski čelnici svjesni su da izbjeglička kriza zahtjeva hitno rješavanje. Ministar vanjskih poslova Luksemburga Jean Asselborn koji predvodi krizne sastanke Europske unije oštro je osudio politiku mađarske konzervativne vlade na čelu s premijerom Viktorom Orbanom koji je situaciju s izbjeglicama opisao kao “mađarski problem” iz jednostavnog razloga jer izbjeglice žele doći u Njemačku.

Asselborn je prilikom gostovanja na njemačkoj televiziji rekao kako se “netko mora stidjeti umjesto Viktora Orbana”. Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk izjavio je kako najmanje 100 tisuća izbjeglica mora biti raspodijeljeno diljem zemalja EU, što je veliki porast obzirom na prethodnu odluku Europske komisije kada je u pitanju bilo 40 tisuća izbjeglica.

Procurio hitan plan EU, Hrvatskoj 3200 izbjeglica

Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Francois Hollande najavili su skoro predstavljanje planova za preraspodjelu izbjeglica unutar EU. U četvrtak je u javnost procurila informacija kako će tim planom biti preseljeno 160 tisuća izbjeglica koje se trenutno nalaze u Italiji, Grčkoj i Mađarskoj. Plan predviđa da će Njemačka primiti 30 tisuća, Francuska 26 tisuća, a Španjolska 26 tisuća. Ako bi Velika Britanija sudjelovala u ovom planu, primila bi 17 tisuća izbjeglica, odnosno 11 posto ukupnog broja.

Britanska vlada je pod posebnim pritiskom jer se od nje očekuje da primi veći broj migranata. Premijer David Cameron trebao bi objaviti plan o tome koliko izbjeglica Velika Britanija može primiti. Velika Britanija je odbila sudjelovati u programu za izbjeglice predviđenog u svibnju, a ostaje vidjeti što će napraviti sada. Cameron danas putuje u Španjolsku i Portugal, gdje ga očekuju razgovori upravo na tu temu.

Hrvatska bi, prema tom planu, trebala primiti 3200 izbjeglica, odnosno 1,73 posto. Visoki izvor iz Vlade za Telegram je rekao kako nikakav zahtjev iz Europske unije nije došao. To znači da će Hrvatska sama odlučiti koliko će izbjeglica primiti, kaže naš izvor.

Pet ozlijeđenih u izbjegličkom skloništu u Njemačkoj

Njemačka policija izjavila je u petak da je pet osoba ozlijeđeno u požaru koji je izbio u izbjegličkom skloništu u Heppenheimu u zapadnonjemačkoj državi Hessen, javlja Reuters.

Nema izravnih pokazatelja kako je došlo do plamena. Njemačka, koja očekuje da će se priljev izbjeglica i migranata učetverostručiti na oko 800.000 ove godine, zabilježila je više od 100 podmetanja požara u skloništima azilanata u posljednjih nekoliko mjeseci.

“Jedna osoba koja se pokušala spasiti skočivši kroz prozor s drugog kata teško je ozlijeđena”, piše u priopćenju policije.

Četiri osobe lakše su ozlijeđene od trovanja dimom, kaže se. Više od 60 izbjeglica iz zemalja poput Sirije, Iraka, Somalije i Etiopije smješteno je na tri kata stambene zgrade. “Požar je ugašen brzo. Prema prvim nalazima, vatra se iz nepoznatih razloga pojavila iza ulaznih vrata”, stoji u priopćenju i dodaje da su policija i državno odvjetništvo počeli istragu o uzroku požara.