Epilog Trumpovog suđenja ima nekoliko sličnosti s propašću Rimske Republike. Evo zašto je to zabrinjavajuće

Proces Trumpovog opoziva užasno podsjeća na situaciju s carem Augustom

President Donald Trump delivers the State of the Union address in the chamber of the US House of Representatives at the US Capitol Building on February 4, 2020 in Washington, DC. (Photo by Olivier DOULIERY / AFP)
FOTO: AFP

Senat Sjedinjenih Američkih Država donio je presudu na suđenju predsjedniku Donaldu Trumpu i predsjednik je oslobođen optužbi. Pedeset i dva od pedeset i tri senatora u Republikanskoj većini izjasnilo se za oslobađanje predsjednika zbog zlouporabe moći, a svih 53 izjasnilo se za oslobađanje od optužbe zbog opstrukcije Kongresa. Svih 47 demokratskih predstavnika proglasilo je predsjednika krivim po obje optužbe. Senator Mitt Romney, iz države Utah, bio je jedini republikanac koji je dao svoj glas protiv republikanske većine, smatrajući da je predsjednik zloupotrijebio položaj.

Brzo oslobađanje Trumpa označava možda najznačajniji korak u kapitulaciji republikanaca u odnosu na predsjednika u protekle tri godine. Taj postupak podsjeća na drevni Rimski senat i autokratsku vladavinu careva i pretvorbu Senata u tijelo koje se u velikoj mjeri oslanja na carevu ćudljivost, piše Timothy Joseph, profesor na Holy College za The Conversation.

Transformacija u autokratsku državu

Uz senatorsku vjernost koja se ponovo pokazala, došlo je do još jednog razvoja u Sjedinjenim Američkim Državama koji povezuje transformaciju Rimske republike u autokratsku državu. Ovaj razvoj mogao bi upućivati na stanje u kojem se Amerika trenutno nalazi. Trumpovi advokati tvrdili su da je predsjednikova osobna pozicija neodvojiva od samog naroda. To je slično pojmu koji je prihvaćen za vrijeme uspona prvog rimskog cara Augusta koji je vladao od 27. godine prije naše ere, do 14. godine naše ere.

Trumpov branitelj Alex Dershowitz ustvrdio je da zloupotreba vlasti od strane predsjednika nije zločin za opoziv. Središnji dio Dershowitzeve teze je bio “da svaki javni dužnosnik za kojeg znam vjeruje da je njegov ponovni izbor u javnom interesu i da ako predsjednik učini nešto za što vjeruje da će mu pomoći da bude izabran, u javnom interesu, onda to ne može biti quid pro quo koji bi rezultirao opozivom”.

Snažni odjeci u starome Rimu

Nesposobnost odvajanja osobnih interesa vođe od interesa zemlje koju on vodi, ima snažne odjeke u starome Rimu. U antičkome Rimu nikada nije došlo do formalne promjene sustava iz republičkog u autokratski. Umjesto toga, došlo je do erozije institucija republike, neprekidnog puzanja tijekom desetljeća autoritarnog odlučivanja i konsolidacije vlasti u jednoj osobi, sve pod imenom Republika.

Veliki pad Rima u vladavinu jednog čovjeka može se promatrati u nizu zbivanja u doba Augusta koji nije imao formalni monarhijski naslov, već samo “prvi među jednakima”. Ali, u stvarnosti, Senat mu je ustupio vlast nad vojskom i tradicionalno tribunalsko pravo veta. Svaka od tih ovlasti dala mu je imunitet od kaznenog progona. Bio je iznad zakona.

Nixon bi čeznuo za Trumpovim imunitetom

Položaj imperatora Augusta pružao mu je slobodu od nadzora ili onoga što Trump zove “predsjedničkog maltretiranja”. Takav imunitet je vrsta za kojom je Richard Nixon čeznuo, pa i u svojoj poslijepredsjedničkoj deklaraciji, gdje kaže “kada to učini predsjednik onda nije protuzakonito”. U vrijeme Augusta pojavila se ideja da su princeps i rimska država jedno te isto. Identitet jednoga rastao je i postao neodvojiv od identiteta drugoga.

Pod Augustom i njegovim nasljednikom Tiberijem, uvrede protiv cara mogle su se smatrati djelima izdaje protiv države ili službeno protiv njegovog veličanstva rimskog naroda. Kritičar princepsa, bilo riječima ili neprimjerenim postupanjem prema slici, bio je gonjen kao neprijatelj naroda. Fizička demonstracija nastajanja princepsa i države zbila se u izgradnji rimskih hramova u čast vladara (naš je u Puli) u gradovima širom Mediterana.

Trump kao da je bio božanski odabrana figura

Mnogi ljudi u Trumpovoj administraciji, od državnog tajnika Mikea Pompea preko bivšeg ministra energetike Ricka Perryja do bivše tajnice za medije Sarah Huckabee Sanders, javno su govorili o Trumpu kao o božanski odabranoj figuri. Do ovog trenutka, hram gospe slobode i Trumpa, kao hram Rimljana i Augusta još nije izgrađen.

Suđenje je pokazalo koliko je napredovalo poistovjećivanje vođe i države u Trumpovo doba. Osobna volja predsjednika ne može se razlikovati od volje države i dobrobiti ljudi. Slučaj brzog prelaska Rimske republike u autokratski režim koji se maskira u republiku, pokazuje koliko lako transformacija može nastupiti.