Epidemiolog Kaić o prvom slučaju majmunskih boginja: 'To ništa ne mijenja, nema straha od šire epidemije'

Komentirao je i porast broja novozaraženih koronavirusom

20.09.2017., Zagreb - Okrugli stol Cijepljenje, cinjenicama protiv mitova u Hrvatskom novinarskom drustvu. Bernard Kaic, voditelj za epidemiologiju zaraznih bolesti.     
Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: Igor Soban/PIXSELL

U Hrvatskoj je jučer potvrđen prvi slučaj majmunskih boginja, a riječ je o muškarcu koji je boravio u Italiji i Španjolskoj. Ima blaži oblik zaraze i nije hospitaliziran, nego je u kućnoj izolaciji, javio je sinoć HRT. Danas je dolazak majmunskih boginja za N1 komentirao epidemiolog Bernard Kaić te se osvrnuo i na potencijalni novi val zaraze koronavirusa.

“Zabrinuti možemo biti jednako kao jučer i kao prije dva tjedna. To što se jedna osoba najvjerojatnije zarazila u inozemstvu i nije imala bliske kontakte, ništa ne mijenja u smislu rizika za opće stanovništvo”, rekao je o prvom potvrđenom slučaju majmunskih boginja.

“Ne treba se bojati epidemije širih razmjera jer se stvarno ne prenosi tako efikasno”, umiruje Kaić na pitanje o mogućem većem širenju zaraze.

Koji su simptomi

Simptomi su kaže, povišena temperatura, glavobolja, umor, a onda se nakon dan, dva pojavi osip. “Izgleda slično kao vodene kozice”, rekao je. “To onda traje dva do četiri tjedna. Osobe obično spontano ozdrave, jer ovo je zapadnoafrička linija virusa koja ima blažu kliničku sliku od one iz centralne Afrike”, tvrdi.

Prenosi se bliskim kontaktom, ali teoretski može i kapljičnim, rekao je. Na pitanje do kada je osoba zarazna, Kaić kaže da osoba postaje zarazna kada se počne javljati osip. “Onda je sigurno zarazna i to traje dok se sav osip ne posuši i ne otpadnu kraste”, objasnio je.

Upitan širi li se ta bolest više među gay populacijom, Kaić kaže da su “još uvijek većina zaraženih muškarci koji imaju spolne odnose s muškarcima”.

Novi val koronavirusa?

Dodao je da sasvim sigurno ima slučajeva i izvan te populacije. “U ovom trenutku spolni odnos između dva muškarca je rizičniji prvenstveno zbog toga što virus već postoji u toj populaciji”, dodao je.

Kaić je komentirao porast broja novozaraženih koronavirusom posljednjih dana u Hrvatskoj. “Ne bih rekao da jako brinemo, ali počeo je ponovno rasti broj. To nismo očekivali baš već sada, nadali smo se odgoditi do kraja ljeta ili jeseni. Za sada su to još uvije podvarijante omikrona”, rekao je. “No, nije nam drago što brojevi rastu”, dodao je.

“Ako ne dođe do neke virulentnije varijante, mislim da ne bi trebalo uvoditi nove mjere”, smatra. Što se tiče turističke sezone, smatra da to neće previše utjecati na pogoršanje epidemiološke slike. “S turistima i bez turista bit će više oboljelih kod nas i prevladat će te podvarijante”, kazao je Kaić. Inače, u Hrvatskoj je u posljednja 24 sata zabilježeno 612 novih slučaja zaraze koronavirusom.