Državni inspektorat prijavljuje bivšeg šefa Gradskih groblja jer je zaposlio potpredsjednika Bandićeve mladeži

Tvrde da je svog nasljednika zaposlio mimo pravilnika

06.04.2020. Zagreb- Nakon potresa u Zagrebu u kojem je gradsko groblje Mirogoj pretrpjelo brojna ostecenja, djelatnici Gradskih groblja popisuju stetu i pokusavaju sanirati manja ostecenja. Potres je ostetio preko 6000 grobova, medju kojima su i spomenici nulte kategorije i mirogojske arkade. Direktor gradskih groblja Patrik Segota.
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Bivši šef Gradskih groblja u Zagrebu Patrik Šegota dobio je obavijest od Državnog inspektorata Područnog ureda Zagreb da će protiv njega podignuti optužni prijedlog zato što je zaposlio aktualnog direktora Gradskih groblja Roku Gruju, tvrde, mimo pravilnika, doznaje RTL. Za radno mjesto na koje je Gruja došao dok je Šegota vodio Gradska groblja trebalo je tri godine iskustva, koje Gruja navodno nije imao.

Šegota je inače uhićen u antikorupcijskog akciji USKOK-a i policije u srpnju zbog sumnje za primanje mita. Terete ga da je kao čelnik Gradskih groblja s poduzetnikom Nenadom Bukovcem, koji je počinio samoubojsto nedugo prije policijske akcije, dogovorio da će njegovim tvrtkama dodijeliti poslove za Gradska groblja, ali i omogućiti dodjelu zemljišta za postavljanje četiri montažne cvjećarnice na Mirogoju. Za uzvrat je navodno zatražio dio ostvarene dobiti te besplatnu izgradnju obiteljske kuće s bazenom na Krku.

Gruja je inače bio potpredsjednik mladeži stranke pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića u koju se učlanio u listopadu 2018. Gradska groblja je preuzeo prije nešto više od godinu dana, jer je Šegota dao otkaz nakon što se u medijima pojavila priča o sumnjivoj dodjeli prodajnih kućica na Mirogoju. Šegota je tada bio u predsjedništvu Bandićeve stranke, a nakon odlaska s Gradskih groblja zaposlen je u Zagrebačkom holdingu. Dobio je izvanredni otkaz nakon što je uhićen.

Diplomirao 2018., a 2020. zaposlen za rukovoditelja

U obavijesti Državnog inspektorata, koju potpisuje viša inspektorica rada Marica Dilić, navode kako je Šegota 1. srpnja 2020. sklopio ugovor o radu s Grujom, koji ne ispunjava uvjete za zasnivanje radnog odnosa za mjesto ‘rukovoditelj službe’.

“Budući da je imenovani radnik dana 29. siječnja 2018. završio sveučilišni diplomski studij Poslovne ekonomije i stekao akademski naziv magistra ekonomije ne ispunjava posebni uvjet od tri godine radnog iskustva u struci”, stoji u obavijesti koju je RTL dobio na uvid.

U obavijesti navode i da je Šegota Gruju zaposlio kao ‘organizatora poslova prodaje i marketinga’ 1. ožujka 2020. godine te da ni za to radno mjesto aktualni šef Gradskih groblja nije imao potrebno radno iskustvo.

Šegota sve prebacuje na Holding i Bandića

Šegota je za RTL potvrdio da je primio obavijest o namjeri Državnog inspektorata da protiv njega podignu optužni prijedlog. Ne smatra se odgovornim za zapošljavanje Gruje istaknuvši kako je primitkom obavijesti “dobio saznanje da je Gruja zaposlen mimo pravilnika i da nije zadovoljavao uvjete iz pravilnika”.

“Niti jedna podružnica u Zagrebu nema pravnu osobnost, podružnice ne mogu napraviti ništa bez odluke Holdinga, ne mogu se ni isplatiti plaće pa ni potpisati ugovori. Poslali smo sve u proceduru, kako za njega, tako i za ‘X’ drugih ljudi. Nismo imali nikakvu sumnju u suglasnost koju smo dobili od Zagrebačkog holdinga i gradonačelnika”, tvrdi Šegota dodavši da je ugovor o radu s Grujom potpisan na temelju suglasnosti Holdinga i gradskog Ureda za gospodarstvo.

Najavio je da će “iskoristiti pravne lijekove” protiv najavljene tužbe. Šegota je istaknuo i da je Gruja izravno zaposlen bez javnog natječaja. Rekao je i kako sa svojim nasljednikom na čelu Gradskih groblja nema nikakve kontakte otkako su napravili primopredaju posla. Ponovio je da su se zapošljavanja uvijek radila na temelju mišljenja Holdinga i tadašnjeg gradonačelnika Bandića.

Bandić dao suglasnost za zapošljavanje Gruje

Šegota smatra da će Uprava Holdinga vjerojatno donijeti odluku o izvanrednom otkazu za Gruju ako je Inspektorat uvrdio da je zaposlen mimo pravilnika. Šegota je RTL-u rekao da je Gruja za radno mjesto na kojem, prema sumnjama Državnog inspektorata, nije imao potrebno radno iskustvo dobivao plaću između 9000 i 10.000 kuna.

RTL je na uvid dobio i dokumentaciju Zagrebačkog holdinga o zapošljavanju Gruje od 15. lipnja iz koje je vidljivo da je za njegov premještaj s radnog mjesta ‘organizator poslova prodaje i marketinga’ na ‘rukovoditelja službe’ suglasnost dao sam Bandić.

U zahtjevu za Grujin premještaj, koji je potpisala tadašnja šefica Holdinga Ana Stojić Deban, taj potez pravdaju da su tada u Gradskim grobljima imali samo dva izvršitelja na radnom mjestu rukovoditelj odjela, a da pravilnik o ogranizaciji radnih mjesta predviđa deset izvršitelja. Naveli su i kako su financijska sredstva za Grujin premještaj osigurana.