Ekskluziv. Svjedoci incidenta u Vukovaru tvrde za Telegram: 'Djelatnik SOA-e došao je po Sučića u postaju'

Telegramovi izvori tvrde da je čak i između policajaca došlo do naguravanja jer se pokušavalo umanjiti cijeli događaj

Neopoziva ostavka 61-godišnjeg Stjepana Sučića na mjesto državnog tajnika u Ministarstvu branitelja nakon teškog incidenta u Vukovaru, pola sata iza ponoći, u subotu 28. studenoga, ekspresno razrješenje na današnjoj sjednici Vlade i njegova javna isprika ”hrvatskoj javnosti i svima koje je svojom gestom ili izjavom povrijedio”, pokušaji su čini se, da se na cijeli taj nemili skandal definitivno stavi točka.

Sučić je inače, već jednom, bio u središtu skandala kada ga je sredinom kolovoza prošle godine, kćer javno optužila za brutalno premlaćivanje. No, tada mu se nije dogodilo ništa.

Pokušali su relativizirati incident

Relativiziranje incidenta bilo je jasno već u samom priopćenju vukovarske policije, u subotu izjutra, kao i u postupanju prema izazivačima izgreda, Sučiću i 40-godišnjem Krunoslavu Šeremetu, ravnatelju Memorijalnog centra Domovinskog rata u Vukovaru.

Šeremet je ranije bio djelatnik SOA-e i spominjao se kao mogući kandidat Hrvatske demokratske zajednice za gradonačelnika Vukovara na lokalnim izborima u svibnju sljedeće godine.

Pušteni su kući

Naime, policija je u svom priopćenju spominjala samo prekršajne prijave zbog remećenja javnog reda i mira, te odbijanje izazivača incidenta da predoče osobne iskaznice.

Onda je vrlo obazrivo napomenula kako će protiv Sučića (ne spominjući njegovo ime, već samo dob), ”s obzirom da je prilikom ulaska u službene prostorije svojom radnjom uzrokovao oštećenje inventara”, o tome ”izvijestiti nadležnu instituciju zbog donošenja odluke o postojanju elemenata protupravnosti u njegovom ponašanju”.

Iako se u priopćenju spominje da je ”prilikom legitimiranja jedne muške osobe, koja je odbijala dati na uvid osobnu iskaznicu, druga muška osoba negodovala prema policijskim službenicima te narušavala javni red i mir”, a ”druga [navodno je to bio Šeremet] odbijala poći u postaju te je dovedena uz uporabu tjelesne snage”, obojica su brzo puštena nakon obrade u vukovarskoj policiji.

Neuobičajeno postupanje

To je krajnje neuobičajeno, rečeno je Telegramu iz policijskih izvora još u subotu navečer, kad se za incident saznalo.

S obzirom na alkoholiziranost (koja se u izvješću policije uopće ne spominje), otpor koji je jedan od njih pružao, vrijeđanje i omalovažavanje policajaca (u priopćenju se govori o ”negodovanju”) , prijetnje smrću te oštećenje inventara u zgradi policije, razbijanju vrata, trebali su biti uhićeni i predani pritvorskom nadzorniku.

Prema izvorima Telegrama, bliskim policijskoj upravi Vukovarsko-srijemskoj, već prilikom same intervencije došlo je do nesuglasica unutar policije.

Pozvali su u pomoć interventnu

Jedan od policajaca koji je, na poziv konobarice (prema jednoj verziji, prema drugoj bili su u ophodnji kako bi ustanovili poštuju li se mjere o zatvaranju kafića) ušao u kafić Vukovarsko pub da bi zaustavio kršenje javnog reda i mira (u kafiću su se navodno, uz viku i galamu, razbijale čaše i gosti nisu htjeli napustiti lokal, unatoč odluci Nacionalnog stožera da kafići od petka iza ponoći moraju biti zatvoreni), bio je izložen vrijeđanju na nacionalnoj osnovi.

Radilo se o hrvatskom policajcu, Srbinu, koga je Sučić navodno poznavao i počeo mu psovati ”majku četničku”. Vidjevši kakva je situacija u kafiću i tko su gosti, temeljni policajci pozvali su u pomoć interventnu policiju, koja je za nekoliko minuta došla s dva službena vozila. Kad su Sučić i Šeremet, uz opiranje, privedeni u policiju, navodno je već tada vođa sektora, koji je bio dežuran te noći, cijeli događaj pokušao umanjiti.

To je, kaže izvor Telegrama, čak dovelo do podizanja tenzija, pa i naguravanja, između njega i temeljnih policajaca, s obzirom na to da su oni inzistirali da se o svemu zabilježi prava istina. Između ostalog i da im se prijetilo smrću.

Djelatnik SOA-e došao je po Sučića i Šeremeta

Oko dva sata iza ponoći, u subotu, u zgradu Policijske uprave u Vukovaru, kaže Telegramov sugovornik, došao je djelatnik SOA-e, T. M. (ime poznato redakciji). Razgovarao je s policajcima o događaju i nakon toga iz postaje odveo i Sučića i Šeremeta. Tu informaciju nije bilo službeno moguće provjeriti.

“Policija je u postupanju napravila više propusta”, kaže Telegramov izvor blizak Policijskoj upravi vukovarsko-srijemskoj. U priopćenju se ne spominje jesu li vinovnici incidenta alkotestirani. Već sama činjenica da se to nije uradilo, ozbiljan je propust jer su, s obzirom na izraženu agresivnost, trebali u policiji biti zadržani do otrežnjenja.

“A o razbijanju vrata u zgradi policije i navodnim prijetnjama smrću policajcima, da i ne govorimo. To je ozbiljno kazneno djelo. Zamislite što bi se dogodilo običnom građaninu da je policajcu, ili bilo kom drugom, prijetio smrću, a onda još razbijao i lupao u zgradi policije i rušio stolice u prostoriji”, kaže naš sugovornik.

Sindikat je upozorio na pokušaj zataškavanja

Na pokušaje da se cijeli incident relativizira, a aktere, Sučića i Šeremeta, liši kaznene odgovornosti, upozorio je i Nacionalni sindikat policije, čiji se predsjednik Nikola Kajkić još u subotu navečer pismom obratio ministru unutarnjih poslova Davoru Božinoviću i premijeru Andreju Plenkoviću.

Kajkić je zatražio da se slučaj detaljno ispita i do kraja rasvijetli, te da se kazne osobe koje ponižavaju, vrijeđaju i prijete policiji tijekom obavljanja njihove službene dužnosti.

Glasnogovornik PU vukovarsko-srijemske Dragoslav Živković jučer je, u izjavi Hini, rekao kako su “policijski djelatnici posao obavili u skladu sa zakonskim ovlastima” te da ”nikakvih pokušaja utjecaja sa strane nije bilo”.