Erdogan je upravo sugerirao kako bi Turska i SAD mogli napasti Raku, glavni grad Islamske države

Turski predsjednik kazao je kako je inicijativu predložio Barack Obama

A screen grab taken from a video released on July 1, 2014, allegedly shows members of the IS (Islamic State) parading on a street in the northern rebel-held Syrian city of Raqa. AFP PHOTO / HO / WELAYAT RAQA
=== RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / WELAYAT RAQA" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS FROM ALTERNATIVE SOURCES, AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE'S EDITORIAL CONTENT, DATE AND LOCATION WHICH CANNOT BE INDEPENDENTLY VERIFIED === / AFP PHOTO / WELAYAT RAQA / -
FOTO: AFP

Turski predsjednik Recep Tayip Erdogan sugerirao je kao su Turska i Sjedinjene Države spremne krenuti na neformalni glavni grad takozvane Islamske države Raqqu, javlja BBC.

Erdogan je kazao kako je njegov američki kolega Barack Obama predložio ideju zajedničke akcije protiv militanata na G20 summitu u Kini. Erdogan mu je kazao kako Turska “nema problema” s takvom akcijom. Prošlog je mjeseca Turska pokrenula operacije u Siriji u kojima cilja ISIS i kurdske pobunjenike.

Lokalna milicija koja uživa tursku podršku udaljila je ISIS iz pograničnog grada Jarablusa, no Turska je također zabrinuta s napredovanjem kurdskih snaga koje smatra teroristima.

Moguća suradnja

Ofenziva se nastavlja, a Rusija, koja surađuje sa sirijskim predsjednikom Bašarom al Asadom kaže kako je duboko zabrinuta kretanjem turskih snaga dublje u sirijski teritorij.

Erdoganovi komentari o Raki objavljeni su u Turskim medijima, a za sada nema potvrde iz SAD-a. “Obama želi učiniti neke stvari zajedno u vezi Rake”, rekao je Erdogan. “Mi smo rekli kako to ne bi bio problem iz naše perspektive”.

“Rekao sam kako bi se naši vojnici trebali sastati i razgovarati, a onda će ono što je potrebno biti učinjeno”, dodao je turski predsjednik. Nije otkrio detalje, samo je dodao kako će dodatna rasprava uslijediti.

Ključan grad

Pad Rake bio je ključne točka uspuna ISIS-a te se taj grad smatra glavnim gradom džihadista. Između 250.000 i 500.000 još uvijek tamo živi, a često se pojavljaju brutalne priče o tretmanu civila.

BBC-ev dopisnik za obranu i diplomaciju Jonathan Marcus kaže kako je upadom u sjevernu Siriju, Turska postala vojni igrač u toj zemlji. No, potez Ankare djelomično je usmjeren protiv kurdskih snaga koje podržava Washington, što stavlja odnos SAD-a i Turske na ozbiljna iskušenja. Taj je odnos ionako uzdrman, nastavlja Marcus, nakon neuspjelog puča protiv Erdogana.

Želja za poboljšanjem odnosa

Sada postoji želja s obje strane za poboljšanje odnosa, a zajednički borbeni plan preotimanja Rake od ISIS-a je očito dio toga. Značilo bi to da Washington priznaje trajni turski strateški interes u Siriji.

Nisu izneseni nikakvi detalji poput onih kako bi turska uloga mogla izgledati, ali jasno je da ako bi Raka bila napadnuta onda bi zona prilaska turskoj granici na sjeveru grada trebala biti osigurana kako bi se blokiralo ISIS-ove snage od povlačenja.