Erdogan je ovog vikenda dao uhititi još 3673 osobe, javlja njegova vlada

U Turskoj je još uvijek na snazi izvanredno stanje

BGUK_1134001 - Rome, ITALY  - Italian Premier meets the President of Turkey in Rome

Pictured: Recep Tayyip Erdogan

BACKGRID UK 5 FEBRUARY 2018, Image: 362366358, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Xposurephotos
FOTO: Profimedia, Xposurephotos

Tijekom operacije Sigurnost i mir koja je provedena 16. veljače, 58.500 policajaca i tajnih agenata zajedno s 235 specijalno dresiranih pasa, u 4.623 gradova i sela širom Turske uhitili su najmanje 3.673 osobe, priopćilo je Ministarstvo unutarnjih poslova te zemlje. Na udaru policije našle su se brojne javne zgrade, trgovački i zabavni centri, umjetničke galerije, luke, autobusne stanice, zrakoplovni terminali…

Turska policija, agenti tajnih službi, jedinice žandarmerije pa čak i obalna straža, pregledale su oko 147.600 vozila i više od 18.600 radnih prostora, a tijekom akcije pronađene su 94 nestale osobe, uključujući četvero djece, navodi se u priopćenju Ministarstva unutarnjih poslova. Takva akcija mogla je biti provedena jer je u Turskoj još uvijek na snazi izvanredno stanje koje omogućuje predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu da se nesmiljeno obračuna sa svim neistomišljenicima.

Izdane tjeralice za više od 1000 ljudi

Nekoliko dana prije te operacije Turska je izdala tjeralice za još 1.112 osoba za koje sumnja da su povezane sa zabranjenim pokretom vjerskog vođe Fehullaha Gulena, kojega se optužuje da je duhovni otac neuspješnog državnog udara 2016. Tada je pokrenuta akcija kako bi se neutralizirali sljedbenici vjerskog vođe Gulena, bivšeg saveznika predsjednika Erdogana, koji sada živi u izgnanstvu u SAD-u. Turski predsjednik izravno je optužio Gulena da je organizirao državni udar protiv njega. Najnovija akcija nastavak je čistki koje su započele prije više od godine kad su nakon pokušaja državnog udara našli na udaru svi oni za koje se sumnja da su protiv režima Erdogana.

Za pokušaja državnog udara 2016., u kaosu koji je nastao, ubijeno je najmanje 250 ljudi. Do sada je u Turskoj uhićeno najmanje 77.000 ljudi, a čak 130.000 zaposlenika otpušteno je iz policije, pravosudnih organa, javnih institucija, a najviše su stradali novinari, intelektualci i sveučilišni profesori. Sve je to učinjeno kako bi se državne institucije očistile od gulenista koje se optužuje da žele stvoriti “paralelnu državu”. Zatvoreno je ili je prešlo u državno vlasništvo nekoliko stotina privatnih tvrtki, devastirani su gotovo svi nezavisni mediji pa sada vlada kontrolira praktički sve novine, portale, televizijske i radio postaje.

Nalog za uhićenje NBA košarkaša

Vjerski vođa Gulen stalno odbija optužbe da je duhovni vođa državnog udara tijekom kojeg se Erdogan spasio zahvaljujući ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu koji mu je na vrijeme dojavio da pobjegne iz ljetovališta u kojemu se odmarao. Dok je bio u Turskoj Gulen je godinama tijesno surađivao s Erdoganovom strankom AKP-a, pomogao mu je u konsolidaciji moći i suzbijanju sekularnih programa otvorenog društva. No, nakon pokušaja državnog udara iz 2016. predsjednik Erdogan optužio je vojne zapovjednike bliske vjerskom vođi Gulenovi, da su bili glavni organizatori pobune. Turska već dvije godine bezuspješno traži od Washingtona da izruči Gulena koji se nalazi u Pensilvaniji.

No, ne traži Ankara od SAD-a samo izručenje Gulena. Državni tužitelj izdao je i nalog za uhićenje globalno poznatog košarkaša, centra New York Knicksa, Enesa Kantera. Turska je zatražila od Interpola da raspiše “crvenu potjernicu” za 26-godišnjim Kanterom, bivšim turskim reprezentativcem, kako bi se omogućilo njegovo izručenje Turskoj. Državni tužitelj u Ankari optužio je Kantera da financira gulenistički pokret koji je proglašen najopasnijom terorističkom organizacijom. Kanter, koji je pohađao gulenističke škole, brani se pak kako turska vlada “ne može podastrijeti nijedan dokaz o mojoj zloporabi”. Kazao je da turske vlasti smatraju, budući da govori protiv vlade, da ne voli svoju zemlju.

Optužio Erdogana da uništava Tursku

“Volim svoju zastavu. Volim svoju zemlju. Volim svoje ljude. Moj problem nije u mojoj zemlji ili mojoj zastavi ili turskom narodu. Moj problem je režim u Ankari”. Kanter je u The Washington Postu objavio tekst u kojemu je optužio predsjednika Erdogana da “uništava” Tursku te da su “mnogi ljudi ubijeni, tisuće su nepravedno zatvorene, a desetinama tisuća osoba životi su nepovratno uništeni”.

Enes Kanter je također otkrio da prima puno prijetnji smrću. “Više se ne mogu slobodno kretati po New Yorku, a puno mojih prijatelja i članova obitelji bili su uhićeni u Turskoj samo zato što su razgovarali sa mnom.” New York Knicks su pak objavili da Kanter više ne putuje na utakmice izvan SAD-a jer se boji uhićenja ili atentata turskih agenata. Otac Enesa Kantera, inače sveučilišni profesor najprije je izbačen s Univerziteta, a potom je završio u zatvoru zbog optužbi protiv sina.